www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Placa De Sunet


Recommended Posts

Salutare

Ma confrunt momentan cu o mare dilema. Vreau sa-mi imbunatatesc calitatea inregistrarilor de acasa, si m-am decis ca ar fi timpul sa iau o placa de sunet ceva mai buna. M-am oprit la variante: - una ar fi un clasic M-audio Revolution 5.1, cealalta ar fi un Line 6 Toneport UX1.

Chiar nu reusesc sa ma decid pe care sa o iau. M-audio e mai ieftina, si e o solutie all-in-one - am asio 2, 24biti, 5.1 etc.

Toneport e o scula mai particularizata pentru chitara - intrari direct pe jack si auxiliare, monitorizare separata, plus un software de procesare destul de capabil, conectare USB.

Ar mai fi o a treia solutie (ceva mai scumpa) sa imi iau un multitrack recorder digital (de genu Zoom sau Boss), si sa descarc de pe usb sau flash-uri materialu brut, si sa il editez in pc.

Voi ce mi-ati recomanda?

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

In principiu, profileaza-te pe o placa de sunet cat mai scumpa, nici porcos de scumpa, calitatea e superioara oricaror "placute" de 50 ron...

Link to comment
Share on other sites

Ok, pot sa iau un m-audio ceva mai scump, nu am sapat foarte mult dupa ele sa vad exact ce specificatii au.

M-ar interesa insa niste opinii despre Line 6 UX1, daca are cineva asa ceva sau l-a probat. Din cite am inteles as putea sa scot din outputul lui direct in combo-ul de chitara sa folosesc softul lui sau alte pluginuri vst pentru recording, iar pentru activitati casnice (filme, muzica etc) sa ramin cu placa veche audio prin care sa scot sistemul 5.1 Asa le tin pe amindoua conectate si schimb din control panel in functie de necesitati ce hardware am nevoie. Asa e oare?

Merci frumos de raspunsuri! :)

Link to comment
Share on other sites

line 6 ux1 a fost gandita special pt chitara; nu am folosit-o dar in opinia mea cu un audiophile (sau ceva mai scump, daca iti permiti) poti face mai multe chestii si probabil vei avea si calitate audio mai mare

 

pe scurt, in viziunea mea:

-pleci cu laptopul si canti la chitara - toneport

-vrei sa inregistrezi cu/fara laptop si nu numai chitara si o folosesti in domeniul audio in general - m-audio

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare

Ma confrunt momentan cu o mare dilema. Vreau sa-mi imbunatatesc calitatea inregistrarilor de acasa, si m-am decis ca ar fi timpul sa iau o placa de sunet ceva mai buna. M-am oprit la variante: - una ar fi un clasic M-audio Revolution 5.1, cealalta ar fi un Line 6 Toneport UX1.

Chiar nu reusesc sa ma decid pe care sa o iau. M-audio e mai ieftina, si e o solutie all-in-one - am asio 2, 24biti, 5.1 etc.

Toneport e o scula mai particularizata pentru chitara - intrari direct pe jack si auxiliare, monitorizare separata, plus un software de procesare destul de capabil, conectare USB.

Ar mai fi o a treia solutie (ceva mai scumpa) sa imi iau un multitrack recorder digital (de genu Zoom sau Boss), si sa descarc de pe usb sau flash-uri materialu brut, si sa il editez in pc.

Voi ce mi-ati recomanda?

ptr ce PC ? vezi ca peste nu putin timp nu vei mai gasi nimic USB in media ,inca un pic si baietii trec pe firewire cu multimedia .

 

normal in orice PC (nu stiu in laptop ce este) se afla sunet onboard de 96KHz/24 bit , nu cred ca tu auzi sau observi diferentele masurate sau comparativ cu alte placi .

 

cel mai bine ar fi un harddisk recorder standalone sa nu mai ai treaba cu PC si cu impunerile firmelor care schimba totul di 6 in 6 luni fara a aduce ceva semnificativ in calitate.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Placa asta onboard pe care o am sigur nu stie 24/96, dar problema mea mare este ce nu stie de asio hardware, si emularea software cu "asio for all" intr-un multitrack gen cubase cu mai multe vst-uri insirate pe citeva track-uri imi omoara procesoru.

Karpi, nu cred ca trebuie sa ne facem probleme inca destul timp ca o sa dispara usb-ul de pe piata. Oricum UBS2 depaseste ca viteza de transfer firewire.

Pe mine ma atrage solutia externa pentru iesirile separate, astfel incit sa am pentru editare audio boxele de control, iar pentru filme si muzica pe PC sistemul 5.1, fara sa schimb cablurile de fiecare data. Plus despre softul de la toneport am auzit numai cuvinte de lauda.

Un multitrack e bun, dar are si el neajunsurile lui. Pina la urma tot la PC ajungi, daca vrei sa mai pui niste efecte, o clapa prin MIDI, o corectie de voce (cu Antares de exemplu).

Pina la urma, are cineva line6 toneport sa-mi zica si mie cum e treaba cu el mai in detaliu?

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa o folosesti cu chitara, ia un UX1. Merita. Este foarte buna la calitatea inregistrarii, are drivere ASIO beton si o poti folosi in mod Tone Direct ca sa nu ai latenta aproape deloc (atunci cind folosesti efectele ei - foarte bune, de altfel). Convertoarele analog/digital si digital analog sint incluse in chiar codecul AKM AK4528VF, adica EXACT cel din M-Audio Audiophile 24/96 - si suna la fel de bine, adica implementarea lui este foarte reusita si in UX1. Ia-ti un UX1 si vei avea foarte mult din ce-ti trebuie pentru recording, procesare si auditie. Atentie, totusi, ea merge in mod nativ in maxim 48.000 Hz pe 24 bit. Asta este, in opinia mea, mai mult decit suficient pentru oricine, de rate de sampling mai mari ai nevoie numai daca folosesti sintetizatoare VST, si chiar si atunci, daca ai urechea necesara ca sa sesizezi diferentele f fine (I mean, FOARTE fine).

Asa cum o spun tuturor, iti repet si tie: ia-ti un UX1 si o sa fii multumit!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns MMG.

Acum m-am uitat pe site la distrubuitorii Line 6 si am mai vazut o solutie asemanatoare de la M-audio: Fast Track USB. (http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrackUSB-main.html) Vad ca astia de la M-audio au si preamplificator. In rest mi se pare cam aceeasi chestie. Difera softul (GT Player Express )...si parca M-audio nu are intrare de linie auxiliara, care oricum nu prea ma intereseaza. Imi suride insa ideea ca are preamplificator incorporat. Si M-audio are in plus ASIO 2, line6 vad ca da la specificatii ASIO (nu stiu care este diferenta, presupun ca ASIO2 e mai bun).

MMG, vad ca ai si scule Line 6 si M-audio, te-as ruga mult daca poti sa ma mai ajuti cu inca un sfat. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus-o pe forumul asta, eu nu recomand M-Audio Fast Track USB, din multe motive. Forget about it!

Daca vrei vreo interfata externa de la M-Audio, cel mai simplu si mai sigur este sa mergi pe FireWire Solo.

Dar, cred ca tu nu ai inteles exact ce este Line 6 UX1. Este o interfata audio CU preamplificator de instrument si de microfon INCLUS, ce are, pe deasupra, si citeva efecte Line 6, din linia lor de simulare de amplifuri, cab-uri si pedale - foarte bune. Iar, cind ai banii, poate mai dai o sutica de parai si iti iei un Triple Pack care contine foarte multe efecte de calitate excelenta care vor rula pe UX1. Crede-ma, UX1 este cea mai buna alegere pe care o poti face - si nu fac reclama nimanui, doar M-Audio si Line 6 sint distribuiti de aceeasi firma in Romania...

Iar driverele ASIO de pe UX1 sint ASIO 2 - eu le folosesc fara nici un fel de probleme in host-uri VST.

Link to comment
Share on other sites

Da, intre timp am mai citit niste review-uri de pe harmonycentral, si nici acolo lumea nu prea are o parere prea buna despre M-audio Fast track. Se pare ca o sa ramin la Line6 Ux1 - (m-am uitat si la UX2, dar pentru ce imi trebuie mie chiar nu are rost sa il iau, am vazut ca difera doar conectica mai bogata si volmetrele).

Multumesc (inca o data) de raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Gata, azi m-am facut cu un Toneport UX1. :)

Asa in mare ca sa zic primele impresii:

- cutiuta e neagra cu partile laterale rosii si butoane argintii, arata foarte bine pusa pe birou

- in pachet mai sunt cablul usb, doua cd-uri de instalare si tot felul de cartonase neinteresante

- se instaleaza destul de usor, pe linga drivere mai exista un utilitar care se conecteaza la serverul Line6 si face updaturi automat la soft si la drivere

- Gearbox, softul cu efecte este foarte practic, insa nu functioneaza ca un plugin VST, ci de sine statator.

- Ableton Lite este limitat la 4 trackuri, deci nu prea e utilizabil in proiecte mai serioase.

- calitatea sunetului este incomparabila cu vechea placa onboard :)

- am atasat un mic sample tras pe fuga cu niste preseturi din gearbox (doua chitare, bass si un loop simplu de toba)

 

multumesc inca odata pt raspunsuri :)

toneport1.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

geeez... daca vrei m-audio ia-ti un audiophile 2496 sau un audiophile 192 (sa zicem ca astea ar fi mai ieftine). revolution 5.1 in nici un caz; de asemenea conteaza si ce cabluri folosesti la inregistrare. daca vrei ceva portabil ai putea sa optezi si pt un audiophile usb.

poti recomanda niste marci de cabluri ??? ...mar interesa si pe mine ceva cabluri calumea ..

Link to comment
Share on other sites

De cupru. Multifilar. Cu ecranare împletită strâns. 1~2 lei/metru.

 

 

...la care musai sa pui la capete mufe Neutrik, de câţiva zeci de lei, ca sa nu bârâie din cauza neecranării lipiturii, că d-alea 'eftine nu merită, pentru că se topeşte plasticul la lipire şi nu ştii de ce nu-ţi merge transmisia... Asta în cazul în care ai pistol de lipit, care , ăl mai 'eftin, îi vreo 60 de lei şi funcţioneaza în medie câteva ore de lipire ( aici exagerez un pic, dar na...) :)

 

Am tot citit şi nu-mi dau seama dacă colegul ** se referea la cablu de chitară sau la cablurile de la conexiunile device-ului de sunet...

 

Nu-i aşa pretenţioasă treaba la un UX, dpdv al cablurilor de chitară... Cele de 25-40 de lei din magazinele muzicale sunt ok...

 

 

** Susceptor, on 31 March 2007 - 03:37 PM, said:. "... de asemenea conteaza si ce cabluri folosesti la inregistrare. daca vrei ceva portabil ai putea sa optezi si pt un audiophile usb."

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

...la care musai sa pui la capete mufe Neutrik, de câţiva zeci de lei, ca sa nu bârâie din cauza neecranării lipiturii, că d-alea 'eftine nu merită, pentru că se topeşte plasticul la lipire şi nu ştii de ce nu-ţi merge transmisia... Asta în cazul în care ai pistol de lipit, care , ăl mai 'eftin, îi vreo 60 de lei şi funcţioneaza în medie câteva ore de lipire ( aici exagerez un pic, dar na...) :)

 

Am tot citit şi nu-mi dau seama dacă colegul ** se referea la cablu de chitară sau la cablurile de la conexiunile device-ului de sunet...

 

Nu-i aşa pretenţioasă treaba la un UX, dpdv al cablurilor de chitară... Cele de 25-40 de lei din magazinele muzicale sunt ok...

 

 

** Susceptor, on 31 March 2007 - 03:37 PM, said:. "... de asemenea conteaza si ce cabluri folosesti la inregistrare. daca vrei ceva portabil ai putea sa optezi si pt un audiophile usb."

 

 

.

da ....la cabluri de chitara ma refeream ....

Link to comment
Share on other sites

da ....la cabluri de chitara ma refeream ....

 

Tu, da ! Am pus acolo citat ...La "susceptor" ma refeream...Nu sunt sigur la ce cablu se referea el...

 

Neutrik sunt foarte bune dar nu singurele. Plus că sunt și sisteme solderless.

 

Nu le cunosc în amănunt ! Le-am dat de exemplu dpdv valoric...

 

În fine , nu sunt aşa pretenţioase lanţurile ce duc în placă de sunet gen UX... Alte scule sunt mai pretenţioase, acolo tre' atenţie deosebită la cabluri ( printre altele ).

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.