www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incape o baterie de 9V intr-un ibanez RG350DXZ ?


 Share

Recommended Posts

Salutari. As dori sa stiu daca pot monta un set de doze active EMG intr-un ibanez RG 350DXZ. Mentionez ca am cautat pe google si am citit pe alte forumuri straine si unii ziceau ba ca incape, ba ca nu incape. Acum sunt nelamurit. Bateria urmaresc sa o montez sub pick-guard unde sunt si potentiometrii.  Nu vreau sa dau gauri in chitara, daca e vorba de asa ceva, renunt la instalare. Mai are cineva o astfel de chitara si a reusit sa puna doze EMG pe ea fara sa o cioparteasca?  

 

Va multumesc si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie.

Link to comment
Share on other sites

E simplu, dai jos coardele și pickguard-ul apoi măsori dacă-ți încape o baterie de 9v băgată în buzunar de burete, plus încă ceva de cam jumătatea dimensiunii ei (dozele emg noi vin cu o plăcuță unde se conectează tot: doze, switch, output jack, pot-uri, prin mufare/lipire/fixare cu șurub). Mi-a încăput ok într-o copie SG unde e oricum înghesuială și nu e foarte adânc.

Uite aici, asta înainte să fac puțină ordine în fire; încăpea destul de ok și capacul se putea strânge până la capăt, no issue. Se vede la dreapta switch-ului mica plăcuță unde se fac conexiunile, apoi bateria. La RG o să fie mai neplăcut fiindcă trebuie musai să desfaci coardele pentru a umbla la baterie. Partea bună e că s-ar putea sa ai cavitatea de control mai spațioasă față de RG-urile fără pickguard (s-ar putea să mă înșel, dar nu cred).

DSCF2094.JPG

Nu știu dacă asta îți răspunde la întrebare dar măcar ai cât de cât idee cât spațiu ar trebui.

Also, unii își permit să o bage între arcuri, mie nu mi se pare ok și nici nu prea poți dacă ai ZPS pe ea:

hqdefault.jpg

La alții a mers ok din prima; ăsta e un prestige, dar, mno, spațiul cred că tot cam ăla e, ba chiar mai mare, cu pickguard.

rg3120ltw-jack-22.jpg

Uite unu care arată o prostie făcută cu routing nasol:

 

Dacă îi pui un pickguard H-H, poate-poate are loc în găurica pentru doza middle însă.

 

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am baut doua beri si mi-a venit ideea salvatoare...  deci las aici ca sa afle si altii care vor trece prin aceeasi problema.  Greseala pe care am facut-o este ca am cautat sa bag bateria in cavitatea de sub pickguard, dar secretul este sa LIPESTI bateria pe spatele pickguard-ului si apoi tot ansamblul intra fara nici o problema in cavitate.  Poti folosi banda dublu adeziva, sau hot glue, sau chiar si banda izoler. 

Va multumesc ca mi-ati dat atentie. 

Seara faina la toti, se poate inchide. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.