www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Are Cineva De Pe Rgc Amp Harley Benton Ga5?


igorr
 Share

Recommended Posts

In principiu ma intereseaza un amp pe lampa de 5 W pentru repetat acasa si vad ca Harley Benton GA5 este pe primul loc la vanzari pe thomann. Probabil ca datorita pretului scazut.

 

http://www.thomann.de/de/harley_benton_ga5.htm

 

Intrebarea este daca are cineva/l-a probat cineva? Ca lampi am vazut ca foloseste cam aceleasi ca oricare de 5 W dar pretul e sensibil mai mic. Nu vad o diferenta flagranta comparativ cu Epi Junior....Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Eu as zice sa te orientezi pe un combo solid state cu un dif de macar 10". Mare distors la volum normal nu vei scoate din ampliful ala mic fie si el Epiphone, ambele fiind clasa A.

Iti vei omori vecinii pana va avea putin gain bestia.

Mai bine te-ai orienta pe un Hughes&Kettner solid state sau un VOX Valvetronix AD15VT(acesta din urma are o lampa in preamp).

Link to comment
Share on other sites

No heart feelings boys!!!! Am 2 ampuri solid state....Deci vreau o lampa mica, de aia intrebam de HB GA5. Pai daca la 5W ziceti voi ca-mi omor vecinii ce sa zic de o lampa mai mare (15-30 w)...Eh, ma voi risca fie cu HB GA5 fie cu Epi Valve Junior...dar ziceam ca poate ati cantat pe asa ceva ca nu gasesc review-uri pt HB GA5...

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Eu as zice sa te orientezi pe un combo solid state cu un dif de macar 10". Mare distors la volum normal nu vei scoate din ampliful ala mic fie si el Epiphone, ambele fiind clasa A.

Iti vei omori vecinii pana va avea putin gain bestia.

Mai bine te-ai orienta pe un Hughes&Kettner solid state sau un VOX Valvetronix AD15VT(acesta din urma are o lampa in preamp).

am niste chestii de obiectat:

 

-a mentionat cumva igorr ca vrea sa cante metale suparate? poate o sa foloseasca pedale

-nu cred ca poti compara SS cu lampa...fie ea lampa si de 5W.

-daca te-ai uita la niste video review-uri pe youtube...chiar de la gearwire ai sa vezi ca dat la jumatate poti sta fara nici o problema langa el si dat aproape la maxim cu vecini indulgenti....nu cred ca ai avea probleme...mari (vorbesc de epiphone valve junior dar ...teoretic Ga5 e copie fidela dupa valve junior)

si pt igorr:

 

pot spune ca am vazut niste review-uri pe youtubecu epiphone valve junior combo..., persoanele care il cumparasera erau chiar multumite de el.., si mie mi-a placut. si nu cred ca ar fi foarte mare diferenta intre asta si Ga5. totusi...mai bine dai niste bani in plus si iei epiphoneu, parerea mea.

 

 

LE:ga5 are in plus fata de valve junior un potentiometru de ton...sau eq..cum vrei sa ii zici.

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
am niste chestii de obiectat:

-nu cred ca poti compara SS cu lampa...fie ea lampa si de 5W.

 

Ha, ha, ai fii uimit! :)

Link to comment
Share on other sites

-a mentionat cumva igorr ca vrea sa cante metale suparate? poate o sa foloseasca pedale

-nu cred ca poti compara SS cu lampa...fie ea lampa si de 5W.

-daca te-ai uita la niste video review-uri pe youtube...chiar de la gearwire ai sa vezi ca dat la jumatate poti sta fara nici o problema langa el si dat aproape la maxim cu vecini indulgenti....nu cred ca ai avea probleme...mari (vorbesc de epiphone valve junior dar ...teoretic Ga5 e copie fidela dupa valve junior)

Nu a mentionat da banuiesc ca vrea sa aiba putin crunch si din lampa...

Iar faptu ca la jumate poti sta langa el ce sa zic...eu la sala stateam langa un stack de 100W dat la jumate si nu muream...dar vecinii nu apreciaza nici 5W...

Si dat la maxim in clipul de la Gearwire pe care il stiu de mult deja incepe sa distorsioneze urat diful...

Edited by Mihai_N_
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop
....Ce parere aveti?

Parerea mea este ... sa o cumperi. E cu 70 de euro mai ieftina decit Epiphone si cred ca schema electrica, in principiu e aceiasi.

Link to comment
Share on other sites

In principiu ma intereseaza un amp pe lampa de 5 W pentru repetat acasa si vad ca Harley Benton GA5 este pe primul loc la vanzari pe thomann. Probabil ca datorita pretului scazut.

 

http://www.thomann.de/de/harley_benton_ga5.htm

 

Intrebarea este daca are cineva/l-a probat cineva? Ca lampi am vazut ca foloseste cam aceleasi ca oricare de 5 W dar pretul e sensibil mai mic. Nu vad o diferenta flagranta comparativ cu Epi Junior....Ce parere aveti?

 

 

sal.nush daca stii dar harley benton e facut chiar de thomann..si nu e cine stie de ei sincer..nu am avut treaba cu ampurile lor da in schimb am pus mana pe cateva chitari harley benton..sa zicem doar ca nu e o experienta foarte placuta:))

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ... sa o cumperi. E cu 70 de euro mai ieftina decit Epiphone si cred ca schema electrica, in principiu e aceiasi.

 

Mersi mult de pareri si sfaturi. Asta e si impresia mea ca schema electrica e absolut la fel cu unele mici diferente...cred ca merita incercat. si da intru in pedale/procesor si apoi in amplificator....deci nu e nevoie sa merg cu volumul la maxim.

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Uite aici un clip :

,cred ca e primul si so far...singurul de pe youtube.

Imho...suna bine,are o pedala Digitech probabil in fatza,dar suna decent.Evident volumul e la1/4,se vede.

Din ce am citit are intr'adevar aceeasi schema cu VJ.Acum ce lampi si ce boxa de 8" au pus astia intr'un amp de 98 de euro...de asta m'as teme in primul rand.Lumea l'a cumparat insa in draci (vezi si forumul francez guitariste.com) si cei mai multi sunt multumiti...might be worth a try :)

Edited by Impaler
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest En1gma
sal.nush daca stii dar harley benton e facut chiar de thomann..si nu e cine stie de ei sincer..nu am avut treaba cu ampurile lor da in schimb am pus mana pe cateva chitari harley benton..sa zicem doar ca nu e o experienta foarte placuta:))

 

Harley Benton nu's facute de Thomann, este un brand cumparat si distribuit in exclusivitate de Thomann.

Uite-te aici : www.thomann.de/gb/thomannexclusive.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.