Sign in to follow this  
vicSnd

fuzz

Cosu

Inchis la cererea autorului

Message added by Cosu

Recommended Posts

Posted (edited)

Fuzz :30770226_FuzzDiagr.GIF.bfe5e0ac8e55e25850d23bf5228e0b82.GIF - circuitul de fata e usor diferit in comparatie cu clasicul FF - l-am realizat experimental pe o placa, suna diferit de circuitul cvasi-copiat Si sau Ge - isi are locul sau intr-un context dat.

Pastreaza efectul distructiv al tonului chitarei -  il gasesc mai "utilizabil" comparat cu multe Fuzz-uri Factory / Boutique made - deviz piese = max 5 Lei, timp de lucru o ora / doua.

Mic demo sunet montaj prezent fuzz proba.WAV

- In caz de interes ton Fuzz, Spor la lucru !

Edited by vicSnd
omisii

Super. E chiar interesant. N-am mai auzit timbrul asta. Atentie! nu fac misto, dar are exact sunet de drîmbã. I-ai putea gasi un nume original legat de termenul romanesc in combinatie cu fuzz.

• Like 1

On 27/06/2018 at 12:28, dan costache said:

condensatorul 2,2 din colectorul 2N3904 trebuie polarizat invers; spor!

Jack-ul   este "cuplat " gresit pe schema ..respectiv vice cersa ...varful jackului primrste tyensiunea de la batyerie si corpul jackului este cuplat la intrare ...

Atentie cei care vor sa  construiasca .dupa aceasta schema .

Se intapla la desene sa gresesti si eu am pe youtube o schema cu o mica grerseala   ..ce am observato dupa luni de zile ..

• Like 1

circuitul pare a fi un soi de oscilator(analizand faza semnalului in out) si ar fi trebuit sa fie amplificator @ multe scheme contin valori anormale ale componentelor sau sunt doar concepte solicitante... in cazul de fata daca functioneaza iar sound ul este pe plac restul e can can! spor/t! 

Am testat in EWB  functioneaza frumos

Pana la 200mV cu gain la minim  este aproape " sinus " apoi la gain mai mare sau semnal mai mare se ajunge la limitarea semiperioadei "plus " ..Ca si reglaj pare o trecere lina din sinus in distors ,,ptr cantat nu stiu cum reactioneaza la dinamica chitarei dar oricum se poate rezolva sa ramai intr-o plaja  convenabila  cu un compresor /limitator ..

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.