www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Lipesc Humbuckerul?


Guest
 Share

Recommended Posts

Am o chitara pe care nu incape decat o doza humbucker.

Humbuckerul ce vreau sa-l montez are 3 fire: rosu, alb, fir metalic.

 

Ce potentiometre trebuiesc cumparate? De ce valori? Ce tip (klin sau log)?

Am nevoie de potentiometru de ton?

Merge folosit orice switch triplu?

Cum trebuiesc lipite firele?

Mai am nevoie de alte piese?

 

O sa le cumpar de la un magazin de electronice, nu imi trebuiesc chestii scumpe. :)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

De preferat potentiometre de 500k log (sau audio cum ii mai zic unii)

Depinde ce cauti. Exista chitare care nu au asa ceva deci nu e neaparata nevoie.

Da merge folosit orice switch daca faci legaturile corespunzator DAR daca nu ai decat o doza nu e nevoie de switch :)

http://www.seymourduncan.com/support/schem.../1hum_1vol.html

De regula un fir este firul "cald" si il legi la potentiometru iar celalalt este firul "rece" sau masa si se leaga la carcasa potentiometrului. Firul metalic este "ecranul" si se leaga tot la masa(carcasa potentiometrului) impreuna cu firul rece.Tot acolo vine si un fir de la punte si un fir de la jack.

Daca nu folosesti potentiometru de ton, nu mai ai nevoie de altceva. Pentru ton mai e nevoie de inca un potentiometru si un condensator de 0.047uF.

Link to comment
Share on other sites

O sa sune exact la fel :)

Potentiometrul de ton de regula actioneaza ca un filtru trece jos care taie frecventele inalte (pentru asta e nevoie sa fie legat in paralel cu doza). Ca sa taie frecventele inalte il legi in serie cu doza.

Montajul standard pentru Fender este cu butonul de ton ce taie inaltele. Cand potul de ton e la "10" sunetul nu este afectat (sau e afectat intr-o masura neglijabila) . Pe masura ce il "inchizi" scapi de frecventele inalte.

La un humbucker nu e neaparat nevoie sa faci asta pentru ca datorita constructiei sale, humbuckerul este o doza ce scoate mai putine inalte. Repet, conteaza mult ce sound cauti.

Van Halen pe frankenstrat, music man si peavey nu avea potentiometru de ton si suna cat casa (ma rog suna asa ca e el mare chitarist dar ai prins ideea).

Am vazut ca doar chitaristii de blues abuzeaza de butonul de ton. Astia care canta muzici mai moderne par sa il ignore cu nonsalanta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T
parerea mea este sa folosesti pot. de 250k sau 300k liniare. ai plaja de regjaj a vol/gain mult mai buna. cred ca cel mai bine ar fi sa probezi si dupa aceea sa alegi. :)

 

Potentiometrele liniare cu rezistenta mare nu se folosesc pe post de volum pt ca toata plaja folosibila se strange intre 0 si 3. Daca dai mai tare nu se mai aude diferenta mare. Pentru a inlatura problema asta se folosesc potentiometre logaritmice/audio.

Stiu ca au la Conex electronic pe Maica Domnului. Cel mai bine la humbucker e sa folosesti de 500K ca sa nu-ti ia din amplitudinea semnalului dat de doza.

Link to comment
Share on other sites

Potentiometrele liniare cu rezistenta mare nu se folosesc pe post de volum pt ca toata plaja folosibila se strange intre 0 si 3. Daca dai mai tare nu se mai aude diferenta mare. Pentru a inlatura problema asta se folosesc potentiometre logaritmice/audio.

Stiu ca au la Conex electronic pe Maica Domnului. Cel mai bine la humbucker e sa folosesti de 500K ca sa nu-ti ia din amplitudinea semnalului dat de doza.

stratocasterul are pot. vol de 250k iar gibsonurile vechi de 300k. daca e dupa gustul meu atunci pot spune ca plaja de reglaj a gain-ului din amp., cu ajut pot. de pe chitara de 500k log, e valabila doar in zona 0-1, dupa aceasta valoare, amp-ul intrand in distorsiune mare si namaiputand fi prea usor tinuta sub control. deci, a se nota: pot. de vol. de pe chitara nu este atat de util in a regla neaparat volumul propriu-zis, cat a comanda nivelul gain-ului de pe amp.!

in rest este asa cum spui tu. :)

Link to comment
Share on other sites

Voi folosi doar humbuckerul si un potentiometru (pentru volum). Si daca pot controla gainul cu el, atunci de 500k log sa fie. Va multumesc tuturor! :)

imi pare tare rau, dar sunt aproape convins ca nu ai inteles! ar fi tare bine daca am intelege :) diferenta dintre un electronist si un chitarist! no offence.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Andrei_T
stratocasterul are pot. vol de 250k iar gibsonurile vechi de 300k. daca e dupa gustul meu atunci pot spune ca plaja de reglaj a gain-ului din amp., cu ajut pot. de pe chitara de 500k log, e valabila doar in zona 0-1, dupa aceasta valoare, amp-ul intrand in distorsiune mare si namaiputand fi prea usor tinuta sub control. deci, a se nota: pot. de vol. de pe chitara nu este atat de util in a regla neaparat volumul propriu-zis, cat a comanda nivelul gain-ului de pe amp.!

in rest este asa cum spui tu. :)

 

No offence dar cred ca incurci liniar cu logaritmic. Ceea ce spui tu se intampla daca pui potentiometru liniar. Si sa stii ca sunt si chitarist, nu doar electronist. :):)

Link to comment
Share on other sites

potmetrul logaritmic e OK ptr volum "normal"

 

daca vrei sa folosesti ca si efect "swell" , faci tremolo , "vioara" etc e util un potmetru linear la care plaja de reglaj se reduce in asa fel nu trebuie sa rotesti 200 grade ci doar 30 si ai efect OK ..se vede la Jeff Beck si la Leslie West cum abea misca cu degetul mic potmetrul si au un efect pronuntat de "swell" , bineinteles de asa ceva este nevoie la chitaristi care canta solo cu expresivitate , nu ptr gi-gi .

 

dozele hambucker au impedanta "mare" .,,in jur de 15-20Kohm fata de doza cea mai "stridenta" singlecoil de Strat de circa 6Kohm .

asa dar daca la Strat 250Kohm fata de 6Kohm doza este ok si nu taie prea mult inaltele iar joase sunt destule ( sau chiar este binevenit sa mai taie),la humbuckere cu impedanta mare este ok 500Kohm ca sa nu sunteze prea mult inaltele si joasele care si asa lipsesc.( dac am lua un calcul directproportional ar rezulta un potmetru de circa 750Kohmi)

Cu cat mai mare este potmetrul , adica impedanta catre cablu apar probleme.

 

Ideal este sa ai buffer adaptat la doza si potmetru cu impedanta de intrare de 1Mohm si pe iesire catre cablu sa ai de la 600ohmi -2Kohm , asa nu pierzi in ton si nici zgomotul nu creste...

 

cu plaja de reglaj depinde de ce nivele reglezi , si unde in diferitele etaje , ce fel de muzica cant , sau ce canti la chitara..chit rythm sau canti piese instrumentale , sau blues instrumental , sau acompaniezi un cantaret si ai si interventii solistice din cand in cand ....depinde de multe ...ce putere ai la statie si iarasi aceleasi intrebari de mai sus si combinarii pwermutatii ...e complicat

Link to comment
Share on other sites

As mai adauga faptul ca poti face si potentiometre "aproape logaritmice" (oricum mai toate de pe piata sunt "aproape") cu o rezistenta in paralel. Mai multe detalii la The Secret Life of Pots.

 

Cred ca omul a vrut o solutie standard si noi am reusit, din nou, sa-l bagam in ceata :)

s-au pus pe rgc.ro de 100 de ori link-uri ptr legat-ul dozelor , @cosu si acum i-a servit link-ul , unde gaseste desene artistice dupa care si bunica poater sa lege doze...

 

daca au oameni internet de ce nu folosesc GOOGLE ,si Wikipedia ...toti vor totul mura-n gura

 

daca nu gasesti niciunde anumite informatii te bagi in forum si citesti doua zile asa poti sa gasesti informatii , s-a discutat s-a descris cu lux de amanunte , pareri si tot tacamul

 

asa ca .......da-tii inainte cu cititul in topicurile " Chitara & Co. > Discutii despre echipament >"

 

Chitara & Co. > Discutii despre echipament >

 

pe alte site-uri cum apare un topic ce a mai fost sau mai bine zis exista , se atentioneaza ca omu sa cerceteze si sa citeasca prima data topicul existent...si topicul cel " in plus" se inchide si apoi se sterge..

 

asa reusesc sa tina un tip de informatii intr-un loc ca sa le gaseasca cine cauta....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.