www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Caut Scule] Fret End Dressing File + Gauged Nut Slotting File + Micro-Mesh Touch Up Stick


DukeOfAwe
 Share

Recommended Posts

Salut!

Ma poate ajuta cineva sa imi spuna de unde as putea gasi niste scule pentru aranjat fret-urile si largit slot-urile din nut la chitara electrica?

Am un Squier Tele cu fret-uri cam ascutite si corzi de 9. As vrea sa le rezolv si sa pun un set de 10 pe el. Am incercat cu nut-ul actual, dar cu succes moderat. Ar mai trebui largite slot-urile.

Cam ce as avea nevoie este:

Desigur, le pot cumpara si de la StewMac, dar ies destul de scump cu ele + transport.

Poate stiti de ceva resurse mai aproape de noi, in Europa pe undeva, sau chiar in Romania ar fi ideal.

Orice informatie ar fi de mare folos.

Merci fain!

Link to comment
Share on other sites

au la thomann, cel putin de acolo am luat eu. micromesh sub formă de cârpă găseşti la magazine cu detergenţi şi alte alea. văd acum că pilă de taste s-ar găsi la timişoara şi vaslui: https://www.soundcreation.ro/solutii-scule-pentru-chitare-si-instrumente-cu-corzi-cid182/göldo-fret-crowning-file-id21184.html, http://www.allegromusic.ro/produse-de-intretinere-si-curatare/18070-th-fret-file.html

Link to comment
Share on other sites

Micromesh sunt exact pilele de slefuit unghiile de prin supermarketuri. Au cateva fetze, diferite asperitati.

in loc de pile pt nut poti folosi bucati din corzile cu grosimile respective. Hmm... mai putin la cele subtiri, ma refer la corzile mai groase care au infasurari pe ele. Eu pastrez capetele mai groase pe care le tai ale corzilor  noi exact in acest scop.

Link to comment
Share on other sites

On 25/07/2018 at 20:00, CiocanelBloodyCIocanel said:

Nu ai de ce sa largesti sloturile cand schimbi de la 9 la 10.

Coarda tre sa stea doar jumate in nut.

Gasesti pe aliexpress de toate la preturi normale.

Micromesh nu iti trebuie, dai cu grit de 2000 3000 7000 ce gasesti la magazinele specializate

Din pacate trebuie sa le largesc foarte putin. Sincer si pe 9 agata. E taiat prost. Dar se rezolva. 

Micromesh-ul pare sa fie mai comod.

Ms de info!

15 hours ago, gtrmike said:

Micromesh sunt exact pilele de slefuit unghiile de prin supermarketuri. Au cateva fetze, diferite asperitati.

in loc de pile pt nut poti folosi bucati din corzile cu grosimile respective. Hmm... mai putin la cele subtiri, ma refer la corzile mai groase care au infasurari pe ele. Eu pastrez capetele mai groase pe care le tai ale corzilor  noi exact in acest scop.

Ma gandeam eu ca seamana prea bine cu pilele de care zici. I’ll check it out. Ms!

23 hours ago, picnic said:

Depinde cum este nut-ul in starea actuala. Posibil ca unele corzi sa nu alunece in santuri.

Asa e. Nu aluneca acum. Ms!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.