www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fraude OLX


Alexandru Pitac
 Share

Recommended Posts

La indemnul lui Vektor, am zis sa cer si SN sa vad ce si cum.

Eu am analizat fotografia trimisa cu una postata (probabil fara sa analizeze prea mult detaliile).

Trageti voi concluziile.

Offtopic: cred ca e o intreaga retea care se ocupa cu gainarii de genul si din toata experienta avuta de pana acum in incercarea de a da de cel care m-a inselat, politia mi se pare complice. Nu mai vorbim aici de implicarea politiei in reteaua de amanet-uri si cum se vand instrumentele furate..

FD01072E-0137-47EE-9BF0-95CB0E0D2FB1.jpeg

70009463-71AA-43D3-AEA0-30BA54D66998.jpeg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Alexandru Pitac said:

La indemnul lui Vektor, am zis sa cer si SN sa vad ce si cum.

Eu am analizat fotografia trimisa cu una postata (probabil fara sa analizeze prea mult detaliile).

Trageti voi concluziile.

Offtopic: cred ca e o intreaga retea care se ocupa cu gainarii de genul si din toata experienta avuta de pana acum in incercarea de a da de cel care m-a inselat, politia mi se pare complice. Nu mai vorbim aici de implicarea politiei in reteaua de amanet-uri si cum se vand instrumentele furate..

FD01072E-0137-47EE-9BF0-95CB0E0D2FB1.jpeg

70009463-71AA-43D3-AEA0-30BA54D66998.jpeg

Deci pana la urma chitara e furata sau e fake? 

Link to comment
Share on other sites

Serial: 80600014 ( sau poate 80600024) 

Built in: 29 February 1980 (serial: 014) (Manufactured in Kalamazoo. Acoustic: Bozeman, Montana)
 
Pe prima poza nu se intelege prea bine dar se pot distinge cele 3 zero-uri. Plus ca daca esti atent ai sa vezi cele 2 lovituri dintre care prima apare in primele 2 poze. Iar a doua in a toate pozele
 
Eu sunt impotriva fake-urilor si a instrumentelor furate dar nici vigilantes nu-mi plac fara dovezi clare. Decat sa dai cu banuitul mergi sa o vezi sau ceri poze detaliate care sa ateste ca-i fake. Daca e furata ( si tu n-ai cum sa stii asta :) ), din nou cel mai inteligent ar fi sa nu spui asta aici cu referinta la anunt si sa informezii instutiile care se ocupa cu asa ceva.
Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Alexandru Pitac said:

Mie nu mi se pare a fi acelasi serial..

Are 2 lovituri identice pe muchia headstockului. In prima poza serialul aproape nu se distinge dar se vad un 2, un 4 si 2 de 0 ... pana si zgarietura de pe headstock se vede in pozele din anunt .. 

 

Pe langa asta mi se pare ca a fost pus anuntul intr o lumina proasta fara vreo dovada. 

Edited by SKU
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, SKU said:

Are 2 lovituri identice pe muchia headstockului. In prima poza serialul aproape nu se distinge dar se vad un 2, un 4 si 2 de 0 ... pana si zgarietura de pe headstock se vede in pozele din anunt .. 

 

Pe langa asta mi se pare ca a fost pus anuntul intr o lumina proasta fara vreo dovada. 

Asa este! Am analizat si eu mai bine si m-am convins. Puteti sterge polologhia mea pe tema anuntului asta, mie imi pare legit, scuze!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Posho said:

Nu-i cu OLX dar tot tentativa de frauda e. Sint mai bine de 10 ani de-atunci. Vad un anunt pe, nu-mi aduc aminte, presa sau net, cum ca vinde unu' un Ibanez modelul Steve Vai, ala albu' si uritu'. Si atunci ca si acum ziceam ca ma apuc de studiat Floyd si asa si-am zis ca ar fi un instrument bun pentru asa ceva. Iau legatura cu omu' si merg doua statii sa vad instrumentul. Ajung la el acasa, o mansarda bucuresteana jerpelita, mobilier vechi ieftin si uzat, cuverturi de la mama mare, musama etc, vinzatorul la vreo 45 de ani fiind cam in aceeasi stare dar nah, ce stiu eu despre artisti? In camera unica si multifunctionala, adica servea si de bucatarie si de dormitor, maricica altfel, era chitara cu pricina si un LP Black Beauty. Adica doua chitare high end intr-o cocioaba din Piata Sf Gheorghe. Si amplificatorul pentru probe era o cutiuta de 25x25 cm Behringer. Ihim, asta vinde Porsche cu motor de Logan.

Decizia am luat-o in momentul acela, nu cumpar la nici un pret, dar am totusi niste scoala si lucram deja piata chineza de 10 ani, inteleg cite ceva de pe-acolo, hai sa aflu. (Altfel Ibanezul ala arata bine, era nou nout, cu toc, fara acte. In opinia mea e o chitara urita dar asta nu e relevant aici, mai urit decit ES-ul de mai sus nu poate fi). Luat la intrebari si inghesuit tipul (chiar doream sa vad cit de disperat e) aflu parte din adevar: cu $200 putea sa-mi procure orice instrument doream, trebuia doar sa dau un avans de $50 si in 2 luni aveam instrumentul in mina. Misto. Ei bine, daca acum 10 ani un minuscul distribuitor pe piata era deja ultima mina intr-o astfel de retea pe o piata minora cum e cea romaneasca exista premise serioase ca piata asta sa se fi dezvoltat binisor. Culmea e ca la $200 instrumentul ala chiar merita luat si tentatia era maricica. Eu n-am cedat, altii poate-au facut-o. Azi miine te pomenesti ca gasesc la, sa zicem Selimbar, mult doritul Schecter rosu pe care a cintat Mark Knopfler.

In rest Marcian a spus tot ce trebuia spus.

Interesanta povestire.. :D Am auzit despre chestii de genul in cazul telefoanelor/laptopurilor. Sunt tipi care iti "procura" modelul dorit sub jumatate din pretul pietei, insa despre chitare habar nu aveam..Probabil exista o retea de "distribuitori" de chitare furate noi din magazine.

Nu am nimic personal cu cel ce vinde ES-ul, imi retrag suspiciunile referitoare la acest anunt.

Am incercat sa previn o frauda, mai ales ca am tot vazul anunturi de genul.

De anul trecut din octombrie am salvat 12 anunturi cu chitare (fotografii luate de pe ebay/reverb/TGP, etc). Daca doar in cazul meu am reusit sa contactez inca 2 persoane pagubite cu acelasi anunt, faceti si voi un calcul cam cati posibili pagubiti ar fi...

Nu fac pe agentul Garcea al Politiei chitarelor ;) incerc doar sa imi dau seama daca e unul care se joaca in acest mod sau este o intreaga retea.

:rgcrules:

 

 

Edited by Alexandru Pitac
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

https://www.olx.ro/oferta/vand-chitara-gibson-les-paul-standard-IDcrB63.html

Atentie si la asta!

Am mai discutat despre Gibson-urile cu serial 0017xxxx in topicul asta, se pare tipul din Tecuci care le avea le-a “maritat” pe toate.

Avea 2 copii de Gibson Rosso Corsa si 3 Standarduri, toate cu serial 0017xxx, deci vor tot aparea chitarele astea pe undeva.

:rgcrules:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu mi se pare ca este Epiphone.

https://www.olx.ro/oferta/chitara-electrica-epiphone-les-paul-IDc50qn.html#ca3322c1d9

 

 

A existat un model Les Paul Custom cu grif insurubat (LP-300), dar nu seamana. Nici a LP-300 Standard.

http://www.epiphonewiki.org/index/Les_Paul_Numbered_Models.php

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
14 minutes ago, SudenUni said:

https://www.olx.ro/oferta/fender-stratocaster-IDcIi53.html#9ad92fdaf2

Multumiri  @SKU @Razvan S. @apocapsile pentru ajutorul oferit in identificarea fake-ului din anunt.

Tot ce e vinde acel domn ZIZI sunt strutocamile facute si combinate de el . Pentru el , daca are forma tip Strat - e Chitara Fender Stratocaster ... daca e tip telecaster, pana si o reghin ti-o descrie ca Fender Telecaster 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, raducu said:

Tot ce e vinde acel domn ZIZI sunt strutocamile facute si combinate de el . Pentru el , daca are forma tip Strat - e Chitara Fender Stratocaster ... daca e tip telecaster, pana si o reghin ti-o descrie ca Fender Telecaster 

Subscriu, unele le-am si vazut si sunt modificate prost.

Link to comment
Share on other sites

Tehnic nu este ilegal, dar pe olx am vazut cele mai scumpe chitare Harley Benton din lume. Costa mult mai mult decat noi.

Dar in general modelul cel mai scump mai raspandit in Romania este Epiphone Special II. Rar se poate gasi mai ieftin decat vreo 10-20 Euro mai putin decat nou, chiar aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.