www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concertul "pierdut " (album)


karpi
 Share

Recommended Posts

Dupa 40 de ani am reusit sa intrunim trupa sa facem un album cu piesele unui concert " Zgomotele Orasului " prezentat doar o singura data in Mai 1978 .In acele vremuri nu au aprobat textul si chiar nici titlul acestui concert .
Prezentarea a fost la Casa Studentilor din Timisoara ( Mai 1978 ) cu titlul si textul neschimbat .Dupa acesta singura ocazie am realizat un concert" Rock 120" dar si la acela pentru vizionare am prezentat niste piese  mai blande comune /slagare iar in concert cantam alte piese .
Trupa de rock ".UniverS " din Timisoara

"Zgomotele Orasului "

-Robi Strumberger -voce,chitara

-Mosoarca Gh. -voce & chitara bass

-Didi Chiteala -percutie

Arpi Kajtar - chitare

.( muzica -Arpi @karpi Kajtar ,Text -Stefan Dandu )
Demo record .

In 26 Octombrie 2018   o sa sustinem acest concert a doua oara  in " Reflektor Venue ""

piesele sunt de factura hardrock/bluesrock in spiritul timpului  nu am schimbat mai nimic poate suna chiar mai " bland"  decat in '78 ( am imbatranit ..hehe ).

Albumul se poate audia in linkul acesta , serios sunt curios cum primesc cei tineri muzica compusa acum 40 de ani ...?

https://soundcloud.com/karpi-1/sets/zgomotele-orasului

Clipboard01.jpg

Edited by karpi
mistake
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu multa rabdare sui munca am reusit sa fac un " header picture " ce se potriveste ...

Am gasit  o poza  printre putinele  cu toata trupa pe scena ..una din pozele pentru careva afis  .

Asa arata  trupa pe scena in 1977..

sa vad daca apare aici in pagina caci nu gasesc

nu  merge ..pun link si apare numai un " medalion ..

 

poate de pe facebuk

816698474_UniversRock120.jpg.17a98d938a35ea0d323d049280bc1813.jpg

Edited by karpi
test
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am corectat ordinea pieselor ...dar ...acum ceva iarasi am incurcat ..nu a reincarcat piesele ci a facut alt playlist pe pagina principala  ...

Postez iarasi linkul ( nou )

Lista pieselor este chiar aici ( interesant )  cu scroll se pot accesa  toate cele 12piese .
 

 

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, iti fac o sugestie apropo de concert, daca vrei sa o iei in considerare.

Ai zis ca acum trupa suna mai "bland" decat in '78.

Am vazut multe concerte de la trupe din perioada respectiva care canta cuminte si curat acum. Nici unul dintre acele concerte nu suna bine. Suna slab si fara vlaga. Muzica din '78 vine dupa parerea mea la pachet cu sunetul din '78. Nu trebuie nimic curatat, imblanzit, cumintit, actualizat etc. Trebuie sa sune distorsionat si analog si tare si crud. Altfel, care mai e farmecul? Oamenii care stiu trupa de atunci se vor bucura ca sunetul nu s-a pierdut, iar oamenii noi au urechile calite cu sunete mult mai rele si se vor bucura si ei ca trupa "baga".

Asadar, sugestia mea este: fara mila! :)

Edited by Dan Damian
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfat si preocupare .ai dreptate .

Am vrut sa ma apropii de acel sunet de atunci si nu de unul sterp de studio cum aud foarte multe inregistrari ..chiar acum cateva zile am ascultat o inregistrare din concert ce pe CD nici nu seamana cu ce am auzit eu acolo la concert.dar de loc .si nu este spre mai bine .

din aceasta cauza am mentionat treaba cu "dinamica " , cu toate ca probabil si soundul din concert sufera o comprimare   la inregistrare  dar oricum interpretarea /cantatul este mai dur mai direct ..

Soundul  oricum este unul  intre ce aud eu pe scena si ce am audiat pe inregistrari din concerte  pe diferite scule si conditii ..

plus soundul este /era ..de hardrock si nu de Metal  asa ca trebuia sa am in vedere sa nu schimb soundul  sa nu-l fac " mai actual "  caci ar fi un "Fake ".

am in " cap " soundul de scena ce daca sunt amplificatoare  adecvate pe scena    este cel mai "tare" sound  posibil  , soundul ce te inspira si te face sa canti cu simt..Poate in sala nu are acelasi efect in PA deja poate sa sune altfel ..

Acela ar fi soundul ce i-mi place .

Nu am schimbat mai nimic am incercat sa nu supralicitez cu ce am mai " dobandit experienta : in acesti 40 de ani , am dorit sa  redam  cum sunam si cum  cantam pe atunci.Si textul cat si muzica .este neschimbata .

.Aaa, era  sa uit .. No 11 " Sa fim azi "  este schimbata sonoritatea ..acolo nu erau viori stacatto ci  chitara foarte compacta , dura ..si orga cu " attack cu Overtone  " usor in overdive  asemanator cu pian electric ..nu mi-a iesit cu nici un efect sau VST  sunau prea a clopotei de craciun ..hehe ....tot incercand schimband instrumentele MIDI  pe acel track acest sound este cel mai potrivit ..are prezenta si nu omoara chitarele acustice si vocea ..aici era muult mai dura chitara cu riful respectiv ..Era cea mai lunga piesa in live avea si solo bass si solo tobe  dar pe un Album de " studio " nu are farmec .. ....

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.