www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dacă mă poate ajuta cineva?


Teodora315
 Share

Recommended Posts

Bună!

De curând mi-am cumpărat o chitară (primul meu instrument) dar am o mică problemă, trebuie să mă duc în România și aș vrea să-mi aduc și chitara cu mine. Vreau să îi rog pe cei care au mai zburat împreună cu chitara/chitarele lui, cum a făcut? A trebuit să aibă prioritate ca să poată avea chitara cu el? Unde trebuie să anunț că vreau să zbor cu chitara? 

 

Mulțumiri anticipate! 

Link to comment
Share on other sites

Salutare . Depinde de tipul de chitara (electrica/acustica/clasica) si depinde de compania aeriana . 

Eu cu taromul (Amsterdam-Bucuresti) am putut aduce lejer o chitara electrica (telecaster) intr-un softbag ca si bagaj de mana . A incaput perfect in compartimetnul deasupra capului . 

Acum daca ai hard case , nu prea mai incape si o cam expedieaza la cala . Dar in general e bine sa intrebi la check-in . 

Link to comment
Share on other sites

Hai mai ca nu are vreun Las Paul autentic din 59 ca Bonamassa sa cumpere doua locuri pe scaun !!!

Eu am zburat cu Lufthansa peste ocean cu doua chitare dupa mine la jntoarcere. Regula ar fi cam asa: tot ce-i cu hard case merge la cala si cu soft case sau husa (cum am si luat una cu mine in cabina iar pt aceea a fost lejer spatiu la bagaje; se renunta insa la bagajelul de mana si este trimis la cala) ... Aveam in bilet varianta 2 bagaje la cala a cate 23kg fiecare si unul de mana de 8 ) ... si daca nu te incadrezi se plateste supliment la volum si greutate (destul de mult) 

recomand a lua instrumentul la bagaje cu soft-case (husa intarita cum fac cei de la skb de exemplu) 

succes !!!

Edited by Fenderaru
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.