www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

PM suna naspa pe corzi de .09-.042 cu pana de 1mm?


Viking
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am observat recent ca este o diferenta uriasa de sunet la palm muting (corzile E si A) intre seturile de corzi de .046 si .042.

Pentru setul de .042 a trebuit sa folosesc o pana foarte foarte groasa de lemn (2mm sau mai mult nu stiu cat avea) ca sa obtin un PM serios de heavy metal.

Am folosit acelasi amp, insa chitarile sunt diferite: 

   Epiphone Les Paul, bridge fix, corzi .046, folosesc pana de 1mm sau de 1.14mm, se aude foarte bine PM.

   Ibanez S Prestige, ZR2 tremolo, corzi .042, pana de 1mm scoate un PM aproape inexistent. Insa la pana foarte groasa, se schimba sunetul incredibil de mult.

 

Imi poate explica cineva de ce se intampla chestia asta va rog?

 

Multumesc,

Cristi

Edited by Viking
typo
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, FiveseveN said:

https://en.wikipedia.org/wiki/Inertia

Corzile mai groase au mai multă masă => vibrează mai mult când le amortizezi.

PS: de ce ai folosi .42 pentru metal?!

Este o chitara pe care vreau sa o cumpar, insa eu nu am mai cantat pe altceva in afara de 10-46 si nu credeam ca poate fi o diferenta atat de mare

 

Multumesc pentru raspuns.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Păi 10-46 sunt de obicei alea 'entry-level' de scală mai scurtă. Teoretic ar fi echivalente cu 9-42 pe scală fender, dar nu e neapărat așa. S-ar putea să fii mulțumit de un set 9-46 dacă nu ai vrea să-i modifici prea mult setup-ul ăleia cu 9-42. Mai contează și dozele, contează și scale, contează și amp/efecte și reglajele aferente. Poate-s dozele mai low output decât ce ai pe LP, etc. Cu 10-46 pe o copie SG, pană ceva de 1.2-1.5 tortex și EMG 66 (neck) tremura casa la PM, îl simțeam bine de tot în stomac :) Și 10-46 sunt light pentru LP. Vezi să nu fie și coardele ceva mai proaste/nepotrivite/mellow stuff sau obosite.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.