www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Import chitara din America


Victor
 Share

Recommended Posts

Salutare oameni buni ! Am si eu o întrebare ca sigur se pricepe cineva mai bine ca mine la chestiile astea. Vara asta plec in America vreo 3 saptamani si nu exclud posibilitatea ca daca gasesc un deal bun sa ma intorc cu o chitara de acolo. Inca nu am inteles din tot ce am citit despre CITES daca eu iau de acolo o chitara SH daca imi trebuie vreun permis special sau trebuie sa platesc taxe. Apoi e dilema daca ma lasa Lufthansa sa o iau in cabina la intoarcere din New York...Ca la cum am vazut ca manipuleaza aia instrumente pe aeroporturi parca nu-mi vine sa o pun la cala...

Link to comment
Share on other sites

Nu ar trebui sa ai probleme legate de CITES daca e vorba de o singura chitara (<10kg ) si e pentru uz personal. Problemele sunt pentru comerciantii de instrumente muzicale. 

Sunt o tona de articole pe net care explica asta. Un exemplu:

http://www.gibson.com/News-Lifestyle/Features/en-us/New-CITES-Regulations-and-Your-Gibson-Guitar.aspx

Ultima oara cand am zburat cu o chitara am rugat-o pe stewardesa la imbarcare sa ma ajute cu depozitarea dar e drept ca nu era transatlantic.

Imbarcarea pentru zborurile transatlantice se face cu 1-1.5h inainte de decolare si poti sa mergi la gate si sa vorbesti cu personalul de acolo sa te ajute. In general sunt prietenosi. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Venind din Canada cu Lufthansa, mi-au cerut sa trimit chitara (achiziitionata de acolo) la cala. Am refuzat si dupa muuulte discutii, am renuntat la toc si am luat chitara in mana cu mine. Era ideal daca aveam o husa... cu ea ai sanse sa o iei la cabina. Cu toc... platesti un loc in plus pt cabina. Bafte!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Comercialmente tu nu importi ceva, tu transporti ceva cu avionul. Nu ai probleme aici.

Da, poti avea probleme daca vrei ca instrumentul sa calatoreasca cu tine. Mai putine din US spre Europa. Daca nu poti sa obtii in timp util confirmarea companiei aviatice (scrisa nu altfel!) ca-ti primesc chitara in cabina de calatori fie ii iei un flight case zdravan fie vorbesti cu echipajul inainte de imbarcare. MULT INAINTE de imbarcare. Nu ai asemenea probleme daca instrumentul are ambalajul original, poate merge linistit la baietii care dau cu el de toti peretii la incarcare.

In caz de Doamne fereste si nu ti-o accepta inauntru nu te sfii sa faci scandal, ca esti artist, ca instrumentul ala te reprezinta, ca e ceva personal, intim, chitara va fi dusa de o stewardesa in avion si vei fi ok.

Edited by Posho
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am venit de doua ori cu chitari din US, si de fiecare data am avut case-uri pentru ele (hard case si soft case).

Cu taxe de import n-o sa ai nici o pb, caci vei trece vama cu ea in mana si nu te va opri nimeni; chiar daca le spui ca e chiatara ta, si gata.

Ca si transport depinde cu cine zbori. Eu am zburat cu American Airlines (si partenerii) si pe zboruri intracontinentale (mai ales la ei in US, unde abioanele sunt mici) nu m-a lasat nicodata cu ea in avion. Insa ai voie sa ai ca si bagaj de mana un instrument muzical, deci nu te obliga sa il dai la cala din prima; te obliga insa sa faci gate check-in (cand ajungi la poarta). Asta mai scurteaza ocaziile de manipulare pentru stuff-ul aeroportului.

Una din dati (parca era British Airways), cand aveam soft case-ul am reusit sa ma urc cu el in zborul transatlantic si mi-au pus-o in cabina de haine. De fiecare data, mi-au dat instrumentele la coborare (deci din nou nu au avut traseul normal al bagajelor, ci pe cel al bagajelor de mana acceptate voluminoase: carucioare de copii, instrumente muzicale, etc.).

Daca vrei musai sa o iei cu tine in avion sunt aproape convins ca nu ai nici o sansa cu case, ci doar cu husa. Am vazut f multi cu instrumente in huse in avion (eu fac drumul asta cam de 4 ori pe an).

succes!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

 

On 11/07/2018 at 21:04, Victor said:

Va multumesc mult pentru informatii !  Gigbag it is, then ! :)  Nu stiu de ce, dar la cala eu nu am incredere nici intr-un case clasic de Gibson....Doar intr-un flight case d-ala serios, si n-am de gand sa dau bani pe un d-ala daca pot sa o iau in gigbag :)

Si pana la urma cum a fost?

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A fost ok :)  Inainte sa cumpar chitara am sunat la call-centerul Lufthansa si le-am explicat ca vreau sa vin cu o chitara. Aia au fost foarte clari: poti sa o iei in cabina daca e in gig-bag, insa o iei ca si carry-on. Adica daca aveam chitara,  si un personal item (ghiozdan) in cabina era ok. Chitara a stat frumos din NY in Frankfurt in overhead, iar din Frankfurt la Bucuresti mi-au pus-o stewardesele undeva bine ca in overhead nu mai incapea.

Asa ca.....1968 Fender Coronado II  in candy-apple red  :) Multumesc mult de sfaturi ! ;)

41001136_10156554670294356_4673103385040257024_n.thumb.jpg.b85aec9769c20a7f758169f008b6f7dd.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Victor said:

A fost ok :) Inainte sa cumpar chitara am sunat la call-centerul Lufthansa si le-am explicat ca vreau sa vin cu o chitara. Aia au fost foarte clari: poti sa o iei in cabina daca e in gig-bag, insa o iei ca si carry-on. Adica daca aveam chitara,  si un personal item (ghiozdan) in cabina era ok. Chitara a stat frumos din NY in Frankfurt in overhead, iar din Frankfurt la Bucuresti mi-au pus-o stewardesele undeva bine ca in overhead nu mai incapea.

Asa ca.....1968 Fender Coronado II  in candy-apple red  :) Multumesc mult de sfaturi ! ;)

41001136_10156554670294356_4673103385040257024_n.thumb.jpg.b85aec9769c20a7f758169f008b6f7dd.jpg

Ce frumusete! Sa o canti cu placere!

Sa incepem oare sa facem turism "chitaricesc"? :))

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.