www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tapping


Guest Razvan
 Share

Recommended Posts

Guest Razvan

Zilele trecute tot ma batea capu' sa ma apuc de invatat o tehnica noua de cantat si nu stiam ce pana cand un bun prieten de-al meu chitarist mi-a aratat cums se face tapping si de atunci mi-am propus sa ma apuc serios de invatat dar s-a iscat urmatoarea intrebare: Tappingul pe bass este diferit fata de cel pe chitara?

Link to comment
Share on other sites

oarecum.. pe chitara sunt corzile mai subtziri .o anumita tehnica de taping la chitar e k atunci cu degetul si ciupesti putin coarda. nu numai o lovesti..

la bas am vazut trebuie lovita coarda cu mai multa putere .si am vazut unii folosesc chiar 2 degete pt asta . deci e o oare care diferentza . legata de grosimea corzii

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Mersi pentru informatii:), dupa indelungate cercetari pe net am gasit in sfarsit un site care sa explice pe indelete cu ce se mananca tappingul si nu numai :) : www.cliffengel.com

Link to comment
Share on other sites

procedeul este asemanator dar nu identic. nu exista o metoda fixa sa faci tapping pe bas, nu este una batuta in cuie pentru chitara.

cel mai simplu, iei o metoda de tapping de pe net si te uiti acolo. nu neaparat ca sa o urmezi, da macar sa iti faci o idee. chestia e ca daca o sa incerci la inceput fara sa iti faci o idee o sa sune groaznic.

si ca un sfat, oricum l'ai face, fa'l intai foarte foarte foarte FOARTE FOARTE FOARTE rar si apasat si definit si incearca sa nu zbarcesti nici o nota. sa se auda clar si puternic nota pe care apesi si nota de baza cand ridici/tragi degetul.

in rest, bafta mult si:

1) practice

2) practice

3) practice

Link to comment
Share on other sites

si pe chitara se folosesc 2 degete.

15433[/snapback]

 

nu 2 degete pe 2 corzi diferite pt 2 note diferite. iti pui degetu din mijloc peste aratator, bagi degetul mare sub griff si apesi cu alea 2 pe coarda, ca o ghiara.

Link to comment
Share on other sites

Razvan, am si eu o mica recomandare, incearca metoda lui Stu Hamm, are destule exercitii bune pentru tapping ... in rest, ce sa spun,fii creativ :) am observat ca in general, la bass se foloseste tappingul intru alte scopuri decat la chitara(acolo se face in principal solistica in modul asta) . incearca si vei reusi, sau whatever :)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

pt preo : se pot folosi si toate degetele...am vazut la billy sheehan...dar saracu copil abia ce se apuca de tehnica asta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Ar mai fi util la inceput, pana ajungi sa stapanesti intr-adevar tehnica, sa mergi pe acorduri. Faci combinatii cu notele unui acord.... un exercitiu bun de coordonare ar fi sa canti cu mana stanga sol si re (3 pe mi si 5 pe la) si cu mana dreapta sa canti gama majora a lui sol (17, 19 pe re, 16, 17, 19 pe sol) .Mai intai canti cu stanga la o viteza mica sol - re - sol - re si la fiecare nota cantata cu stanga canti si o nota cu dreapta urcand si coborand in gama. Incepi cu o viteza mica si ar fi bine sa te obisnuiesti inca de la inceput sa folosesti toate degetele. adica sa folosesti degetul mijlociu pt 17, mic pt 19 si aratator pt 16. Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles, dar mai bine n-am cum sa explic in scris :). Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.