www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare chitara Reghin tip Constanta


brucemk_2004
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am gasit a bunici o chitara foarte veche Reghin (tip Consanta model 4572 din cate vad pe eticheta) si intrebarea mea ar fi daca acest model foloseste corzi de metal sau de nylon. Bunicii zic ca ar fi avut corzi de metal dar chitara seamana mai mult cu cele clasice, deci cu corzi de nylon. La un moment dat as vrea sa ii pun corzi dar nu as vrea sa o stric punandu-i corzi de metal daca nu suporta.

Multumesc.

Dan

20180922_191119.jpg

20180922_191424.jpg

20180922_191104.jpg

20180922_191052.jpg

20180922_191037.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut Dane,

Am și eu o chitară Constanța, aproape la fel(vezi fotografia), corzile(puține și rupte) câte au mai rămas, erau de metal.  Așadar nu înțeleg de ce alții sunt atât de convinși când dau răspunsul la întrebarea ta!

Am găsit-o și eu anul ăsta printre alte lucruri si m-am gândit să o readuc la viață!

Cristi.

PSX_20180923_133729.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bata-le dumnezo ragalii, astea-s chitarele de 339 de lei si nu, nu au avut truss rod. Been there, had that.

Unele veneau cu corzi de plastic, altele cu corzi de metal. Corzi de metal Hora, chiar daca pe unele scria Gipson (da, exact asa, Gipson). E-adevarat, cele care ar fi fost cu corzi de plastic aveau cheile (nu inteleg de ce le numiti cheite), respectiv tija acoperita cu un tub de plastic, ceramica sau pe-acolo. Daca puneai corzi de metal pe el tubul ala se spargea si rezulta ce se vede. Observati de asemenea ca tija cheii are doua gauri pentru prinderea corzii. Asta pentru ca dupa o vreme se puneau aceleasi chei si asa cum se vede la cele doua instrumente dar si cu tija perpendicular pe planul lopetii/prin ea. Economii, chestii, socoteli. Chitarele astea au sunat toate intotdeauna la fel, a zdranganitura de Casa Pionierilor.

Nu-mi aduc aminte cit costau chitarele "de clasica", erau toate in culoarea lemnului (fata), modelul de intrare sa fi fost 481 lei si parca mai era unul la 771. Restul, cele "adevarate" nu stiu unde se gaseau in comert.

Edited by Posho
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Posho said:

Bata-le dumnezo ragalii, astea-s chitarele de 339 de lei si nu, nu au avut truss rod. Been there, had that.

Unele veneau cu corzi de plastic, altele cu corzi de metal. Corzi de metal Hora, chiar daca pe unele scria Gipson (da, exact asa, Gipson). E-adevarat, cele care ar fi fost cu corzi de plastic aveau cheile (nu inteleg de ce le numiti cheite), respectiv tija acoperita cu un tub de plastic, ceramica sau pe-acolo. Daca puneai corzi de metal pe el tubul ala se spargea si rezulta ce se vede. Observati de asemenea ca tija cheii are doua gauri pentru prinderea corzii. Asta pentru ca dupa o vreme se puneau aceleasi chei si asa cum se vede la cele doua instrumente dar si cu tija perpendicular pe planul lopetii/prin ea. Economii, chestii, socoteli. Chitarele astea au sunat toate intotdeauna la fel, a zdranganitura de Casa Pionierilor.

Nu-mi aduc aminte cit costau chitarele "de clasica", erau toate in culoarea lemnului (fata), modelul de intrare sa fi fost 481 lei si parca mai era unul la 771. Restul, cele "adevarate" nu stiu unde se gaseau in comert.

Yup, alea "de 433" were the shit... (no sarcasm)... Am avut.. s-au nimerit bune. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.