www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Monitoare active fara hiss.


Crypto
 Share

Recommended Posts

Intrebare, caut o pereche de monitoare studio cu nivel de hiss extrem de scazut, preferabil dead silent (din zona tweeterilor).

Momentan folosesc un set de M-Audio BX5a Studiophile. Cu toate ca sunt mai low-end, is dead silent (aproape).

Camera in care le folosesc cu toate ca nu e tratata acustic are izolatie interior+exterior, + strat rigips si tamplarie termopan industriala deci aproape soundproof dpmdv.

Am trecut prin Yamaha HS5, Yamaha HS7, Adam Audio T7V si KRK Rokit5, de fiecare data am revenit la BX5A din cauza hissingului care e foarte deranjant (pentru mine), azi returnez al doilea set de Adam T7V si tot la BX5A ma intorc.

Monitoarele is asezate la distanta de 1.4-1.7m distanta fata nivelul capului, pe stative. 


Sfaturi ? 

Link to comment
Share on other sites

Pai inseamna ca  unele sunt " tare " low end .

Acel | hiss "  vine din primul etaj de amplificare  ( daca vine si din celelalte de dupa este tare tare low end )

Am observat "hiss" numai in mixer cand dau gain de microfon la maxim ..asa de curiozitate ..dar in setare normala este liniste .

Singura rezolvare este sa se schimbe preampul .Sau sa se utilizeze un preamp extern .

Dar  pe " Line In " nu ar trebui sa aiba " hiss" nici cel mai low end amplif .

Am cateva " Media amplif " 2+1   nu au nici un sasait , unul avea un mic brum pe subwoofer am schimbat condeul de filtraj si este OK ..

Pe line in nu trebuie sa ai nici un fel de " zgomot auzibil "

Tu dai semnal de lin out   deci nu ai nevoie de nici un preamplif sensibil ce sa bage " hiss" .

Trebuie sa introduci semnal de "line in " la un nivel maxim admisibil    ca sa ai " Raport Semnal /Zgomot "  cat mai OK .

La monitoare ( ampliful de monitor ) reglezi amplificare cat mai redusa  ca sa nu ai " hiss"( auzibil )   pe iesire  iar din exterior dai semnalk " line in "  de amplitudine ce in zonele  " maxime " sa nu distorsioneze .

Insa daca  monitorul are " hiss"  si cu gain in la minim  inseamna ca ar trebui alt etaj de preamp  ..

Chiar nu-mi vine sa cred ca mai exista scule cu asemenea probleme .Recent ptr a regla soundul unui disk mixat am utilizat vre=o 7 amplifuuri de media , 6 casti diferite si  o instalatie super profi al unui prieten ca sa rezulte un reglaj ce suna cat se poate pe orice ar asculta cineva CD-ul ..de " hiss ' nu am avut probleme cu nici unul din  amplifuri  mai toate din cele ieftine " multimedia ' au si iesire de casca direct de pe finali  si nici in diferite casti AKG , pHILIPS ,sONY .. si altele noname ..nu se auzea nici un "hiss"

Trebuie sa reglezi banda de trecere liniara ..fara nici un EQ  sau sa fie " pe Zero "   pe line in cu volumul la maxim nu cred ca ar putea avea "hiss" ,...daca are inseamna ca este ceva problema  de preamplif ce nu ar trebui sa fie intercalat ..ai nevoie numai de etajul final  ce de obicei nu are nici un zgomot ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.