www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Midi Switch


Messu
 Share

Recommended Posts

Vreau sa construiesc un switch pentru canalele (clean si drive) ale unui amplificator.

Nimic deosebit pana acum, nu ? Ideea e ca vreau sa fie controlat MIDI. Un fel de comutator 3PDT

controlat MIDI. Nu stiu daca am fost suficient de clar, insa, ca idee, vreau ca atunci cind

schimb diverse patch-uri din procesor sa se schimbe si canalul de la amp sau pur si simplu sa

schimb canalul cu un controler MIDI.

Stie cineva o schema, sau, si mai bine, a construit cineva asa ceva ?

V-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta cu orice informatie.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult,

 

am vazut niste referiri pe un alt thread insa, sincer sa fiu, mi-e cam jena sa-l intreb.

L-am mai abordat cu niste intrebari vis-a-vis de un amp pe lampi si nu vreau sa zica, bietul om,

ca m-am nesimtit :)

Incerc sa mai caut in stanga si-n dreapta. Daca nu gasesc, renunt,... n-ar fi prima data.

Link to comment
Share on other sites

Tie iti trebe un decodor midi care sa iti aclanseze un releu sau un contact exterior ptr a schimba canalele ampului.Zi-mi mai exact ce vrei.

Pana la urma vad ca in loc sa mearga Mahomed la munte vine muntele la Mahomed :)

Cred, intr-adevar ca e mai bine spus asa - Decodor MIDI.

Ce vreau eu sa fac mai exact, suna cam asa:

un releu controlat MIDI care sa schimbe si canalul la amp in momentul in care schimb patch-urile la procesorul de chitara.

Sincer sa fiu nici nu stiu cat de realizabila e o astfel de idee. Saptamana trecuta mi-a trecut prin minte si atunci am si deschis dezbaterea :)

Am mai cautat si am gasit ceva pe net insa se bazeaza pe un PIC16C84 si nu stiu daca se mai gasesc.

Cam asta ar fi.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am facut singur schema asta si merge f bine.Varianta asta este ptr decodarea codului trimis de controlerele ground control pro pentru renumitul switcher-looper gcx pro.Softul controlerului este facut de prietena mea care se ocupa cu controlerele.Cine doreste... :)

post-117-1176709588_thumb.jpg

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Din cite stiu diferenta intre 16c84 si 16f84 este ca primul poate fi scris doar o data.Banuiesc ca pe linkul ala it da si hex-ul ptr pic ca altfel il cumperi degeaba.Are la www.comet.srl.ro -3,7$ sau www.conexelectronic.ro - 18 lei.

Aha, pai asta e mai bine, in principiu :)

Da exista pe link si codul insa nu e compilat. Operatiunea asta cred insa ca o poate face programatorul (ponyprog sau icprog).

Fara codul pentru microcontroler nici nu mai discutam. D-aia v-am si intrebat ieri de codul ptr aplicatia dvs.

Oricum, ma gandesc ca, in principiu, inteligenta poate fi platitia si daca se vinde doar microcontrolerul gata programat :)

Nu mai "preia" nimeni codul sursa ca sa-l valorifice, nu ?

Constat ca mai sint forumisti interesati de idee si poate ca ei vor sa construiasca ceva mai complicat nu doar cu un releu, ca mine. E doar o idee.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Orice fel de releu atat cat pot rezolva problema.

Momentan am atacat schema pe care am prezentat-o mai sus insa nu vrea sa "mearga".

E posibil sa fie de vine optocuplorul pentru ca n-am gasit 6N139.

La compilarea codului pentru PIC n-am primit nicio eroare asa ca o sa incerc sa schimb optocuplorul.

Sper sa mearga, pentru ca la digital sint "in pom" asa ca nu prea stiu sa depanez o eventuala problema.

Daca ai vreo sugestie sau o alta schema sint mai mult decat deschis

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.