www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantat pe strazile din Bucuresti?(Busking)


seenai
 Share

Recommended Posts

Salut! Fac muzica de vreo 5 ani. Alternative rock si dark rnb in principiu. Cant de vreo cateva luni si pe strazile orasului meu natal, un orasel mic cu oameni foarte fascinati de primul busker de aici. :)) 

Trebuie sa ma mut in Bucuresti ca mna, facultate si toate cele. Ma gandeam sa cant pe strazile din Centrul Vechi pentru un ban in plus. As vrea sa stiu de la cei care poate au experienta prin Bucuresti? In orasul meu natal nu am avut nicioadata probleme cu politia ba chiar am avut si 2 spectatori politisti locali odata. Prin Bucale cum e? Se cere vreun permis de la primarie ceva? Mentalitatea oamenilor in Bucuresti cum e? S-au mai schimbat lucrurile in ceea ce priveste busking-ul sau tot rau este privit de Bucuresteni? 

Poate ma ajuta cineva si cu niste locuri mai linistite, cu putin zgomot de fundal pe unde se opresc oamenii caci nu am amp pt chitara deci o sa fie pe dry totul si n-as vrea sa tip 90 la suta din timp ca sa se auda ceva. 

PS: Eventual poate-mi spune cineva unde este locul acesta in Centrul Vechi unde canta baiatul asta? https://www.youtube.com/watch?v=Ejo_8pyFHhM

 

Mersi mult! 

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ore, Les Paul 1960 a spus:

Fugi, cat mai ai timp. Sa iti spuna un coleg de pe forum, cum militia din centru, a batut un menestrel care facea acelasi lucru. Dupa bataie si amenda, i-au mai distrus si chitara.

Mult succes. 

Pe bune? Chiar as vrea sa stiu povestea. Stii ce username are? Sau i se poate da tag ceva aici sa discut cu el? 

Oricat de "in the wrong" ar fi fost politia sa faca asta ma gandesc ca si tipul respectiv s-a luat oleaca cu ei. Spun asta pentru ca probabil asa as fi facut si eu vazand ca ma pun sa plec din locul unde fac bani :)) Daca a fost acum 5 ani, poate s-au mai schimbat lucrurile putin, nu stiu, zic si eu. Oricum obiectivul meu principal e facultatea, dar o ora pe seara in weekend sa mai fac niste banuti de buzunar n-ar strica. 

Link to comment
Share on other sites

Apropo, o fi vreun permis ceva pentru astia ca mine? Am cautat si tot cautat si n-am gasit informatii despre asta nicaieri. Banuiesc ca la noi in Romania nu exista genul asta de permis. Singura metoda legala(ca sa nu pagubesc statul cu 50 de bani) ar fi sa ma fac persoana fizica autorizata, sa aduc casa de marcat si de fiecare data cand lasa cineva 1 leu in cutie sa-i zic sa astepte sa termin melodia si sa le fac bon la toti dupa care sa o iau de la capat :))))) *ironie* 

Link to comment
Share on other sites

In centru, aveam un nenea rocker trecut de prima varsta, care canta la chitara acustica. Par lung, alb, barba. Niste baieti de treaba i-au cerut ca sa cante manele, mai bine spus a fost hartuit. Politia trecand pe langa, a binevoit ca sa ii lase pe baieti in pace, si sa ii bata pe colegul nostru care i-a luat aparearea si pe nenea chitarist.

Au fost dusi la sectie, unde i-au batut, au ''spart'' chitara, i-au amendat si le-au dat drumul ca sa plece. Am inteles ca nenea chitarist, a fost agresat destul de serios.

Dupa aceasta poveste, eu nu l-am mai vazut prin centru.

Canta de toate, si avea o voce ''grea'' ragusita. Poate colegii de aici isi amintesc de el.

5 hours ago, Eldrian said:

Tin minte discutia aia. Sa fi fost acu vreo 5 ani !?

Exact.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, Mr Vintage a spus:

Dacă tu-ți închipui c-o să câştigi vreun ban cântând pe stradă în Bucureşti, iartă-mă, dar eşti dus cu capul. Umblu extrem de mult pe jos şi cu metroul, dar nu cred că în ultimii trei ani am văzut mai mult de patru-cinci bucăți "menestreli". Dintre care o singură bucată de mai mult de trei ori, un țigan care cântă (complet ignorat) prin stațiile de metrou. Şi de două sau trei ori pe băieții ăia de la orfelinat, care cântă şi la alte instrumente: tot mai puțini (doi, ultima dată) şi tot mai lipsiți de convingere.

Ar trebui să te întrebi de ce într-un oraş cu atâția care cântă chestia asta n-are succes. Şi nu, n-am văzut polițai agresându-i pe puținii lunatici care nu realizează că bucureştenii n-au nici timp, nici chef. Am văzut o singură dată poliția locală verificându-i actele țiganului insistent, în pasaj la Obor. Atât.

Eu stiu ca in centrul vechi, seara de tot, in weekend se fac bani. 

Uite aici, baiatul asta Cezar a facut parte si din cateva articole de pe Vice. Spunea ca in anumite zile e mai bine, in anumite zile e mai rau dar ca oricum ar fi el din asta traieste si e foarte fericit pentru treaba asta. 

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 17 minute, Les Paul 1960 a spus:

In centru, aveam un nenea rocker trecut de prima varsta, care canta la chitara acustica. Par lung, alb, barba. Niste baieti de treaba i-au cerut ca sa cante manele, mai bine spus a fost hartuit. Politia trecand pe langa, a binevoit ca sa ii lase pe baieti in pace, si sa ii bata pe colegul nostru care i-a luat aparearea si pe nenea chitarist.

Au fost dusi la sectie, unde i-au batut, au ''spart'' chitara, i-au amendat si le-au dat drumul ca sa plece. Am inteles ca nenea chitarist, a fost agresat destul de serios.

Dupa aceasta poveste, eu nu l-am mai vazut prin centru.

Canta de toate, si avea o voce ''grea'' ragusita. Poate colegii de aici isi amintesc de el.

Exact.

Foarte trist. Eu sunt firav, sper sa nu mi se intample ceva similar :)) Pana la urma daca e s-o luam asa, n-ar mai trebui sa iesim din casa de frica ca poate ne fura tiganii sau mai stiu eu ce. Daca se intampla, se intampla banuiesc. Ghinionul meu. Mai mila mi-ar fi de chitara mea pentru ca e destul de scumpa si in situatia financiara in care ma aflu acum nu cred ca mi-as mai permite alta :)))) 

Din pacate mi-e teama ca nu voi reusi sa opresc oamenii cum face tipul din videoclipul mai sus postat pentru ca nu am amp si mic si la ce zgomot de fundal este seara in centrul vechi ma indoiesc ca o sa se auda bine fara sonorizare :)) 

O sa fiu un pic off topic pentru ca ma gandesc ca aici sunt si multi pasionati de hardware. Ce optiuni am daca as cumpara un amp pe baterii care are doar UN singur input(cel de line pentru instrumente) si nu are input pentru mic fie el line sau XLR? Am vazut ca mai folosesc anumiti indivizi splittere Y dar din cate stiu eu suna oribil pentru ca nu am egalizator pt mic(sa-l dau mai tare, mai incet). Mai sunt si alte optiuni? Eventual alte optiuni mai ieftine, hahaha :)) 

Mersi! 

Link to comment
Share on other sites

Daca esti bun se merita. Si eu stiu oameni care fac asta si nu i-a hartuit nimeni. Oricum sfatul meu pentru orice in viata este incearca si dupa vezi ce parere iti faci. Nu asculta ce zic alti oameni.

Din cate stiu nu ai nevoie de nici o permisiune in zonele de Centru vechi/ Unirii. Nu recomand la Unirii langa H&M. Pe acolo trec oameni obositi de la munca, oameni care se grabesc in alte parti. In centrul vechi, pe unde e inregistrarea de mai sus, altfel spus in locuri unde oamenii vin sa se distreze si n-au nici o graba.

Am citit si eu povestea lui Cezar, si din cate imi amintesc, el zicea ca a trait din asta in Irlanda, nu aici.

Edited by iulia_i
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La 21.09.2018 la 16:26, Mr Vintage a spus:

Merg destul de des prin aşa-zisul Centru Vechi, la toate orele cu putință. Sunt anumite zone (cam 1/4 din suprafața totală), în care nu te poți face auzit nici cu un amp portabil ca lumea, pentru că nu te poți pune cu sutele de watti ale cluburilor. În alte 2/4 nu poți cânta, pentru că sunt numai cârciumi, n-ai nici pe unde trece: sper că n-ai intenția să cânți în capul unora care sunt la a 14-a bere, nu e deloc o idee bună. Iar în restul de 1/4 nu cred să fi văzut pe prea mulți făcând bani. E unul cu un țambal în fața Băncii Naționale, un timp a fost în zonă unul cu un theremin, şi parcă să zic că de vreo două ori am văzut pe cineva cu chitară + voce pe la colțul fostei Romarta. Şi cam atât.

Părerea mea e să-ți bagi nişte cataroaie prin buzunare, dacă altfel nu poți reveni cu picioarele pe pământ. Pe bune.

Eu pur si simplu, ti-am aratat video-ul ala. Tipul acela, Cezar, mai are si altele tot asa, cu multime in jurul lui, tot asa cu zecile de lei in cutie. Daca tin minte bine, in articolul ala despre el spunea ca a semnat si cu Universal-ul de la noi(frectie la un picior de lemn) dar ca n-a facut mare lucru cu ei si ca momentan se intretine doar din cantatul pe strazi. Cand am citit asta, mi s-a parut putin fortat. Probabil tipul mai canta si prin unele baruri/cafenele cu program fix si bani tot asa, fixi. Daaaar bani de buzunar, 20-50 de lei il cred ca face in fiecare zi. 

Plus ca, uiti un lucru, eu am si melodiile mele originale. E o ocazie super sa-mi pun numele de scena, sa se vada cat mai mare si sa ma urmareasca cei carora le place. Promo gratis, parerea mea. 

Link to comment
Share on other sites

La 21.09.2018 la 17:04, iulia_i a spus:

Daca esti bun se merita. Si eu stiu oameni care fac asta si nu i-a hartuit nimeni. Oricum sfatul meu pentru orice in viata este incearca si dupa vezi ce parere iti faci. Nu asculta ce zic alti oameni.

Din cate stiu nu ai nevoie de nici o permisiune in zonele de Centru vechi/ Unirii. Nu recomand la Unirii langa H&M. Pe acolo trec oameni obositi de la munca, oameni care se grabesc in alte parti. In centrul vechi, pe unde e inregistrarea de mai sus, altfel spus in locuri unde oamenii vin sa se distreze si n-au nici o graba.

Am citit si eu povestea lui Cezar, si din cate imi amintesc, el zicea ca a trait din asta in Irlanda, nu aici.

Foarte tare mesajul si sfaturile tale. Sigur am sa incerc. M-am razgandtit totusi si probabil voi alege sa cheltui un 800 de lei pe sonorizare, bani pe care sigur nu ii recuperez nici in 5 ani dar experienta si vibe-ul oamenilor per total cred ca o sa merita toata investitia. Ma gandesc ca daca cu amplificare abia m-as auzi printre cluburile/cafenelele de acolo fara sonorizare corespunzatoare nu m-as auzi nici 2 metri, hahaha :))) Eu cred ca sunt bun, mai bun decat multi care se aud pe radio. YouTube-> Seenai-Sign Of The Times daca esti curioasa :)) pentru ca nu cred ca am voie sa postez video-uri aici si sa-mi fac reclama. 

La 21.09.2018 la 19:14, llg a spus:

OP foloseste functia de cautare a forumului, colea sus scrie "batut Lipscani" si apasa pe lupa. E un topic din 2013 in Cafenea, "... si dupa vezi ce parere iti faci".

L-am gasit si am citit. Sincer, e horror. Imi vine sa-mi bag capul in "carapace" numai cat citesc. Ce sa mai zic de ei, care si-au si luat-o. Eu nu stiu cum e cu pumnii astia si bastoanele dar sigur daca as lua un singur pumn as ramane paralizat pentru ca sufar de 3 hernii de disc. :)))) Deci ar fi un bad luck de proportii pentru mine. Cum am mai zis, sunt firav si poate au mila sa nu ma lase paraplegic pe viata in CEL MAI RAU caz in care se ajunge la aceeasi situatie la care s-a ajuns si cu cei doi din post-ul acela din 2013 dar cum am mai zis, sper sa nu. :)) 

Mersi oricum de atentionare, dar tot voi merge mai departe cu treaba asta. 1. Pentru ca imi place foarte mult. 2. Pentru experienta caci sunt putin emotiv si sper ca intr-o zi sa cant pe scene mari fara pic de emotie. 3. Pentru putina publicitate pe care o primesc, poate, de la cei care se opresc MACAR sa se uite daca nu sa arunce 1 leu, hahaha :)) 

Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, Mr Vintage a spus:

Părerea mea e că nu ți-ar strica vreo două tone de cataroaie prin buzunare, poate te aduc cu picioarele pe pământ.

Parerea mea este ca esti foarte insistent cu "cataroaiele" tale si nu vad rostul. Binele oricum nu mi-l vrea nimeni deci este clar ca-mi vrei doar raul. Ti ai spus parerea o data, de doua ori iar eu ti am raspuns cu un video unde se vede EXACT contrariul la ce ai spus tu iar tu ai ales pur si simplu sa ignori video ul si banii din cutia lui si tot pe a ta sa o tii. Am inteles, e parerea ta. Doar sa nu ne jignim ca din dex "cataroaie" inseamna niste lucruri destul de urate. 

Tu practic prin insistenta ta vrei sa ma OPRESTI din a INCERCA macar o experienta de genul si mi se pare un lucru urat. Cum am mai zis, nu mi vrea nimeni binele, mai ales un strain. Tu nu ai absolut nimic de pierdut daca ies eu sau nu pe strada sa cant decat frustrare, invidie sau ceva similar. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.