www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Overdrive Mike

expirat vând [EXPIRAT] Vintage V99 Les Paul

Recommended Posts

Pret: 1200 RON (negociabil)
Link producator: http://www.chorder.com/electric-guitars/vintage/v99-11385 | http://data.musicdata.cz/Vintage_katalog_2013.pdf
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Vand Vintage Les Paul V99 in stare foarte buna, cu imbunatatiri, cu proba si ridicare personala in Bucuresti (preferabil).
Chitara are prezenta, este foarte dinamica si versatila, pretandu-se la rock / blues / jazz.

Starea e foarte buna (vezi foto), desi am incadrat-o la uzura normala: a fost folosita doar 1 an din cei 5 ani de cand o am (si atunci - ocazional), a fost curatata des, iar in perioadele de “repaus” intotdeauna a fost pastrata in case (cu corzile slabite).
Singurele defecte sunt o ciobitura a finisajului (aproape de mufa, mai mica de 1 cm) si o bucata de finisaj de aproximativ 20 cm pe spatele grifului, pe care am fost nevoit sa il indepartez dupa ce griful a intrat in contact cu o suprafata incinsa la soare, iar finisajul s-a copt. Zona afectata a ramas sidefata si nu impiedica miscarea pe grif (sincer, par chiar mai placuta la atingere si mai practica :rolleyes:). Defectele sunt indicate si in foto.

In ceea ce priveste sunetul: chitara are un sustain foarte bun (lemn masiv, dens) si o foarte buna dinamica (punct pentru dozele Wilkinson), capitol la care intrece multe Epiphone-uri si se tine aproape de un Gibson; diferenta de volum intre note abia panate si un bend panat agresiv (a la 70’s British blues) e foarte mare si lasa loc de expresie. Pragurile (medium Jumbo) sunt foarte joase (aproape de un Fretless Wonder), permitand o tranzitie mai lejera intre acorduri si sunt ideale pentru glissando.

De curand, chitara a avut parte de o serie de modificari / reconditionari:

•        set-up complet;
  •        nut din os;
  •        ecranare completa;
  •        potentiometre noi de 500k;
  •        potentiometru push/pull pe ton – bridge;
  •        vintage wiring;
  •        out-of-phase pe push/pull;
  •        stabilizarea cheilor de acordaj;

Efectele modificarilor electronice de mai sus:

•        vintage wiring-ul ofera un sunet mai deschis si face ca inaltele sa nu fie “taiate” brusc odata cu descresterea volumului; Link
  •        out-of-phase-ul da un sunet mai nazal, mai… ratoit (fiecare cu analogiile lui ;) ) si suna exact ca Les Paul-ul lui Peter Green pe Need Your Love So Bad. YouTube Link2

Pretul se justifica partial prin costul modificarilor recente, dar, in principal, prin calitatea nativa a instrumentului (Vintage a reusit sa compenseze lipsa de putere a brand-ului prin calitate).
Pentru ca cele de mai sus pot suna a reclama, cei interesati pot testa si se pot convinge de chitara in Bucuresti.
Din lipsa de timp prefer sa nu trimit in tara, dar, daca exista interes, putem gasi compromis.

Edited by Overdrive Mike

Felicitări pentru că ai investit în ea, dar dacă vrei să o dai vreodată umblă la preț.

Am avut v100, cu tot ce inseamnă metal schimbat pe ea cu chestii pro (gibson, grover, gotoh etc) și doze SD și de abia am reușit să o dau la un preț un pic mai mic decât ce ceri tu pe a ta. Nu mai vorbim de probleme estetice și construcție net superioară în favoarea ăleia. Și cam așa au pățit toți cu ale lor. Nu se compară aia neam cu Gibson, dar v99 din plop cu bolt on și doze wilkinson.

Nu vreau sub nicio formă să fiu rău, vreau doar să încerci să fii realist cu ce ai și vinzi. Mult succes, sper să se considere un free up!

În altă ordine de idei, v99 nu sunt deloc chitări rele, iar faza cu gâtul bolt on e un avantaj în caz că reușești să rupi gâtul: îl schimbi rapid cu unul care nu e fretless wonder.

• Like 2

Dacă m-aș fi grăbit sa trag concluzii, poate aș fi acuzat colegii de rea-voință sau de influențare a prețurilor. Dar, fiindcă nu mi-am făcut tema în prealabil, am aruncat o privire pe forum la anunțurile de vânzare de V99 și V100 și, într-adevăr, asta e piața comunității.

Deși sunt reticent inițial, primesc o părere și un sfat.
Până la urmă, sincer să fiu, și eu caut ofertă diversificată, concurență și un preț bun, așa că ce-i drept e drept.

On 30/07/2018 at 19:28, Radu Burcea said:

Felicitări pentru că ai investit în ea, dar dacă vrei să o dai vreodată umblă la preț.

Am avut v100, cu tot ce inseamnă metal schimbat pe ea cu chestii pro (gibson, grover, gotoh etc) și doze SD și de abia am reușit să o dau la un preț un pic mai mic decât ce ceri tu pe a ta. Nu mai vorbim de probleme estetice și construcție net superioară în favoarea ăleia. Și cam așa au pățit toți cu ale lor. Nu se compară aia neam cu Gibson, dar v99 din plop cu bolt on și doze wilkinson.

Nu vreau sub nicio formă să fiu rău, vreau doar să încerci să fii realist cu ce ai și vinzi. Mult succes, sper să se considere un free up!

În niciun caz; ai rămas obiectiv, ai argumentat, ai exemplificat, ai sfătuit. Jos pălăria si mulțam fain, așa da!

On 30/07/2018 at 23:44, Mr Vintage said:

Având în vedere că a costat 1000 de lei nouă, iar V 100, net superioară, se vinde pe RGC cu 800-1000, putem să-i recomandăm colegului să-şi întărească uşa, să nu i-o rupă doritorii! 

Pe locul onorabilul loc 2, colegul Mr “Right Price” Vintage, care, deși înzestrat cu un vocabular mai modest (probabil limitat la mai puține caractere decât un tweet), a reușit să facă impresie prin umor fin, select, sarcasm de floarea-soarelui, specific zonelor folclorice precum Rahova sau alte cartiere unde încă se mai rup uși. Gluma deoparte, ce-i drept, chiar m-ai stimulat să caut.
Acum, nu știu dacă ești băiat rău sau nu, dar, dacă în calitate de veteran al comunității (se poartă pe aici ca sinonim cu
“model”?) atât de ospitalier ești cu colegii sau nou-veniții (așa novici cum sunt ei), iar atitudinea asta devine standard pe forum, ar trebui să îți întărești tu ușa frigiderului. Și știi cu ce parte componentă să începi.

Revenind: nu vreau să iau pielea de pe nimeni, dar nici să ajung la un preț derizoriu – caz în care prefer să o fac cadou.
Prin urmare, fiindcă aș prefera să ajungă la cineva care are nevoie de un început de drum, includ în ofertă si amplificatorul meu, un Behringer V-Tone GM108 (15W) și scad și prețul total.

Behringer V-Tone GM108: Manual  |  Senia  |  Youtube Demo

Rezumat:
Vintage V99 +
Behringer V-Tone GM108 =
950 RON

20180802_203908.jpg

20180802_203917.jpg

• Like 1

On 04/08/2018 at 18:46, picnic said:

Intreb si eu de curiozitate daca chitarele alea de 800 lei au nut din os, ecranare completa cu folie de cupru, electronica schimbata, fret leveling, setup complet.

Cum să nu! Au... nevoie :)

Edited by apocapsile
  • Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.