www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bancuri


Guest _ManiA_
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Nu e tocmai banc, dar e simpatic..

Actorul V. Ogășanu avea o replică banală intr-o piesa de teatru:

"Să luăm de pildă cazul dumitale..."

Numai că, în plină scenă, a anagramat din greșeală un pic cele două substantive, spre hazul audienței...

Edited by project
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Banc real, deși involuntar:

În anii '70, cineva din familie lucra la centrala Loto din București, pe str Saligny. Nou angajat, portarul, om venit de la țară, se lupta cu tainele codului bunelor maniere, pe care nu le deprinsese încă pe de-a întregul. Într-o după amiază, a trebuit să anunțe prin difuzorul dintr-un birou venirea unei rude a unei angajate. Și a făcut-o intr-un mod memorabil:

- Doamna Horowitz, veniți până la poartă că vă caută mă-ta !

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, project said:

Banc real, deși involuntar:

În anii '70, cineva din familie lucra la centrala Loto din București, pe str Saligny. Nou angajat, portarul, om venit de la țară, se lupta cu tainele codului bunelor maniere, pe care nu le deprinsese încă pe de-a întregul. Într-o după amiază, a trebuit să anunțe prin difuzorul dintr-un birou venirea unei rude a unei angajate. Și a făcut-o intr-un mod memorabil:

- Doamna Horowitz, veniți până la poartă că vă caută mă-ta !

cred ca numele era de vina ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Din perlele hiturilor internaționale:

Refren: I'm gonna swing / from the chandelier / from the chandelie - heer...

Traducere: Iooo mă dau huța / cu candelabruuuu / cu candela - bruuuuuu...

 

Îmi aduce aminte de alte versuri, la fel de inteligente, ale trupei HiQ (hâc...?):

"De trei zile n-am mai fost acolo / la discolo (???) / Mmmmmmmă simt ca Marco Polo..."

 

Fără comentarii...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O femeie intră într-un magazin de cosmetice şi începe să studieze cu atenţie rafturile cu parfumuri.
- Pot să vă ajut? se interesează amabilă vânzatoarea.
- Aş dori ca bărbatul meu să îmi acorde mai multă atenţie.
- Înţeleg. Căutaţi ceva anume?
- Da, aveţi cumva un parfum care miroase a computer?

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Un tip vine la bar şi cere o bere. Barmanul, când îl vede, începe să râdă isteric.

-Ce râzi, mă, de mine? întreabă ăsta.

-Bă, eşti cel mai urât om pe care l-am văzut în viaţa mea. Eşti îngrozitor de urât. Cred că e imposibil pentru tine să ai parte de vreo femeie.

-Eu n-aş fi aşa sigur. Fac pariu cu tine că pot să combin orice femeie din barul ăsta la alegerea ta.

-Gata, moşule. Uite, fac pariu cu tine că blonda aia cu ţâţe mari, care stă la masă cu prietenul ei de 2 metri, nici nu stă de vorbă cu tine.

-Ok.

Se duce ăsta, se aşează la masă cu blonda şi cu prietenul ei şi, 5 minute mai târziu, pleacă cu blonda din bar. Barmanul e complet uluit. Se duce la masă, se aşează lângă tipul de 2 metri şi îi spune:

-Frate, e naşpa rău ce s-a întâmplat. Nu mai înţeleg nimic. Ce dracu i-a zis, ce i-a făcut?

-Nu ştiu, frate, nu i-a zis nimic, pur şi simplu stătea acolo şi-şi lingea sprâncenele.

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Copilul îl întreabă pe tatăl lui, ce înseamnă politică? 
Tatal îl pune pe genunchi si începe să-i explice aratînd exemple: 
- Fii atent, eu aduc banu în casa, deci Eu sunt CAPITALISMUL. Mama are grijă de bani, deci ea este GUVERNUL. Bunicul tău are grijă ca totul să fie în regulă, deci el este SINDICATUL. Babysitterul nostru este CLASA MUNCITOARE şi cu toţii muncim ca Tu, POPORUL, să te simţi bine şi să nu-ţi lipsească nimic. Iar Frăţiorul tău de cîteva luni este VIITORUL nostru comun. 
Copilaşul retine tot ce a auzit şi merge la culcare. În timpul nopţii se trezeşte că frăţiorul lui a făcut caca în scutec şi plînge. Se ridică şi vrea să-i zică mamei ce se întîmplă, dar aceasta doarme atît de adînc că nu reuşeşte s-o trezească. Intră să-i spună babysitterului dar tatăl lui tocmai se hîrjonea cu ea în pat în timp ce bunicul lui trăgea cu ochiul prin fereastră. Nimeni nu-l observă, aşa că merge înapoi în pat. 
Ziua următoare tatăl lui întreabă dacă poate să spună cu propriile cuvinte ce înseamnă politica. Copilaşul îşi aminteşte de cele văzute noaptea şi răspunde: 
- POLITICA este cînd CAPITALISMUL profită de CLASA MUNCITOARE în timp ce SINDICATUL priveşte neputincios. GUVERNUL doarme, nimeni nu bagă în seamă POPORUL, iar VIITORUL nostru este în rahat.

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Un tip intră în patru labe în cabinetul unui renumit psihiatru având în colțul gurii un cablu.

Psihiatrul: Ce-avem noi aici....o pisicuțăăă?

Bărbatul: Hmm.....Se mută într-un alt colț pe lângă perete...

Psihiatrul: un cățelușșs... ?

Bărbatul: Hmmmm....

- O vulpițăăă....

Bărbatul: Bă, mă lași, în pana mea, să-ți bag internet în birou?

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.