www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumpar Chitara Bas pentru home recording


Poetru
 Share

Recommended Posts

Dupa cum scrie anuntul, cumpar chitara bas pentru home recording in zona valori de 400 - 600 ron. Nu ma pricep la bas, nu am cantat niciodata pe bas asa ca mai bine postez la voi aici decat sa-mi cumpar ceva .....  nici nu stiu de unde sa incep : 4 corzi? 5 corzi?  Stagg? Yamaha ? Cort ? Fenter ? Ibanez? 

La chitarile electrice am inteles ca in plaja valorii de pana in 1200- 1500 sunt cam toate la fel ( dupa cum spunea cineva de la voi pe un alt topic) . Acum la bas sunt chiar praf!!!!!  ;)))

Astept sugestii , oferte, 

Multumesc,

am asit asta   https://www.olx.ro/oferta/chitara-bas-yamaha-rbx-270-husa-cabluri-IDb9sbX.html

 Ce spuneti de ea???  Nu prea cred ca e nefolosita , dar ....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alinu_tau said:

Da pitch pedal-ul din processor de ce nu e bun? Tragi 12 semitonuri mai jos si dai blend-ul sau mix-ul la maxim si obtii un bass

Nu prea. Obții o chestie care sună cu 12 semitonuri mai jos decât chitara, dar de-acolo până la a fi bas, e cale lungă. 

 

1 hour ago, Poetru said:

Dupa cum scrie anuntul, cumpar chitara bas pentru home recording in zona valori de 400 - 600 ron. Nu ma pricep la bas, nu am cantat niciodata pe bas asa ca mai bine postez la voi aici decat sa-mi cumpar ceva .....  nici nu stiu de unde sa incep : 4 corzi? 5 corzi?  Stagg? Yamaha ? Cort ? Fenter ? Ibanez? 

La chitarile electrice am inteles ca in plaja valorii de pana in 1200- 1500 sunt cam toate la fel ( dupa cum spunea cineva de la voi pe un alt topic) . Acum la bas sunt chiar praf!!!!!  ;)))

Astept sugestii , oferte, 

Multumesc,

am asit asta   https://www.olx.ro/oferta/chitara-bas-yamaha-rbx-270-husa-cabluri-IDb9sbX.html

 Ce spuneti de ea???  Nu prea cred ca e nefolosita , dar ....

E perfect Yamaha. 

În principiu, ai vreo două chestii care te interesează la bas: 

- Configurația dozelor - Aici ai doze de tip P, J, humbuckere sau active. P-urile sunt mai cu ouă, potrivite cam la orice, J-urile, în general obții un sunet specific pe doza de bridge, gen Jaco Pastorious. Un PJ cum e Yamaha ăla cam ia ce-i mai bun din ambele tipuri de doze, că ai doza de neck P, poți cânta de la Motown până la metal cu ea, iar J-ul pe neck, pentru chestii mai articulate, unde vrei să auzi basul mai mult pe medii decât jos. Acum, doza J e single coil, pe P ai mai puțin zgomot, dar nu la fel de puțin ca și când ai avea active. E posibil să ai ceva probleme cu zgomotul, în special dacă vrei să folosești fuzz pe bas. Pentru chestii curate, fără distorsiuni și nebunii, n-ar trebui să ai probleme. 
- Număr coarde - Aici rareori ai nevoie de mai mult de 4. Sunt chestii care sună mai bine mai jos, dar, pentru înregistrat acasă nu prea ai de ce să ai mai multe coarde. Contează și ce cânți. Dacă vrei să cânți chestii foarte rapide și care necesită ceva dexteritate, coarda aia suplimentară te poate ajuta, că nu mai e necesar să faci salturi așa mari pe gât. Pe de altă parte, trebuie să ai mereu grijă ea, să nu vibreze. 

 

Odată ce ai cântat la chitară, basul poate fi înșelător. Îl consideri o chitară cu mai puține coarde, dar nu-i deloc așa. Ai tehnică complet diferită, teoria muzicală e cam necesară pentru basiști, instrumentul are dimensiuni foarte diferite față de cele ale chitarei, dacă chitara ți se pare câteodată incomodă, basul va fi mereu mai incomod decât orice chitară. E posibil să ți se pară obositor sau dificil de cântat la început, știu că mie mi s-a părut, pentru că e o poziție complet diferită față de cea pe care o am la chitară. N-ar fi rău să te uiți și dacă găsești un bas cu scală scurtă, n-ai resimți atât de drastic când schimbi instrumentele. E mai apropiat de chitară comparativ cu cele de dimensiuni normale. Sunt cam rare însă. 

 

La basuri, părerea mea e că lucrurile sunt puțin diferite decât la chitare. La banii ăștia pe care îi ai tu, iei un instrument entry-level, care e cam banal. Electronică pasivă, zgomotoasă, bune pentru studiu. Odată ce ajungi pe la 1400-1500, ai o mare săritură, pentru că ai chestii mult mai interesante, ori doze active, ori pasive, dar cu circuit activ. Și alea sunt mult mai prietenoase pentru înregistrat, ai mult mai mult control direct din bas. Dacă ți-ai permite, te-aș sfătui să încerci să ajungi la alea, iei un Sire, un Yamaha TRBX, Ibanez SR300, alea cam merită diferența de bani. Dar dacă nu-ți permiți sau nu vrei să dai atâția bani, ia ce găsești, Yamaha ăla e foarte bun. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.