www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

PRS Se Custom vs Standard?


danee940
 Share

Recommended Posts

Ma gândesc să-mi cumpăr un prs se din motivul că are tot ce caut la o chitară (24 frets, trem și nu floyd, hh, coil split, design ok, lucruri care din ceva motiv anume sunt destul de rare cum am văzut eu) dar nu pot sa îmi dau seama care este diferența (care justifică aproape dublarea prețului) între un se standard si unul custom.
Custom:
-fabricat în Korea
-flame top
-maple neck
Standard:
-fabricat în Indonesia
-no flame top
-bound maple neck (care îi diferența?)
În rest (pe hârtie) au aceeași specificații, aceeasi doze etc..
Întrebarea mea este dacă merită să dau aproape dublu (dacă nu găsesc second)? Contează chiar atât unde este fabricată?Sau poate sunt niste diferențe care nu sunt scrise pe hârtie?
Dacă are freturi sticking out sau nu îi setată normal (din motivul eventualului fabrici inferioare) nu îi neapărat o problemă pentru că se pot rezolva. Oricum l-aș trimite direct la un lutier la un setup, l-aș schimba dozele/poate tunerele, l-aș șlefui gâtul și chestii de genul..
Flame top-ul ar fi singurul lucru pentru care aș considera Custom-ul dar în momentul de față am buget limitat, și ar trebui să cumpăr și un echipament mai ca lumea (un amp sau un multieffects mai performant,). Dacă asta-i singurul lucru pentru care costă mai mult, I would let it pass..
Oricum, voi ce idee aveți?
 
Ps: Standardul costă 569 și Customul 899 de euro (mno, poate nu chiar dublu dar still)


Link to comment
Share on other sites

Buna oferta pt un PRS american . Intre timp poti sa dai o tura in cluj la mcmusic sau alte shop-uri unde sa aibe cele 2 modele si le iei la mana . iti faci o idee de ton , looks si feeling .

Mda, ultima dată când am fost (acum un an..) nu au avut prs-uri dar poate că lucrurile s-au schimbat.. oricum, o să ma duc să văd. Mersi!

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Airhead said:

am avut un Custom 24 si mi se par inghesuite 24 de taste pe gatul de 25". 22 de taste sunt mai aerisite.

Ba mai pardon, sunt la fel de inghesuite ca si 22 e taste pe un gat tot cu scala de 25". Cele 2 taste aditionale vin dupa, distanta intre taste e aceeasi la primele 22

Link to comment
Share on other sites

Mno, am fost la mc, și n-au avut niciuna..
Am putut proba un se custom 22 >2017 (avea logoul vechi și bridge tune-o matic, nu m-am uitat la serial) măcar să văd cum îi gâtul wide thin venind de la un wizard 3 (m-aș putea obișnui). Toate aveau flame top deci nu am avut ocazia să văd diferența dar cred că rămân la standard.. banii rămași de exemplu acoperă un set de 59/09 (să zicem)..
Cine știe, poate găsesc pe cineva din Cluj care are și m-ar lăsa să-i dau o vizită..
Apropo, până la urmă, nu știe nimeni diferența între maple și bound maple? (Bound cred că înseamnă legat?)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.