www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fraude OLX


Alexandru Pitac
 Share

Recommended Posts

17 minutes ago, alex_iuga said:

Mie tocmai abtibildurile imi par suspecte. Apoi imi pare suspecta calitatea lemnului, mie-mi pare cam noduros, la un Custom Shop te astepti la un lemn de calitate superioara si nu cred ca e bird eye. Mai imi pare suspect cu este scris Custom Shop  pe headstock si pe neckplate, nu stiu poate ma insel, nu vreau sa fiu foarte categoric dar asa-mi pare. Stratman ar fi cel mai in masura sa zica. Good point si cu suruburile Tibimosby, la cum are finish-ul chitara nu pare relic!

Eram ironic :) sunt niste mizerii.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
7 hours ago, marius_nicolae97 said:

 

ce marca erau astea ? erau parca ceva japonez foarte underground ...

Link to comment
Share on other sites

Japonez? Really ? Neckul e ceva comunist macelatit (uita-te la cate gauri de surub date stramb are for fuck's sake)  si corpul este iar ceva mult mai mare macelarit de un geniu. Daca voi ziceti ca "neck joint-ul" ala e bun de ceva ... I feel sorry for your guitars.

PS: If troll, you were successful

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/02/2019 at 18:04, vektor said:

PS: If troll, you were successful

Nu la gat ma refeream. Gatul e clar din alt film.

Acum fara troll, fara nimic. Poate un var indepartat al lui :

http://guitarz.blogspot.com/2011/08/weird-pointy-marina-guitar-possibly.html

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, andrușcaiepuraș said:

https://www.facebook.com/groups/vanzari.second/permalink/2083400871756392/?sale_post_id=2083400871756392

Nu e pe olx dar asta vinde un squier de 500 lei nou pe 700

Postez in primul rand ca sa oferiti un moment de apreciere pentru cum sunt montate corzile

Screenshot_2019-03-04-16-26-56.thumb.png.cbad696d46202fd0e7822866cd11a88d.png

Asa da! :guitar:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Atentie la acest anunt:

https://www.olx.ro/oferta/chitara-gibson-es-artist-colectie-IDcc1xX.html

Am discutat cu aceasta persoana (tot caut sa imi dau seama daca e o retea care se ocupa cu fraude de genul sau personaje izolate).

Fiind o chitara mai rara, avand si un pret pe masura, am intrebat detalii referitoare la stare, circuit moog, posibilitate de testare, etc.

Mi-a spus ca nu e din Bucuresti si ca daca vreau vine el cu chitara ca sa o vad dar ca fara 11000lei nu sta de vorba cu mine.

Apoi s-a razgandit si ar accepta si 9000lei.

Din ce am gasit eu, prima poza este copiata pe net, deci fiti cu bagare de seama.

 

 

C7F7127F-42A9-4DDF-B29D-4E6802D7D68E.png

F043602F-9A9D-4565-9268-50247534EBB4.png

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Alexandru Pitac said:

Atentie la acest anunt:

https://www.olx.ro/oferta/chitara-gibson-es-artist-colectie-IDcc1xX.html

Am discutat cu aceasta persoana (tot caut sa imi dau seama daca e o retea care se ocupa cu fraude de genul sau personaje izolate).

Fiind o chitara mai rara, avand si un pret pe masura, am intrebat detalii referitoare la stare, circuit moog, posibilitate de testare, etc.

Mi-a spus ca nu e din Bucuresti si ca daca vreau vine el cu chitara ca sa o vad dar ca fara 11000lei nu sta de vorba cu mine.

Apoi s-a razgandit si ar accepta si 9000lei.

Din ce am gasit eu, prima poza este copiata pe net, deci fiti cu bagare de seama.

 

 

C7F7127F-42A9-4DDF-B29D-4E6802D7D68E.png

F043602F-9A9D-4565-9268-50247534EBB4.png

uite si aici anuntul

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Airhead said:

uite si aici anuntul

 

Mie nu imi miroase ok. 

Mai ales disponibilitatea proprietarului de a veni in Bucuresti cand sunt hotarat sa platesc cei 11000lei si faptul ca anuntul pe OLX are ca locatie Bucuresti pentru ca e “piata mai buna”.

Ramane de vazut ce si cum, faptul ca nu are nr de telefon nicaieri, nu mi se pare un plus.

Daca cineva o testeaza si este ok, sa dea un semn. Nu vreau sa ii fac reclama negativa cuiva degeaba.

Edited by Alexandru Pitac
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Alexandru Pitac said:

Mie nu imi miroase ok. 

Mai ales disponibilitatea proprietarului de a veni in Bucuresti cand sunt hotarat sa platesc cei 11000lei si faptul ca anuntul pe OLX are ca locatie Bucuresti pentru ca e “piata mai buna”.

Ramane de vazut ce si cum, faptul ca nu are nr de telefon nicaieri, nu mi se pare un plus.

Daca cineva o testeaza si este ok, sa dea un semn. Nu vreau sa ii fac reclama negativa cuiva degeaba.

Deci (în concluzie) dacă vine special din Cluj pentru ca tu să probezi chitara nu e bine. Ba e chiar dubios.

Și dacă o vezi, o probezi și nu o vrei, îți bagă mâna în buzunar și-ți ia cei 9000 de lei? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Doctor X said:

Deci (în concluzie) dacă vine special din Cluj pentru ca tu să probezi chitara nu e bine. Ba e chiar dubios.

Și dacă o vezi, o probezi și nu o vrei, îți bagă mâna în buzunar și-ți ia cei 9000 de lei? 

Se pare ca nu e chiar in Cluj, ci Sibiu.

Nu vreau sa fiu carcotas. Am postat doar sa nu se apuce careva sa faca ce am facut si eu anul trecut, sa trimita niste bani in avans ca deh, omul oricum are drum spre Bucuresti dar nu vrea sa care degeaba chitara. 

In rest, vedeti voi ce si cum, mai ales daca sunteti interesati de chitara.

87D279C7-C293-4318-8CCC-F82CBCF64619.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Doctor X said:

E vorba să vă înțelegeți. O chitară atât de scumpă nu se cumpără online.

Cu siguranta. Nu vreau sa o cumpar, altfel o vedeam personal si nu mai o lalaiam pe aici.

Doar am intrat pe fir pentru ca imi miroase a acelasi tip de inselaciune in care am fost si eu implicat.

Tot zona Sibiu, tot poze de pe net..

Ca fapt divers, in perioada in care am fost eu pagubit, cu aceleasi anunturi, inca 2 persoane (cu care intre timp am si luat legatura si am schimbat informatii), culmea tot din Bucuresti, au fost pagubiti in acelasi mod, de aceeasi persoana.

Unul intre timp si-a recuperat banii, eu astept sa vad ce face Politia in acest caz intrucat n-am reusit sa dau de faptas (Constantin Varga).

Marea mea intrebare este daca asta e doar un personaj izolat sau chiar exista o retea care se ocupa de asa ceva (diversificat, nu doar chitare), pentru ca am tot gasit anunturi cu fotografii luate de pe reverb, forumuri sau ebay a unor utilizatori de OLX din Sibiu, Selimbar, Arad, Cluj.

Link to comment
Share on other sites

Man, cine isi cauta chitara, serioasa, pe olx, okazii samd, defapt si-o cauta cu lumanarea...

In rromania, vrei chitara second online, rgc e singura optiune. Macar aici sunt sanse sa se mai depisteze chestii de catre alti useri cat de cat in tema.

Altfel, la cati hoti si tepari sunt in tara asta...

Eu inca nu incetez sa ma mir cum unii cred ca l-au prins pe dzeu de picior si au gasit pe okazii nushce gibson sau fender rarisim sau custom shop, poate chiar unul din anii 50...:)) sau mai rau, ciordit

Niciodata nu dai bani in avans decat daca ai macar garantia ca exista obiectul in cauza, lucru verificat de exemplu cu poze sau filmari cu detalii specifice pe care le ceri vanzatorului...

Edited by barbarossa
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, barbarossa said:

Man, cine isi cauta chitara, serioasa, pe olx, okazii samd, defapt si-o cauta cu lumanarea...

In rromania, vrei chitara second online, rgc e singura optiune. Macar aici sunt sanse sa se mai depisteze chestii de catre alti useri cat de cat in tema.

Altfel, la cati hoti si tepari sunt in tara asta...

Niciodata nu dai bani in avans decat daca ai macar garantia ca exista obiectul in cauza, lucru verificat de exemplu cu poze sau filmari cu detalii specifice pe care le ceri vanzatorului...

Eu mi-am invatat lectia ;)

Link to comment
Share on other sites

poate ascultati sfatul dezinteresat al unui om batran si intelept ;)

Am 12 ani de cand cumpar si vand in mediul online. Am cumparat sute de obiecte de pe Ebay(in special din SUA, dar si din Germania si UK), vreo 10 chestii de pe Reverb.ro, am cumparat cca. 40 de obiecte de pe OLX(posibil mai multe...?), am vandut pe OLX si am vandut si am cumparat pe RGC.ro ...

NU AM LUAT NICIODATA VREO TZEAPA ! desi au fost unele situatii cand unii au incercat... dar NU le-a mers ! de ce ? simplu... pentru ca s-au convins ca NU sunt un fraier... ;)

prin urmare... uite ce va sfatuiesc, mai ales cand vine vorba de obiecte scumpe, cum e si cazul cu aceasta chitara...

1) cereti vanzatorului sa va trimita cat mai multe poze ale obiectului respectiv... sa faca asta intr-un email sau in mesaj privat ! in ziua de azi nu mai este o problema sa faci poze de calitate cu un telefon sau sa gasesti un aparat foto digital... ;) DACA REFUZA... aveti deja motive sa va puneti intrebari !!! Sincer... orice anunt care NU are poze reale ale obiectului(ci luate de pe net sau de pe alte site-uri) este SUSPECT DIN START ! ... HAI SA FIM SERIOSI !!! ;) nu e nimeni fraier sa creada ca un vanzator serios NU are posibilitatea sa faca niste poze de calitate ale unui obiect pe care-l vinde ! ;)

2) daca e vorba de o chitara scumpa, sa va dea toate detaliile(insotite de poze) cu seria chitarei si cu toate elementele de identificare posibile.

3) din cate stiu eu, multi fabricanti de chitare au pe site-ul lor o divizie de tip "customer service" care va poate ajuta sa identificati autenticitatea unei chitare pe baza seriei si a altor elemente... Cred ca merita sa va pierdeti un pic de timp verificand... asta daca stiti si limba engleza suficient de bine :);) NO OFFENCE ! ;)

4) negociati o varianta de plata cat mai clara si mai sigura posibil in cazul in care ati decis sa bateti palma... ;) NU acceptati sa faceti plati prin Western Union sub nici un motiv ! Nu acceptati sa trimiteti bani prin mandat postal la o adresa de tip casuta postala sau post restant ! Faceti plati doar prin PAYPAL, transfer bancar sau, eventual, prin mandat postal doar daca vi se da o adresa clara de domiciliu ! si inca ceva... poate ca o sa radeti... dar eu am procedat asa la un moment dat ! in cazul in care vanzatorul este in alt oras(aflat la distanta mare de orasul in care va aflati), cereti-i sa va trimita un selfie cu persoana lui tinand in mana buletinul de identitate ! ca sa se vada clar ca sunt una si aceeasi persoana ! faceti si voi acelasi lucru ! daca sunteti de buna credinta si daca si vanzatorul este de buna credinta NU VOR EXISTA MOTIVE SA VA REFUZE !

5) cereti-i vanzatorului, in mesaj scris(!!!) si NU TELEFONIC, sa va dea toate detaliile legate de starea obiectului. daca refuza sa "dea in scris" raspuns la toate intrebarile voastre legate de starea obiectului... ceva NU e in regula ! stiti cum se spune... ce e scris ramane scris ! ;) iar in cazul unei tranzactii cu probleme, puteti sa aveti o dovada clara ca ati fost inselati... ;)

6) Daca vanzatorul este in acelasi oras cu voi, cereti-i sa accepte testarea obiectului ! daca refuza... mai bine nu va pierdeti timpul ! ca va riscati banii ! ;)

7) in ceea ce ma priveste, am cumparat zeci de obiecte de pe Ebay sau Reverb si nu am avut probleme pentru ca acolo sistemul de verificari si de protectie cumparator/vanzator este foarte eficient. Sincer... NU AM AVUT NICI CEA MAI MICA PROBLEMA !

- 8 - Daca v-ati hotarat sa cumparati un obiect, NEGOCIATI foarte clar modalitatea de transport, transportatorul si mai ales explicati-i vanzatorului in mod extrem de detaliat cum sa ambaleze obiectul ! mai ales ca in Romania sunt destule situatii in care firmele de curierat au creat probleme cu manipularea obiectelor... ;)  Daca vanzatorul refuza sa ambaleze obiectul in mod corespunzator... e problematic si e bine sa va ganditi serios !!!

cam astea sunt recomandarile mele... venite din experienta practica ! dupa cum spuneam NU am avut nici cea mai mica problema in 12 ani de cand cumpar si vand online ! ;)

Bafta multa si NU va lasati pacaliti ! ;)

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Nu-i cu OLX dar tot tentativa de frauda e. Sint mai bine de 10 ani de-atunci. Vad un anunt pe, nu-mi aduc aminte, presa sau net, cum ca vinde unu' un Ibanez modelul Steve Vai, ala albu' si uritu'. Si atunci ca si acum ziceam ca ma apuc de studiat Floyd si asa si-am zis ca ar fi un instrument bun pentru asa ceva. Iau legatura cu omu' si merg doua statii sa vad instrumentul. Ajung la el acasa, o mansarda bucuresteana jerpelita, mobilier vechi ieftin si uzat, cuverturi de la mama mare, musama etc, vinzatorul la vreo 45 de ani fiind cam in aceeasi stare dar nah, ce stiu eu despre artisti? In camera unica si multifunctionala, adica servea si de bucatarie si de dormitor, maricica altfel, era chitara cu pricina si un LP Black Beauty. Adica doua chitare high end intr-o cocioaba din Piata Sf Gheorghe. Si amplificatorul pentru probe era o cutiuta de 25x25 cm Behringer. Ihim, asta vinde Porsche cu motor de Logan.

Decizia am luat-o in momentul acela, nu cumpar la nici un pret, dar am totusi niste scoala si lucram deja piata chineza de 10 ani, inteleg cite ceva de pe-acolo, hai sa aflu. (Altfel Ibanezul ala arata bine, era nou nout, cu toc, fara acte. In opinia mea e o chitara urita dar asta nu e relevant aici, mai urit decit ES-ul de mai sus nu poate fi). Luat la intrebari si inghesuit tipul (chiar doream sa vad cit de disperat e) aflu parte din adevar: cu $200 putea sa-mi procure orice instrument doream, trebuia doar sa dau un avans de $50 si in 2 luni aveam instrumentul in mina. Misto. Ei bine, daca acum 10 ani un minuscul distribuitor pe piata era deja ultima mina intr-o astfel de retea pe o piata minora cum e cea romaneasca exista premise serioase ca piata asta sa se fi dezvoltat binisor. Culmea e ca la $200 instrumentul ala chiar merita luat si tentatia era maricica. Eu n-am cedat, altii poate-au facut-o. Azi miine te pomenesti ca gasesc la, sa zicem Selimbar, mult doritul Schecter rosu pe care a cintat Mark Knopfler.

In rest Marcian a spus tot ce trebuia spus.

Edited by Posho
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.