www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power amp bridge mode


AndRiska
 Share

Recommended Posts

Salut. am un power amp Rocktron Velocity 100 LTD cu 50W per canal, dar nu are switch pentru bridge mode, si sunt situatii in care as avea nevoie de volum extra. Intrebarea mea este: se poate lega cumva cele doua canale sa fie un fel de bridge mode in mono?

Link to comment
Share on other sites

Probanil se poate  cu un circuit defazor ptr un canal ...dar ...trebuie sa echilibreze foarte bine simetria ..circuitul sa nu " fuga ' cu temperatura etc ..sa ramana  "0" Volti pe iesirea briudge in lipsa semnalului si sa fie "draivuite " simetric cat mai perfect posibil ..

Dar atentie !!  pe iesire va aparea  160W  pe 8 ohmi !! ,nu mai p[oti folosi 4 ohmi deoarece  nu rezista finalii .

Intrebarea ar mai fi daca traful , redresorul sui condensatoarele " buffer "   dau curent suficient ptr o putere de aprox 4 ori mai mare ???

55W /4ohmi ......40W pe 8 ohmi  !!!  cea ce inseamna ca cei 55W !!  la 4 ohmi  trage curent mult si scade tensiunea   logic ar trebui sa fie 80W pe 4 ohmi daca pe 8 are 40W ...dar din cauza blocului de alimentare nu scoate cat ar trebui .....deci este cu cantec ce se intampla cand tragi 160W din finali si din traf+redresor ++cpndensatoare | buffer " //

Probabil ar trebui un bloc de alimentare ptr 250W ce rezista  si are o mica rezerva daca vrei sa scoti 160W.

Ai nevoie de alt difuzor ce la fel sa suporte cei 160W.

 Cel mai bine este sa legi inca un dif pe celalalt canal ..,

Poti cupla 4 difuri de 8 ohmi cea ce deja suna super OK ..110W+3dB ..este foarte suficient ..

Si bineinteles trebuie niste difuri cu SPL 100 dB/1m/1W

Etajele finale se pot lega si in paralel pe un singur dif ..se intercaleaza niste rezistoare de zecimi de  ohmi ptr echilibrare  ..( sa nu disipe  iesirea unui etaj un etaj pe iesirea celuilalt etaj .)

 

Schema "mai exacta " cauta cu titlul ..."power amplifier parallel connection"  

 

toata problema ar fi doar cu R3 ce face reactia negativa ..cauta sa vezi daca se cupleaza doua amplifuri  fara sa umbli in schema ..doar sa pui cele doua rezistoare R4 si R5 .

Plus trebuie simetrizat cumva  ..respectiv sa ai "0" Volti pe iesire  fara semnal ...diferentele ce apar in regim dinamic le " echilibreaza " cele doua rezistoare ...

Mai documenteaza =te daca vrei sa incerci ..eu nu am incercat niciodata   doar am studiat ..din publicatii .De functionat trebuie sa functioneze ...cele doua ampliful " oideal " trebuie sa fie  cat mai exact la fel ca sa nu apara diferente mari in regim dinamic ,,la semnal mare .pe diferite frecvente ...etc

 

Untitled-1.jpg

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.