www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot foarte ciudat la un amp Fender Champion 40


marsuleu
 Share

Recommended Posts

Multumesc. 

Am zis sa incerc si unul cu lampa (macar in preamp), si din cat l-am studiat pe net, castiga detasat la sunet in fata tuturor katanelor, briceagurilor, macetelor etc :)

Efectele ( cele 3 ) sunt editabile ( ca speed / time ) prin niste combinatii de butoane...not too much, dar destul pt ce am eu nevoie...are functie de auto power off ( not really needed ) etc.

Cu Fender-ul nu am gresit la sunet, pt ca inca ma declar foarte multumit de cum suna, insa m-a dezamagit din alte privinte ( personal cred ca ala e un defect de design...cred ca toate fac zgomotul ala, pt ca nu era la fel de sesizabil in orice setare ).

Spe ca cei 15W sa fie suficienti cat sa ma bucur de ceva zgomot, si trebuie sa recunosc ca nu ma vad cantand pe unul de 4-5W pe care ai sanse sa il acoperi cu zgomotul aerului conditionat, de asta am si fost sceptic cand a venit vb de acele jucarii "mini-xxxxx"..nu de alta, dar imaginati-va ca acasa cant cu trompeta, in bloc..vecinii ma cunosc, ma suporta...deci imi place si pot (inca) sa ma bucur de sunet...

Ramane sa vad live cu ce m-am pricopsit ( maine, daca ajunge curierul )... daca nu e ce trebe, ii fac vant inapoi de unde a venit :) 

 

Link to comment
Share on other sites

quick question : m-am gandit mai bine, si am posibilitatea sa refuz AV15, ca sa iau AV30 + footswitch ( AV15 nu suporta FS ). E mult mai util si mai comod, pt ca AV30 are 2 canale independente, care pot fi reglate dupa preferinte si prin FS se comuta intre ele ( are si un buton dedicat ), si totodata efectele on/off. ce parere aveti ? 

 

update : deja am facut ceea ce scrie mai sus :)) sunt totusi putin sceptic cu privire la urmatoarele informatii din AV30 user manual : Power amp output: AV30 Maximum approx. 30 W RMS @ 4 ohms / Power consumption: AV30 27W :blink: 

Si pt ca manualul e acelasi si pt AV60...uitati ce ne spune producatorul : Power amp output: AV60 Maximum approx. 60 W RMS @ 3 ohms /  Power consumption: AV60 36W

Astia de la VOX sunt primii care au reusit sa scoata mai multa putere decat consuma ! Eu inteleg ca asta e un amp banal in clasa D si ca are un randament foarte mare, dar randament supraunitar...mai rar intalnit in fizica pe care am invatat-o eu pana acum :)

Cel mai probabil aceste amp-uri nu vor scoate niciodate 30W/60W curati...nici macar chinuiti....deci care e faza? 

Edited by marsuleu
Link to comment
Share on other sites

nu lua vox, te rooog!  am un valvetronix de 40w, cu finalul in clasa D. cand a tacut, am citit ce sa fac. solutia ar fi adaugarea unui nou final, care costa peste 400lei. nu se poate repara, ca e pe pleca de baza, cu smd-uri. eu am avut noroc, a fost 1 lipitura proasta. dar daca se buleste o componenta, din senin, solutia este ghena. ia ceva clasic, cu finalul pe integrat sau si mai bine pe tranzistoare, reparatia fiind posibila si ieftina. ar mai fi ceva de ordin psihologic, specific sculelor cu modelling: te joci 2h cu butoanele, ca e tentant sa vezi cum ar suna pe ac30, apoi pe fender de nu stiu care, si canti 5 min. eu am patit-o. ia ceva simplu, cu difuzorul cat mai mare. 10w cu dif de 12 toli.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, vektor said:

Maximum [peak] e un lucru. Consumul [average] e alt lucru. Si pentru ca sunt electronice moderne, au eficienta buna si randament termic foarte mare. Nu pierzi 70% din puterea consumata in disipatie termica.

 

Nu se precizeaza nicaieri peak power, ci doar RMS ( termen acceptat pt puterea maxima continua ). Nici despre consum nu se precizeaza ca ar fi average...in general se specifica consumul maxim al unui echipament electronic.

Nu are nicio legatura faptul ca sunt electronice moderne...amplificatoarele in clasa D au multi ani de cand sunt produse si folosite in foarte multe aplicatii.

Pierderea de putere se face "intentionat" ( adica cu randament foarte scazut ) in anumite aplicatii tocmai pt a creste calitatea audio ( vezi amp in clasa A ). Evident, puterea consumata creste in acest caz, si ca orice se consuma, trebuie sa se si elimine, rezultatul fiind caldura disipata.

Eficienta buna NU inseamna calitate, ba din contra, si nu inseamna nici ca poti sa scoti putere mai multa decat consumi. Nu inteleg notiunea de "randament termic" in contextul asta. 

9 minutes ago, livakero said:

nu lua vox, te rooog!  am un valvetronix de 40w, cu finalul in clasa D. cand a tacut, am citit ce sa fac. solutia ar fi adaugarea unui nou final, care costa peste 400lei. nu se poate repara, ca e pe pleca de baza, cu smd-uri. eu am avut noroc, a fost 1 lipitura proasta. dar daca se buleste o componenta, din senin, solutia este ghena. ia ceva clasic, cu finalul pe integrat sau si mai bine pe tranzistoare, reparatia fiind posibila si ieftina.

Too late...

Nu inteleg ce final s-a stricat la tine... tranzistori sau integrate au toate solid state-urile...si tot ce se strica se repara ! 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, marsuleu said:

Eficienta buna NU inseamna calitate, ba din contra,

Uh. Okay. Fie cum zici tu. Acum 5 posturi cereai sfaturi, acum esti expert.

Unde cartofu' meu scrie in ce conditii au facut testele de consum ? Ce semnal pe intrare ? Ce valori de amplificare ? La cat era dat butonul de volum ? Pe ce load ? Dar plm, vrajeala de marketing e mai nou mai importanta decat common sense.

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Mr Vintage said:

De-aia ți-am spus (şi te-ai cam supărat pe mine) că, în loc să faci presupuneri pe bază de informații de pe net, mai bine te duci şi asculți amplificatorul.

NU m-am suparat niciodata pe tine :) Nu am timp sa merg sa probez...iar presupunerile in cazul de fata sunt bazate pe fisa tehnica a producatorului :) 

19 minutes ago, vektor said:

Uh. Okay. Fie cum zici tu. Acum 5 posturi cereai sfaturi, acum esti expert.

Am cerut sfaturi cu privire la alegere/model, nu la specificatiile tehnice :) Hai sa zicem ca sunt inginer ( electronica si telecomunicatii ) si ca inteleg foarte bine notiunile tehnice...

Un producator in general pune pe manual valorile despre putere/consum maxime. Daca ataci un amplificator cu un semnal prea mare, amplificarea lui maxima va fi tot aceeasi, doar ca se va satura foarte repede si daca nu il opresti, se va arde si/sau va arde tot dupa el ( difuzor )...nici nu conteaza in ce conditii a fost testat, capabilitatile unui sistem raman aceleasi.

Pai tocmai aici e problema : ca marketing-ul lor e ciudat, si nu se adreseaza cunoscatorilor..nu ai cum sa treci o valoare de putere de iesire ( RMS ) mai mare decat puterea consumata ! Ori e o greseala...ori amp-ul NU scoate niciodata 30W RMS.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, marsuleu said:

1. Hai sa zicem ca sunt inginer ( electronica si telecomunicatii ) si ca inteleg foarte bine notiunile tehnice...

2. Un producator in general pune pe manual valorile despre putere/consum maxime.

3. marketing-ul lor e ciudat, si nu se adreseaza cunoscatorilor..nu ai cum sa treci o valoare de putere de iesire ( RMS ) mai mare decat puterea consumata ! Ori e o greseala...ori amp-ul NU scoate niciodata 30W RMS.

1. Si mie imi placea sa cred asta cand am terminat ETTI

2. Manual tehnic [sau service manual in unele cazuri] != user guide

3. Poate pentru ca publicul lor tinta e alcatuit din artisti si liceeni ?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, vektor said:

1. Si mie imi placea sa cred asta cand am terminat ETTI

2. Manual tehnic [sau service manual in unele cazuri] != user guide

3. Poate pentru ca publicul lor tinta e alcatuit din artisti si liceeni ?

1. Eu chiar sunt inginer :) tot ETTI am terminat..dar vezi tu, e o diferenta intre absolventi si ingineri...sunf foarte multi din prima categorie, foarte putini din a doua :) ( no offense )

2. E u NU am zis nicaieri manual tehnic sau service manual ! Am zis manual...evident ca e vb de users manual...ca altfel nici nu aveam discutia asta. Este vorba de informatia care ajunge la utilizatorul final.

3. Nu ma intereseaza care e publicul lor tinta...indiferent care e, e o regula valabila in universul cunoscut de noi : nu poti sa scoti mai mult decat bagi ! ( decat la jocurile de noroc, dar de asta le zice "jocuri de noroc"..iar fizica nu prea are legatura cu norocul :) )

In alta ordine de idei, eu nu sunt un mare fan al forumurilor ( dupa cum se si vede din profilul meu ), intru doar daca chiar am neovoie, nu sa emit pareri pe orice topic deschis ( mai mult sau mai putin avizate sau in necunostinta de cauza ), insa observ ca ocupatia principala aici e aceeasi de ani de zile : hai sa scriem ceva, ca sa facem multe posturi...nu conteaza ce ! ( again, no offense ).

Multuesc tuturor pt sfaturi ! Declar subiectul inchis, intrucat am rezolvat problema pt care am deschis acest topic, si totodata am si rezolvat problema noii achizitii. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 09/08/2018 at 10:34, marsuleu said:

 sunt totusi putin sceptic cu privire la urmatoarele informatii din AV30 user manual : Power amp output: AV30 Maximum approx. 30 W RMS @ 4 ohms / Power consumption: AV30 27W :blink:

https://www.audioholics.com/audio-amplifier/amplifier-power-ratings

Daca nu ma crezi pe mine, poate crezi o chestie care a scris-o un baiat pe internet. Partea importanta :

Advertisers (after consulting - sorry, interfacing - with someone who could count to more than 10 with their shoes (or trousers) still on), would use the peak value of the RMS voltage (Volts * 1.414), or the more adventurous could even use peak-to-peak (double the peak value).

Using the same value of voltage and impedance as above (namely 8V RMS, 8Ω load), one can calculate the PA70 (Advertising Power, as used in the 1970's) to a high degree of uselessness, thus

  • PA70 (Peak Music Power) = (8 * 1.414)2 / 8 Ohms = 16W



  •  

Or ...

  • PA70 (P-P Music Power) = 16 * 1.414)2 / 8 Ohms = 64W

Deci, domnu' inginer electronist, cum e cu cifrele alea care genereaza putere din neant ?

Oh and another thing ? De cand e puterea electrica ceva care poate fi RMS sau nu ? Parca puterea era chestia aia cu P=U*I si dadeai de RMS doar cand intrai in semnale AC unde P depindea de Vrms. :glare:

Dar nah, tu esti inginer, stii mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.