www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii pentru incepatori


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Proof, poate vrei sa zici, pe bucati.

 

Dintre cele mai bune melodii de invatat la inceput pe acustica (pentru ca le poti invata cap-coada, deci faci o treaba) mentionez:

 

Ac/Dc - Back in Black & Highway to Hell

Guns/Bob Dylan - Knocking on Heaven's Door

Bambi - Doi Ochi Caprui

4 Non Blondes - What's Up

 

Mai adauga o groaza de folk-uri si e numa' bine. Oricum, pentru electrica Ac/Dc e de baza la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Proof

da cearny normal ca pe bucati petnru inceput, dar cand inveti si apoi canti parca te bucuri ca stii ceva din melodie stii? oricum mersi de infos o sa incerc sa invat. bye

 

Nu zic ca e rau pentru inceput, doar ca la un moment dat o sa te trezesti ca stii o tona de 'halci' de melodii, si nici una cap coada - trust me I've been there and it ain't nice.

 

Anw, keep axin'

Link to comment
Share on other sites

O melodie ushoara ar fi si :

Flugur... parodon, Mugur de Fluier - Phoenix bineintzles cu bataie clasica jjssjs

si Strunga tot de la Phoenix dar fara partea cu bareuri (ca de la incepatori e mai greu... cunoastem ;) )

Link to comment
Share on other sites

Guest cealicu_ca

4 Non blondes - What's up 4 acorduri

 

Metallica - Nothing Else Matters (prima piesa pe care am invatat-o.. .acum lucrez la solo :-) ) - este usoara daca nu puneti la socoteala solo-urile

 

Red Hot Chilli Peppers - The other side 5 acorduri

 

Metallica - Turn the page - fara solo bineinteles... trei acorduri foarte usor de schimbat :-D

 

Joan Osbourne - On of us 4 acorduri

 

si ar mai fi o groaza... cine spune ca piesele simple nu sunt super?!?! Cei de la Cranberries, for example... jumatate din piese sunt pe 3-4 acorduri (plus unele mici variatiuni pe ici pe colo sau cate un solo)...

 

incercati Zombie, Animal instinct, Ode to my family, When you're gone, Linger

 

Alanis Morissette - Ironic... samd.

 

"locale" avem multe piese de la Phoenix, Pasarea Colibri, Vama Veche... Adevarat, nu sunt toate special pentru chitara acustica dar daca le "prindeti" suna foarte bine pe chitara acustica!

Link to comment
Share on other sites

Btw, Turn the page e cantata in original de The Silver Bullet Band :)

 

Si One of us e quite the bitch :) Acum nush cum o canti tu in acorduri, dar daca vrei sa sune cape inregistrare e mult mai dubioasa (plus ca am cautat capo de electrica pentru ea de mi s-a acrit).

 

As mai adauga Lady in black de Uriah Heep si Whiskey in the Jar de Thin Lizzy (au facut si la asta Metallica cover).

 

In rest cam ai dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Guest cealicu_ca

:D

 

poate, dar eu nu am auzit-o decat la metallica (referindu-ma la turn the page) si oricum imi place piesa.

 

On of us (sau What if God smoked cannabis) nu o sa sune ca inregistrarea bineinteles (mai ales ca e chitara acustica) si intr-adevar, e mai dubioasa, ca de altfel mai toate piesele enumerate. Insa pentru inceput se poate "antrena" cineva pe ele invatand macar acordurile principale... o sa inveti sa tii ritmul, sa schimbi acordurile si, la un moment dat, sa mai faci si niste mici artificii... cel putin la mine asa a fost, mai putin ritmul, pentru care am deja studiile necesare :)) (un pic de autoironie)

 

le-am enumerat fiindca nu au multe acorduri in general, cele care sunt, sunt oricum accesibile (pentru inceput poti lua F si fara bare dar nu recomand :-)) ). adica D, G, C, Dm, Am, Em si tot asa... foarte usor de schimbat. pe ici pe colo cate unul mai deosebit dar nu trebe' lumea sa se sperie fiindca sunt usor de luat, chiar daca acordul pare "dubios" :-)) (gen Dsus2 la Turn the page ;-) )

 

cat despre Whiskey in the jar, l-am auzit pe un CD cu muzica irlandeza (muzica populara irlandeza daca mi-e permisa expresia :-)) )

Link to comment
Share on other sites

cat despre Whiskey in the jar, l-am auzit pe un CD cu muzica irlandeza (muzica populara irlandeza daca mi-e permisa expresia :-)) )

 

Aha si eu :) E super :)

 

Cred ca la materia irish drinking songs maestrul Cosu e sef, totusi. Chiar, Cosule, ia propune ceva din categoria asta... gen the drunken sailor song :P

 

Btw, Gary Moore, Plill Lynott si prin urmare Thin Lizzy erau irlandezi, deci cred ca e ok sa zici muzica populara irlandeza :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest _ManiA_

Bai nu stiu cum sa zic dar ori sunt eu dement la cap ori nu stiu ce dar nu reusesc deloc sa cant guns and roses dont you cry...sa mor eu mi se pare cam greu si totusi nu pot sa zic ca sunt incepator incepator....

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Incearca si tu House of the rising sun, Hotel California,Da mama cu biciu-n mine sau alte piese de o frumusete inimaginabila..

 

Asta cred ca nu e off topic:D

Link to comment
Share on other sites

x

Pentru cei ce vor ceva cu iz medieval :

 

Greensleevs (cantec traditional englez (Cred))

Dan Andrei Aldea - Om bun (ciupire pe acorduri putin mai greu ce-i drept)

Blind Guardian - Lord of the rings

Blind Guardian - A past and future secret

Blind Guardian - Bard's song (astea trei sunt putin mai grele dar merita invatate)

 

Astea au fost acustice sa trecem la electrice

Black Sabbath - Paranoid - super usoara super misto

Black Sabbath - Iron Man - usurica

Green Day - When I come around - una din preferatele mele

 

Pentru azi atat

 

<offtopic>

Ma astept ca si administratorii ce au postat aici la misto sa isi stearga operele.Eu am mai sters din balarii si sper sa nu se supere nimeni insa daca vreti sa discutati probleme grave discutati la balarii generale nu la "Melodii pentru incepatori" . Se sperie astia micii :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gata domne' am schimbat bannerul daca te ofenseaza asa tare. As aprecia totusi daca nu mi-ai mai modifica/sterge posturile macar asa, din respectul ala de care ziceai tu.

 

Edit: Nu mi-am dat seama ca ar putea supara pe cineva, mie mi se parea dragut. Oricum, ne-am impacat. La Multi Ani, un an nou bun.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.