www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bancuri


Guest _ManiA_
 Share

Recommended Posts

Bulă, la ora de Română:

- Doamnă, am găsit femininul de la "puț"...!

- Bulă, măgar ce ești, ieși afară !

- Vai, doamnă, dar mă gândeam la "fântână"...

 

Dirijorul Filarmonicii îi explică portarului:

- Nea Vasile, ori îmi spuneți "domnule dirijor", ori "maestre". Nu mai îmi spuneți "domnule maistru"...!!!

Edited by project
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Mă sună prietenul meu cel mai bun azi și-mi zice:
– Tocmai am avut un scandal monstru cu nevastă-mea…Nu ai cumva vreun pat liber pentru câteva săptămâni, până găsesc un apartament?
– Mă tem că nu, îi zic…Dar am totuși o canapea, dacă dorești.
– Perfect! îmi zice el, ești un adevărat prieten…În câteva clipe o trimit la tine!

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Sărbători de iarna 1988. După ce au golit cele trei rafturi deja goale de la Alimentara, Românii se strâng în jurul pomului de (cenzurat), asteptându-l pe Moș (cenzurat).

Dar nu toți.

În holul securității, doi reținuți fac schimb de experiență:

- Pe tine de ce te-au adus?

- Am ieșit în piață, că nu mai am nimic de mâncare, si am început să strig "Mi-e foame !!!". Dar tu ce-ai făcut?

 - Eu am ieșit pe stradă și am urlat "M-am săturat !!!"...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Banc de râs și nu prea...

- Cum s-ar fi numit internetul dacă nu o luau naziștii peste bot? Hitlernet.

- Youtube?  Ubertueb.

- Windows? Fenster.

- Facebook? Rețea teroristă iudeo-masonică, inventator exterminat în lager, incinerat si împrăștiat ca îngrășământ pe câmpiile vaterlandului, pentru gloria reich-ului.

Morala: Ach, du lieber Augustin...

Link to comment
Share on other sites

Cu ocazia aniversării pe 15 ianuarie a poetului Mihai Eminescu, îmi amintesc de o istorioară a epocii respective.

Eminescu, în anii studiilor, umbla, ca mai toți studenții, nu foarte elegant îmbrăcat. Când, intr-o bună zi, luă o sumă mai mare pentru un articol, colegii au insistat să își cumpere o vestimentație nouă. Eminescu a acceptat, si le-a spus că în după amiaza aceleiași zile, se va duce să își ia haine și ghete.

A doua zi, apăru la fel de jerpelit îmbrăcat.

- Ce faci, frate Eminescu, tot așa arăți? Nu ziceai că îți iei ieri haine și ghete...?

- Dar chiar asta am făcut!, spuse Eminescu. Uitați-vă si voi...!

Și le arătă colegilor cărțile de la subraț.

Erau câteva volume de Heine și Goethe...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Un băiat merge într-o farmacie. El spune: "Am fost invitat la cină la casa prietenei mele, iar dupa aceea sper ca exista o sansa sa am noroc, dacă stii ce vreau sa spun"

Farmacistul: "Ce zici de prezervative atunci? Pot veni la îndemână". Tânărul le cumpără, iar după ce ajunge la ușă, se oprește, zâmbește, se întoarce: "Știi ce, mama ei e bombă, cred că o să iau încă un pachet, poate am mai mult noroc."

Cina vine, băiatul stă la masă și nu spune nici un cuvânt. Mama îi cere să spună rugăciunea. Băiatul începe să se roage, și se roagă, se roagă... După o vreme, fiica îi spune: "Nu aveam idee că ești atât de religios", la care băiatul răspunde, "Nu aveam idee că tatăl tău era farmacist".

Edited by Motan
  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Banc bulgăresc:

Merge viteazul ciciu penciu la vânătoare de urși cu câțiva amici. Ajung la vizuina ursului, amicii îl coboară înăuntru cu o funie, să ajungă la bestie și s-o hăcuiască. Când îl scot, nu mai avea cap. Se întreabă amicii: măi, avea sau nu avea cap când a intrat în vizuina? Nu ajung la nicio concluzie. Hai acasă la nevastă-sa să o întrebe. Nevasta-sa stă ce stă și se gândește. "Mă băieți, nici eu nu știu. Da' în toamna și-a cumpărat căciulă, asa că eu zic ca avea cap...!" 

Link to comment
Share on other sites

Bulă, chitarist, repetă în draci acasă lick-ul care nu vrea să îi iasă. Mi fa diez sol la... Mi fa diez sol la... Mi fa diez sol la... Mi fa diez sol la...

După vreo jumătate de oră o întreabă pe nevastă-sa: 

- Dragă, nu te deranjez ?

Iar nevastă-sa ii raspunde timp de jumătate de oră:

- Nu, absolut deloc... Nu, absolut deloc... Nu, absolut deloc... Nu, absolut deloc...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Dialog la Oficiul pentru Plasarea Fortei de munca: 

- Buna ziua, vreau si eu un loc de munca. 

- Avem ceva foarte bine platit, dar e mult de lucru.

- Nu, multumesc. Daca am bani, ii dau pe bautura.

- Atunci, avem un loc in care nu prea aveti de munca, dar e prost platit.

- Nu, pentru ca, daca am timp, fac rost de bani si ii dau pe bautura. Nu aveti ceva unde sa muncesc toata ziua si sa fiu prost platit?

- Imi pare rau, dar nu aveti studii superioare!

:)

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Trei melomane de ocazie, după primul concert:

- Cum se zice, dragă, Șubert sau Șuman...?

- Nu, dragă, Șopen.

- Vezi că nu știți? Se zice Șopenhauăr...!

- Aha! Oricum, a fost frumos. Mâine unde mergem?

- La Operă, să vedem cum e.

- Ce se cântă?

- Trosca, de Purcini...!

Edited by project
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ioanea, dupa coasă, birt, răchie, "muci"...

-Ioi, mă omoară Mărie c-am vomat pă cămeşă ...

- Nah, ştii ce fă ? Bagă 5 lei lei în bojnar la chiept şi-i zici lu' Mărie că i-o fo' rău lu' Toader şi din greşeală o vomat pă tine

...............

...............

-No, tu, Ioane ce-i cu cămeşa ta, tăt eşti varză !

-Mărie, i-o fo aşe de rău lu' Toader de la beutură, c-o ţâpat pă mine tăt... Da', ni, mi-o dat 5 lei s-o curăţ !

-D-asta-i de 10 lei, mă Ioane, nu de 5.

-.... d-apăi s-o şi căcat la mine-n nădragi !

  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alzayr said:

Nevasta-mea tot incearca sa-mi sugereze ce-si doreste pentru urmatoarea aniversare.
Mi-a spus:"vreau ceva stralucitor, ce ajunge de la 0 la 100 in trei secunde."

I-am daruit un cantar...

...si atunci a inceput cearta sa umble prin casa asa cum a venit pe lume! Cum, dezbracata? Nu, ...urland. :D:D:D
 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.