www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme cu un amp pe lampi


LumpY
 Share

Recommended Posts

Salut,

Este vorba despre un amplificator H&K Coreblade de 100W cu 4 lampi EL34 si 3 lampi in preamp, care nu mai vrea sa incalzeasca lampile nici in "stand by" nici in "ON".

Nu se aprinde filamenul nici macar in lampile preampului si toate raman complet reci.

Problema a aparut subit, dupa un concert in care a functionat fara probleme.

Aveti vreo sugestie de posibile cauze ? 

Link to comment
Share on other sites

Dar chiar dacă se arde ceva la traf, aia nu cred să fie înfășurarea pentru filamente. Ar fi un miracol. În altă parte trebuie să se împotmolească treaba. Dar sigur e o problemă minoră. Eu zic că dacă nu ești prea în temă cu electronica "old school", mai bine du-l la careva să ți-l rezolve, mai ales că ai de-a face pe-acolo și cu tensiuni "șocante". Vorbește cu Razvan S. de exemplu, că tot sunteți amândoi timișoreni.

Edited by Liviu.Pop
Link to comment
Share on other sites

Inca nu am verificat toate sigurantele fuzibile cu multimetrul, dar la prima vedere par intacte. Voi verifica si cu multimetrul curand. 

LED-urile de diagnostic pentru lampi raman aprinse si dupa ce il scot din stand by in ON, cand in mod normal ar fi trebuit sa se stinga.

Cu sau fara lampi montate in socluri, comportamentul e identic.

Nici in amp nici in preamp, lampile nu se incalzesc deloc.

Nu miroase nimica a ars, nu arata nimica in neregula (cel putin la prima vedere).

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.