www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi pentru o chitara electrica/amplificator/efecte


mo_hate
 Share

Recommended Posts

Salutare. Intentionez sa trec de la chitara acustica pe care o am la o chitara electrica. Nemaiavand chitara electrica nu ma pricep si de aceea as avea nevoie de niste pareri in cunostinta de cauza.

Bugetul in care as vrea sa ma incadrez este de aproximativ 4500 lei pentru toate cele necesare, adica pentru chitara/amp/efecte.

Ma intereseaza un model Les Paul avand in vedere sunetul  rock pe care il caut.

La amplificatoare de chitari electrice nu ma pricep, asa ca astept si aici sugestii.

La efecte, la fel nu ma pricep. Pedale individuale sau procesor de efecte? De ce efecte as avea nevoie?

Ce instrumente si combinatii imi recomandati pentru un sunet rock (spre exemplu, stil GunsNRoses - chorus, reverb, overdrive, distors) in acest buget? Mentionez ca intentionez sa le folosesc si in contextul unei trupe, la o cantare/concert de pilda.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

sfatul meu este sa incepi cu un procesor, ai iesire de casti si poti canta/repeta in liniste. pentru chitara recomand sectiunea de mica publicitate, gasesti chitara pentru toate gusturile si bugetele. un Les Paul are o anumita limitare constructiva (neck-joint) pe care unii chitaristi o evita, insa compenseaza cu altele. din punctul meu de vedere conteaza mai mult lemnul decat forma. personal am avut 3 LP si de fiecare data le-am vandut pentru ca nu m-am obisnuit cu limitarea constructiva.

amp si efecte mai incolo, altfel vei ajunge dupa 2-3 ani sa cheltui o gramada de bani si vei schimba multe.

spor

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dar decât să "aștepți" aici sugestii nu mai bine scormonești prin forum și pe alte site-uri, bașca lrin magazine să îți faci măcar o idee ce îți place?

Au fost n+1 care cereau sugestii, li s-au dat, după care, well, să zicem că nu s-au îmbogățit cu vreun sfat.

Mergi și testează câte ceva prin magazine înainte, să știi și tu câte ceva. Dacă ce ți se recomandă aici e ok dar nu îți place, ce te faci? ;)

 

După mine, ia un Bullet HSS sau un second de aici și un procesor simplu, Zoom G1on/g1xon și căști până vezi ce îți trebuie în materie de sound/efecte. Și-așa vin reduceri imediat, scapi la 600-800 de lei ca popa cu totul nou.

Dacă iei ceva scump din prima și nu e ce trebuie, noroc bun cu recuperat investiția, pierzi o treime lejer. Așa și dacă pierzi jumate când vinzi ca să iei ce trebuie când îți dai seama singur și ai experimentat cu alea, jumătatea aia  pierdută va fi 3-400 de lei, nu 2300.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.