www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi de chitara


Marius Alin
 Share

Recommended Posts

Salut! Am o mica problema.. Mi-am luat niste corzi noi pentru chitara, dar am intampinat o mica problema, au un sistem de prinde diferit la "Bridge", corzile mele vechi aveau un nod ca in aceasta poza--->  download.jpg.4a7df8b0f975dbcdc1ea595f872e3436.jpg

 

Pe cand acestea noi au sistemul de prindere pentru asa ceva ---->images.jpg.ec7e38a0fca7469e77420474172334d1.jpg

 

Intrebarea mea este , pot taia partea cu respectivul cerc? Afecteaza in vre-un mod corzile daca le tai? 

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 minut, baltazar181 a spus:

Astea sunt 2 chitari diferite, in prima poza e o chitara classica cu corzi de nylon , iar in a doua poza e o chitara acustica cu corzi de "otel". Nu e compatibil unul cu celalalt

Imaginile le-am dat pentru ca nu ma puteam exprima, nu au nici o legatura, eu am intrabat alt ceva...   Inteleg ce ai spus tu si este adevarat...

 

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca am aproximativ 4-5 luni de cand am inceput sa invat sa cant la chitara, am chitara de aproximativ 3 ani si am tinut chitara intr-un loc destul de umed iar corzile aratau ciudat si sunau ciudat, am decis sa-mi comand alte corzi dar... am luat niste corzi otelite de la Elixir chitara mea fiind una clasica cu corzi din nylon... o paguba de 80 lei..  Am comandat alte corzi din nylon pentru chitara clasica... Daca nu te documentezi destul.. asta este...   Dar as mai avea o intrebare, care este mai buna o chitara clasica cu corzi din nylon sau una acustica cu corzi din "otel"?  P.S. Multumesc pentru sfaturile date si anticipat pentru cele viitoare.

Edited by Marius Alin
Link to comment
Share on other sites

Acum 17 minute, vektor a spus:

Now. Incearca-le pe ambele si vezi care iti place mai mult. Ce te interesaza sa faci pe termen mediu si lung, chitaristic vorbind ?

 

Am 14 ani, si trec anul acesta in clasa a 8-a. Vreau sa urmez o cariera militara, vreau sa intru la un Liceu Militar, iar mai departe la o academie militara, inca nu stiu exact la ce academie, dar am  4 ani sa ma gandesc, practic K-1. Aveam chitara de ceva vreme, am mai incercat sa invat sa cant de cateva ori dar m-am lasat pagubas, anul asta am incercat iar si am invatat de pe internet, putin cam greu, nu aveam pe cineva sa-mi spuie unde gresesc... Am vazut evolutie, m-a prins si planuiesc sa continui, am facut deja un hobby din chestia asta, pe termen lung nu stiu, sunt inca copil, nu stiu ce imi rezerva viitorul pe acest plan. Am sa le incerc pe amandoua, asta peste .. sa ziceum 1 an, cred ca atunci am sa stiu sa cant decent, astfel voi putea sa-mi fac o parere mai clara. Oricum, voi ramane pe comunitate, eu zic ca ma va ajuta mult.

Edited by Marius Alin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

TAIE !  Cine sau  Ce te impiedica ? 

si faci nod .

......presupun ca sunt corzi de " nylon " .

Majoritatea de pe acest forum face la fel ptr chitarele cu " floyd Rose " ..taie inelul  corzilor ....

Nici nu am vazut prin magazin corzi fara " inel " la capat ...

Si nu am mai vazut corzi de nylon cu inel ...hehehe

Probabil ca se gasesc dar nu am vazut ..

Link to comment
Share on other sites

Acum 10 ore, karpi a spus:

TAIE !  Cine sau  Ce te impiedica ? 

si faci nod .

......presupun ca sunt corzi de " nylon " .

Majoritatea de pe acest forum face la fel ptr chitarele cu " floyd Rose " ..taie inelul  corzilor ....

Nici nu am vazut prin magazin corzi fara " inel " la capat ...

Si nu am mai vazut corzi de nylon cu inel ...hehehe

Probabil ca se gasesc dar nu am vazut ..

Problema a fost ca am luat din greseala corzi din otel cand defapt aveam nevoie de corzi din nylon, am incercat, am taiat capatul dar sunt mult mai dure ca cele din nylon, sistemul de prindere fiind diferit la cele 2 chitari (acustica si clasica), deci nu am reusit sa le pun, mi-am luat niste corzi din nylon, le-am pus fara mari dificultati, oricum mersi de sfaturi!

1 oră în urmă, Motanul13 a spus:

Chitara acustica este mai mult pentru rock, folk, blues 

Chitara clasica - muzica clasica, flamenco 

Inteleg, mersi fain!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.