www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret buzz


Ciubi
 Share

Recommended Posts

Salutare.

Sunt incepator si nu sunt familiarizat cu termenii tehnici referitori la chitara.

Am remarcat un bazait al corzilor pe prima parte a grifului, (fret 1 si 2) cand sunt actionate "open".

Ma poate sfatui cineva cum sa remediez problema? Am citit ca remediul ar fi simplu, prin actionarea truss rod; va intreb daca este o procedura usoara sau ar fi mai bine sa ma duc la un profesionist, sa nu stric ceva...

20181117_083214.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nutul ( chestia aia neagra de plastic ) a fost taiat prea adanc. Truss rodul nu poate face nimic in privinta asta. Trebuie sa mergi la un lutier sa-ti schimbe nutul sau poti sa umpli adanciturile cu superglue, sa-l lasi 2-3 zile sa se usuce bine si apoi sa le refaci dar cel mai bine ai merge la un profesionist

Link to comment
Share on other sites

"Actiunea " nu pare   prea mica ..de fapt pare OK dupa ce se poate  presupune doin imagine , exista  niste ' lamele " asemanatoare cu cele ptr verificat " actiunea" la bujiile motoarelor  cu acestea poti sa verifici " ca la carte " daca este ok spatiul coarda- prima tasta.

In functie de ce si cum vrei sa  canti  se regleaza " actiunea " ..ptr "solistica " cat mai  mica iar ptr  "acompaniament " ceva mai mare " actiunea ' m ptr "slide " si mai " mare " etc .

Conteaza si cat de tare lovesti/ciupesti  coarda  si cat de tensionate sunt corzile  .

Corzi mai groase tensionate chiar si la actiune " mica"   buzz-ul  este mai "redus ".

Corzi mai subtiri poti sa ai "buzz" daca ciupesti mai tare coarda libera ..si apare si " plescaitul " in pozitii mai superioare ..adica trebuie sa ciupesti mai " fin ".

Sfatul unui lutier era ca sa se monteze " primma tasta "Zero" daca este posibil , sau sa se monteze un " pragus" reglabil astfe ppoti seta " actiunea" ptr primele taste ,in caz de nevoie .

Nu am idee de ce cele mai multe firme vestite nu monteaza  prima tasta (Zero) .Am avut mai multe chitare cu tastaZero ..cea ce te scapa de problema bazaitului la primele taste in caz de schimbarea grosimii corzilor ..ridici sau cobori optzara calusul si totul este OK .

Si acum am doua chitare cu taste "Zero" un Reghin ( LP) din '72  si chitara "Keiper " ( noname sau multiname ) ce are " nut" din metal cu posibilitatea de a regla actiunea .

La celelalte chitare " ma chinui " cu nutul din "plastic " dar ma gandesc serios sa montez " nut reglabil "  nu vreau sa " pilesc/adancesc"  canalele ptr corzi deoarece daca schimb grosimea potsa am surprize si " buzz "

Poate si la tine ..au fost adancite -largite ptr corzi mai groase apoi cu corzi mai subtiri poate sa devina actiunea prea mica in cazul corzilor 6 : 5 : poate si 4 .

Actiune prea mare la " nut "  duce la note false  in primele doua pozitii respectiv " pitch" -ul urca din cauza tensiunii cand apesi coarda de tasta  de asta ar fi OK un " nut cu " actiunea " eglabila "   .

La chitarele cu " actiunea la nut " atent reglata  se canta muult mai lejer /usor in primele pozitii ( 1 si 2 ) nu trebuie sa strangi eccesiv coarda ca sa ai ton curat fara " buzz "..la o actiune mai mare si cu corzi groas  tensionate  abea poti sa canti un C major sau C# major atat de tare trebuie sa strangi ca sa sune acordul curat ..chiar cateodata ma dor degetele de la efortul de a scoate un acord curat ..

OK ..

Vezi daca lovesti fin mai ai buzz ? Daca nu ai inseamna ca este OK ."Buzz" ul se testeaza cantand normal " fin "  altfel la orice chitara daca tragi/lovesti tare iese sunet de "slap " ..

Chestia cu refacerea canalelor este OK daca ai dextertitate si rabdare ..vezi si sfaturi/tutoriale  pe "youtube " .

Metoda " populara " cu superglue +backing soda " faci un amalgam umpli canaleler dupa ce se intareste  refaci canalele dupa exemplele din video clipuri de pe youtube .

Sau daca poti cumrara " cloroform " , cu acesta poti dizolva pilitura de "stiplex "  sau ce denumire are ..un plasitc mai dur  si la fel umplii canalele dupa  intarire /uscare ..refaci canalele ..

Dar prima data testeaza si maniera l de cantat/ciupit/lovit corzile , se poate seta usor de tot  si din bara de otel din gat ..si din bridge ..oricum RABDARE  ..nu se termina in zece minute ..poate ( in functie de lsamn /gat etc ) este nevoie de o zi doua ptr "reasezarea /revenire  " a  gatului  dupa setarea trusrod -ului ..   

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

Canalele nut-ului nu par sa fie modificate, sunt destul de finute.

Corzile intr-adevar par mai elastice decat cele anterioare si buzzul este deranjant doar cand exersez fara amplificator (la ciupituri mai finute, este imperceptibil).

Am incercat, iertata-mi fie procedura barbara, sa tensionez un pic gatul chitarei, impingandu-l din spate (cam jumatate de mm), si buzzul nu se mai face simtit; de aceea ma gandesc ca ajustand truss-rod-ul o sa remedieze problema. Sa incerc?

Link to comment
Share on other sites

@karpi Mie din poza imi pare destul de mica, o fractiune de mm. La ale mele am ceva mai mult de jumatate din calibrul corzii groase, el pare sa aiba mult mai putin. Sigur, e greu sa-ti dai seama din poza. 

@Ciubi Spune si tu toata povestea :) Ce corzi a avut chitara, a aparut problema cand le-ai schimbat, a fost sau nu setata cand ai luat-o, a fost sau nu setata dupa ce i-ai schimbat corzile (daca sunt alt calibru), etc. 

In principiu, la truss rod umbli daca ai actiunea la tasta 12 prea mica sau prea mare. Gasesti tutoriale pe net cum se masoara. Daca e cazul si ai cheie si curaj, poti sa INCERCI sa umbli la truss rod. Cauti in manual sau pe net in ce sens se strange la chitara ta, slabesti corzile pana nu mai ai tensiune in ele si strangi un sfert de tura. Cand strangi, nu trebuie sa simti ca depui efort, daca nu merge usor, mai bine te duci la careva care se pricepe. Reacordezi si nu te astepti sa se rezolve problema imediat, dureaza pana se aseaza gatul.

Daca actiunea e ok, nu umbla, ca o sa devina apoi nasol de cantat spre mijlocul scalei. Nu umbla la truss rod cu corzile intinse, poti buli filetul. 

In general vorbind, schimbarea de calibru la corzi cam cere oleaca de setup. Cu cat e mai mare diferenta intre vechi si nou, cu atat ai mai mare nevoie de setup.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Chitara a fost luata de pe olx si, fizic, am gasit-o intr-un amanet, cu corzile ruginite (2 erau rupte, e si b) si parca mai subtiri,  insa per anasamblu intr-o forma buna; am luat-o dupa mai multe incercari, cu cineva care se pricepe si care canta la ea fara sa declanseze prea mult bazait; tot el i-a schimbat corzile si a curatat-o si reconditionat-o.

Intrebarea mea era daca este o procedura uzuala reglajul din truss-rod, sau e mai delicat si indicat sa nu. Nu ma deranjeaza prea tare, atat ca sunt curios sa o cunosc si, daca se poate, sa imbunatatesc micile neajunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Vin si eu aici cu cateva intrebari legate de aceasta tema: dupa cateva incercari de a seta una din chitari (squier standard strat) dupa "ureche" nereusite (nereusite in sensul ca nu reuseam sa obtin un action suficient de low fara fret buzz) mi-am comandat un set de lere si o rigla pentru asa ceva. Am setat-o asa cum recomanda Fender & multe tutoriale pe youtube (0.25mm tasta 8 cu capo si aproximativ 1.5-1.6mm tasta 17). Intradevar am reusit sa scap de buzz dar problema e ca sunt mai nemultumit decat eram inainte. Action-ul mi se pare foarte sus acum. Este considerat acceptabil un pic de fret buzz? Daca da, cat?

In alta ordine de idei, am mai dus la guitarshop un les paul Vintage V100 la setat + fret polish. Intradevar se simte extraordinar la mana dupa setup, dar fret-buzz-ul mi se pare extrem - fara amp pana pe la jumatea chitarii zbarnaie tot si zbarnaie tare. Cant numai in casa si mi-e destul de greu sa dau amp-ul suficient de tare sa acopere zbarnaiala. E normal? Din nou - cat buzz este considerat acceptabil? La Les Paul inca n-am studiat care ar fi parametrii recomandati de producator. Poate cineva sa-mi recomande niste valori? Este ok sa presupun ca fiind o copie de Gibson pot sa ma uit la ce recomanda cei de la Gibson si s-o setez ca atare, sau sa caut specificatiile (daca exista asa ceva) date de cei de la Vintage?

Multumesc,
Andrei.

Link to comment
Share on other sites

Cum spun colegii: un pic de buzz nu omoara pe nimeni. Eu iau in considerare cateva lucruri: intai, chitara electrica e facuta sa fie cantata amplificat. Daca nu se aude buzz in amp, e relativ in parametri. Doi la mana, conteaza si ce si cum canti de obicei. Daca ii dai de obicei la volum de apartament sau si mai incet (doarme copilul!), o sa te enerveze buzz-ul, si atunci  mai bine il rezolvi decat sa te faca cu creierul. Trei la mana, cred ca si contrabasul are buzz daca dai in corzi ca surda-n clopot. Chitarile mele sunt setate fara buzz, insa daca ma mananca sa-i dau powerchord cu coarda libera (gen E5 sau A5) si dau in ea ca nesimtitul, fireste ca buzzaie. In cele din urma, setarea tine de preferina personala. Lund un exemplu la intamplare, un amic de zece ori mai chitarist ca mine isi tine chitarile setate diferit. Distanta mai mica la primul fret si mult mai mare la fretul 12. Eu nu ma descurc sa cant pe chitarile lui, el nu se descurca pe ale mele. Mie mi se agata degetele in corzi, lui ii scapa pe sub degete la benduri. Ca veni vorba, si tehnica de bend e diferita. Na, de gustibus. Sunt absolut sigur ca daca am sta sa cantam pe chitarile celuilalt 2 saptamani, ni s-ar parea usor.

Nu e o tragedie sa umbli la truss rod - in functie de pretentii, unii il regleaza de doua ori pe an. Depinde, in cazul tau, daca e nevoie.

In ceea ce priveste setarile de fabrica, sunt orientative. Fiecare isi bibileste cazmaua cum ii place, cum e obisnuit si cum are mana. Cred ca e un punct mai bun de plecare recomandarea Vintage decat Gibson; ma astept sa stie mai bine ce se poate scoate din chitara proprie.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, leopold said:

In principiu, la truss rod umbli daca ai actiunea la tasta 12 prea mica sau prea mare.

Hai să încercăm să fim preciși în exprimare.

La truss rod umbli pentru a modifica curbura gâtului, atât. O consecință geometrică (sper) evidentă e că astfel se modifică și distanța dintre corzi și tastieră. Și da, de multe ori instrumente ieftine/ abuzate/ lăsate în paragină au acțiunea ridicolă din pricina curburii gâtului. Asta nu înseamnă că trebuie confundate: când se "setează" instrumentu' reglezi întâi curbura (neck relief) din truss și apoi acțiunea din bridge și nut, după nevoi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa scriu despre cum poti verifica daca actiunea este prea mica .

Pui un capodastru sau daca nu ai fixezi cu altceva  corzile apasate pe primul interval ca ele sa fie apasate pe prima tasta (tasta 1)  acum verifici actiunea ce va fi la "tasta 2" aceasta ar fi actiunea OK si ptr pozitia open  ptr "tasta 1 ".Compari cele doua " actiuni" si vezi daca este diferenta ..respectiv sa nu fie cu open la "tasta 1" actiune mai joasa .

Actiunea se poate verifica " compara " inserind intre coarda si tasta de exemplu o pana subtire sau alte " lame " eventual  masurate in prealabil cu un micrometru  pe youtube am vazut  tutorial cu ce grosime trebuie sa aiba ptr anumita grosime si tensiune al corzilor ..oricum la urma trebuie reglata actiunea dupa tipul corzi si dupa frettbuzz.

Daca nu ai buzz in cazul  acesta cu capodastru in pozitia 1 ..inseamna ca se poate ca la "nut " sa fie prea jos .

Dacas ai buzz si in pozitia 1  trebuie reglat prima data incerci din bridge  daca iese o actiune prea inalta la "tasta12 " trebuie sa actionezi si " slabind"  (usor  invarti ..cam 90 grade  in sensul invers celui ceasornicar ,slabesti surubul foarte putin  ) trusrod-ul  apoi reglezi si din bridge .Inainte de a umbla la trusrod verifica actiunea  in pozitia 7 cu coarda apasata concomitent pe tastele  1 si 21 ..dupa actionarea de slabire a surubului verifici iarasi sa vezi daca a avut efect.(verifica actiunea  in pozitia 7 cu coarda apasata concomitent pe tastele  1 si 21.).daca nu se vede astepti cateva ore ( in functie de lemnul gatului poate dura si o zi sa se :" reaseze" curbura " nou setata .Apoi cand vezi ca este schinbarea dorita reglezi din bridge  actiunea si verifici buzz-ul .

Ptr actionarea trusrod este bine sa slabesti corzile ca gatul respectiv surubul sa nu fie sub tensiunea maxima apoi dupa actionarea surubului reacordezi corzile .ca sa ai tensiunea corecta asupra gatului ..apoi verifici etc ...

Trusrod ...daca nu-i reglat bine la unele gaturi poate sa apara o indoire catre "spate " deci  "convexa" cea ce inseamna ca la nut este indoit gatul in jos * catre spate iar mijlocul are " burta " .Deci nu numai ptr tasta12 se regleaza din trusrod ! ci  se " indreapta"  gatul sau se regleaza o usoara concavitate ca sa nu ai fretbuzz si sa ai actiune joasa si peste pozitiile mai sus de  tasta12 .

Bineinteles ca actiunea la tasta 12 depinde si de concavitate si de inaltimea bridge si de inaltimea nut-ului  dar trebuie un compromis ca sa fie chitara reglata OK ..

Edited by karpi
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru a verifica daca nut-ul este taiat corect si adaptat tastelor de pe chitara, se poate face o verificare foarte simpla. Apesi fiecare coarda la pozitia 3 si cat timp tii apasat, verifici daca ai un mic spatiu intre coarda si tasta 1. Daca ai, e ok. Daca coarda e culcata pe prima tasta, trebuie schimbat nut-ul.

Mai departe setezi corbura grif ului. Daca e lasat pe spate prea mult, vei avea buzz in zona primelor 5-7 pozitii. Daca e prea curbat si dai corzile in jos din saddle uri pentru a avea actiune ok in zona 5-7, vei avea buzz de la tasta 12 in sus.

Ar trebui vazuta de cineva care se pricepe.

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2018 at 13:13, SKU said:

Nutul ( chestia aia neagra de plastic ) a fost taiat prea adanc. Truss rodul nu poate face nimic in privinta asta. Trebuie sa mergi la un lutier sa-ti schimbe nutul sau poti sa umpli adanciturile cu superglue, sa-l lasi 2-3 zile sa se usuce bine si apoi sa le refaci dar cel mai bine ai merge la un profesionist

.. sau, poti incerca sa ridici pragul cu shim/"pana".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.