www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vand Chitara Sigma JRC- 40E


tzz
 Share

Recommended Posts

Pret: 2600 RON
Localitate: Timisoara
Contact: 0752200782
Link producator: https://www.musicradar.com/reviews/guitars/sigma-jrc-40e-587095
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Vand chitara electroacustica Sigma (cumparata de la Sound Creation Timisoara) JRC - 40E ( by Martin Guitars ) , in stare perfecta - o vand pentru ca nu o folosesc. Se poate vedea si testa in Timisoara - arata si suna foarte bine.

Pentru ca are doar husa soft case, nu vreau sa o trimit prin curier, asa ca doar livrare personala. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salut. Faina chitara! Inclusiv ornamentul acela  "diamond" de pe grif care la Martin este facut de mana si apare doar la modelele mai noi din gama lor superioara. Chitara asta este  o copie destul de fidela la un  Martin JC-40 sau exceptind "taietura" ar putea fin un J-40, ambele chitari undeva pe la  4K si care impresioneaza nu doar prin pret. J-40 este una din cele mai ravnite chitari din cauza esteticii si versatilitatii ei si odata ce-ai pus mina pe una n-o mai lasi pentru ca devine un etalon fata de care compari "alte chitari".      Sint curios daca Sigma  sint facute din solid sau laminat si daca intarsiile de pe grif sint din sidef sau materiale "alternative" . Daca Sigma are armonicele alea superioare care dau individualitate brandului Martin, faptul ca-I facuta in China ar putea salva mare parte din costul pe care ar trebui sa-l platesti altfel pentru un Martin made in USA.

Link to comment
Share on other sites

Nu am incercat Martin, deci nu stiu cum se pot compara (nici nu ma astept avand in considerare diferenta de pret), dar asta suna foarte bine pentru range-ul aste de pret, in special pe strumming, are sunet foarte foarte ok, si executia este surprinzator de buna, nu are bazaituri nici la strumming mai puterninc, sunetul este curat.Asta am gasit ca specificatii, solid top, restul pare laminat din ce inteleg eu.

Body & Bridge

  • Top: Solid Sitka Spruce
  • Back & Sides: Indian Rosewood
  • Size: J-14 Fret, Cutaway
  • Pickguard: Tortoise
  • Finish: Natural
  • Bridge: Rosewood

Neck & Fretboard

  • Neck: Mahogany
  • Fretboard: Indian Rosewood
  • Frets: 20
  • Inlays: Pearl Hexagons
  • Scale Length: 25.4" (645mm)
  • Nut: Bone
  • Nut Width: 42.9mm

Hardware & Electronics

  • Electronics: Fishman Presys+
  • Saddle: Bone / Compensated
  • Machine Heads: Grover Die-Cast
  • Hardware: Gold
Link to comment
Share on other sites

Nut de 1.3/4? Facuta pentru finger picking! Mult mai comode le prefer celor de 1.11/16. Ale mele si JC-40 si J-40 au 1.11/16. Din punctul asta de vedere Taylor 815 care are un nut custom de 1.3/4 mi se pare ceva mai comoda. Am confectionat din blanc-uri de os nut-uri pentru ambele Martin-uri . Profilul gatului e nitzel diferit fatza de  Taylor dar ambele sint facute de profesionisti. As fi curios ce profil are Sigma? Martin a venit de catziva ani cu profilul PA(professional artist) , unul din cele mai comode de pe piatza.Se pare ca la noile modele Martin a pus acum nut de1.3/4 care a devenit mai popular insa cred ca-i o optziune personala si daca platesti "custom" tzi-o face din start dupa preferintze.

Uite un link de "case" in caz ca cineva o vrea undeva in tzara, in felul asta nu esti limitat la piatza din Timisoara(desi este una foarte buna):

https://www.olx.ro/oferta/case-chitara-martin-co-IDbk7dD.html#8ed5865e78

Cineva trebuie sa puna mana pe ea si sa faca abstractzie de "made in China" si s-o judece strict dupa ce poate. Eu am un Breedlove J25cre facuta in Korea care nu-i mai prejos cu nimic decit modelul facut in USA care insa costa dublu.Nu spun ca nu-i diferentza in cosmetica, americanii au intr=adevar alte standard de calitate si pun mare pretz pe "look".

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.