www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
mmihai3

expirat vând [EXPIRAT] Peavey ValveKing 20 MH - head de 20 W

Recommended Posts

Pret: 1200 RON
Link producator: https://peavey.com/products/index.cfm/item/658/118344
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Accept schimburi

Headul a fost cumpărat de la MCMusic, în februarie 2018. Nou costă 1600 - la reducere. Preț de dumping! :))

Despre el: sunet tipic de Peavey. Ca și gain, îl clasific undeva între vintage și modern. Are două canale: un clean cu headroom farte mare și un lead + boost, cu gain cam până la un hard rock / heavy metal. Pt metal modern trebuie pedale.

Se poate cânta la căști sau înregistra silențios, fără speaker, asta fără a-i fi dezactivat power ampul. Are power soak încorporat și un simulator de cab + mic care pe mine mă convinge. O opțiune interesantă este controlul de Vari-Class: îți dă posibilitatea să alegi o voce pt amplificatorul de putere pe toată aria dintre un amp mai soft și unul mai edgy, agresiv, gen Marshall.

Pt schimb (+/- diferență, dacă e cazul), aș fi interesat doar de ceva head cu un canal, și sunet neutru - pedal platform. Ca și opțiuni pe la bugetul ăsta, mă gândesc la un Peavey Classic 20 MH, Fender Bassbreaker 15, sau ceva asemănător...

Clipul următor l-am înregistrat pe acest amp, prin direct recording, fără cab. Mai e și cel cu Danzig, din anunțul meu pt chitara Schecter. Enjoy. :)

peavey_1.jpg

peavey_2.jpg

peavey_3.jpg

Revine la vânzare, la același preț, pt că mi-am cumpărat un combo baban :D

Între timp, lămpile i-au fost schimbate pe la sf lui 2018: 2xJJ lămpile de putere EL84 (cumpărate de la AVMall), iar la preamp (comandate de pe Thomann):

- stage 1: tung sol, pt un gain puternic și definit

- stage 2: nu mai rețin exact, dar unul echilibrat, oricum. (cred că dintre Electro Harmonix, Ruby și Bugera)

- stage 3: TAD - pentru a netezi sunetul și a nu mai țiui înaltele.

Pt a timite în țară, cer avans 200 lei. Îl vând de pe firmă, deci îmi vor trebui datele personale ale cumpărătorului.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.