www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Toata Lumea Cauta - Nimeni Nu Gaseste...


Guest cee
 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca am spus deja mai devreme treaba asta, insa la anii mei m-am resemnat oarecum si tin muzica la nivel de hobby, ca marea majoritate de altfel, numai ca eu am incetat sa visez, constientizez si tratez cantatul la chitara (bas in cazul meu) ca atare. Cred ca ajuta, la momentul asta cant un soi de coveruri, piese folk, adaptari MJ, adaptari dupa muzica clasica...etc, dar pe bani. O cantare la doua saptamani e OK, ma tine in priza si imi scot banii de corzi, bere si tutun. Investitia insa depaseste binisor 1500 eur, bani in care sunt si investitii pentru trupa (mixer, poweramp, cabluri, stative, monitoare active etc), investitie care are tendinta sa creasca.

 

1. Nu te astepta sa realizezi marea cu sarea fara investitii.

 

2. Nu te astepta sa faci o trupa coerenta cu oameni cu care nu ai nimic in comun / nu esti prieten de cativa ani buni. Avantajul fotbalului in spatele blocului este simplu si eficient; va cunoasteti bine, stiti cum va integrati in echipa, va cunoasteti nevoile.

 

3. Alternativa la ce am spus mai sus este nivelul ridicat de respect si profesionalism cu care tratezi trupa, insa gusturile macar trebuie sa fie tangente.

 

Or mai fi dar am altceva de facut acum...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Trupa Rage of the hatred(Voce si tobe) cauta instrumentisti!! Avem nevoie de voce feminina, 2 chitaristi si un bassist !! Stilul trupei este de Alternativ Rock. Avem nevoie de oameni care "stiu sa tina cateva ritmuri si chitarile in mana" !!

 

Conditii:

-sa fie din BUCURESTI

-sa aiba o varsta de 15,16,17,18 ani

-sa aiba instrument

-chitaristii sa stie sa cante in Drop B, Drop C

-sa fie deschis financiar pentru plata repetitiilor ( banii ii impartim )

-si sa fie de treaba(lucru esential)

Avem si melodii proprii acustice dar si pagina de facebook.

Pagina de facebook- https://www.facebook...heHatred?ref=hl

Shining Star-

Thank you for the paradise -

Contact: apropo2012@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

nimic ma!! Nimic !! Nu gasesti oameni cu care sa faci treaba, toti vai de steaua lor, stiu 2 riff-uri de la metallica sau sa bata de 2x ca al de la slipknot si se cred mari muzicieni ma! In loc sa se usuce pana iasa ceva in sala de repetitii ! Asteptati fratilor ca sigur pica instrumentisti si vocali "dă la Cristos" !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

....cautatul pe site-urile de profil(gen RGC) e cam frectie la picior de lemn...

multi se plang ca nu gasesc, ca nu sunt oamenii seriosi, ca nu stiu/invata piese...

problema rezida si din faptul ca marea majoritate sunt instrumentisti de apartament, care n-au fost de 3 ori in viata lor intr-un club la o cantare live/jam session....

cunosti multa lume interesata/interesanta si cu aceleasi "preocupari muzicale" daca scoti nasul din calculator si din alea 4-5 tabulaturi obosite cu metallica/ozzy/pantera pe care deja le-ai patat de salam si mustar ca , deh, "fratzica, sunt pasionat, repet, n-am timp de stat la masa" si iesi intr-o carciuma/club, asculti 2-3 trupe live, te bagi in seama cu cantaciosii si cu cei de prin jurul lor....cu tupeu, "ca si ei e oameni", ca in fata monitorului toti sunt zei si in rest miei....

my 2 cents....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sunteti patetici, caut mai bine de 3 sapt. sa fac o trupa, si va interesaza, NU ! Succes dragilor !

 

 

LOL ! :)

 

Tu meni muviz ? ...

 

Vorba lu' Nea Nicu : "...pe plan extern și externațional" ... Nașpa cu romgleza asta... :)

 

 

PATÉTIC, -Ă, patetici, -ce, adj. 1. Plin de patos, care emoționează, impresionează, înduioșează; plin de emfază, de afectare. 2. (Despre nervi) Care inervează mușchii oblici ai ochiului. — Din fr. pathetique, gemi. pathetich.

 

[ Probabil ca altcineva ar fi fost responsabil cu versurile în fosta viitoare trupă ... :) ]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da...Neavand un nivel foaarte ridicat pot spune ca nici pretentiile nu sunt asa mari,dar chiar de ar fi sa avem tot as arunca zilnic o privire pe oferta de instrumentisti sau trupe,tot as da up constant,mi-as verifica mail-ul in caz ca m-a contactat cineva pe acea cale etc.Faza e ca multi intra,nu se uita pe ce cauta sau au de oferit unii sau altii,isi scriu un anunt si asteapta(cateodata uitand sa mai verifice macar daca i-a cautat cineva)...

Link to comment
Share on other sites

si ce te face sa crezi ca doar tu urmaresti pasii enumerati? aici este, de fapt, vorba despre nivelul solicitat pt. muzicienii cautati, precum si de gradul de exigenta al celui care cauta, in alegerea instrumentistului/vocalistului dorit. repondenti pot fi multi, dar de ales nu poti alege nimic, pt. ca nu corespund criteriilor solicitate.

in concluzie, este vorba doar despre clasicul joc cerere-oferta si nimic mai mult.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Eu am intalnit oameni foarte buni intrun anumit gen de muzica care vroiau sa se bage si la evenimente festive : nunti,botezuri,petreceri . Genul pe care il cantau ei era un total diferit de ce se canta pe la nunti. Vroiau oamenii sa se bage si pe latura asta a muzicii . Erau dulceata pe ce cantau ei dar la muzica populara ( hora si sarba) nu stiau sa faca nici formule, de bass, de chitara si mai ales tobosarul nu stia sa tina hora dreapta. Eu nu cant pe note, cant dupa ureche ,ei mancau notele . Apoi aveau o lista de vreo 58 de piese pe care le repetau pt evenimente de-astea dintre care doar 6 hore. Hore gen Ionel,Ionelule ,Sanie cu Zurgalai . Le-am spus baietilor ca piesele alea eu nu le cant la nunti ca nu sunt bune si nimeni din lautari nu are in rpogram asa ceva decat daca cere lumea ca alea se fac pe loc, o returnela,una aranjament pe spate ,totul e sa stie solistul vocal versurile :D

Astia 3 baieti aveau trupe cu care concertau pe genul lor si erau bestiali dar la genul asta ,lautaresc nu aveau nimic de spus .

Le-am spus baietilor ca la o nunta,eu am pe clapa toata instrumentele lor. Si bass,si chitara si tobe . In lautarie nu se cauta astea 3 instrumente ca deja sunt clape ultra mega performante si lumea se uita la numarul muzicantilor cand este o treaba,nunta sau botez.

Ei vroiau ceva complex cu vreo 9-10 insi,instrumentisti si solisti vocali. Vroiau ceva gen concert .Unde sa te duci la nunta cu 10 insi ca plesneste inima in miri si in nasi daca plateste 10 portii in plus!!:D

Pe-atunci nu aveam formatie, colaboram cu vreo 2 formatii la treburile luate de ei.Acum am formatie stabila ,formata din 4 membrii. Dar pana am gasit solista vocala ,ca asta mai cautam am innebunit . Toate pe care le-am gasit ba stiau muzica usoara si canci populara, ba stiau muzica populara dar asa, vag, ce canta bunica in tineretea ei si canci muzica usoara .ba ieseau din ritm si falsa cu vocea la piese destul de usoare . Are dreptate colegul de mai sus cu ANUNTURILE PE SITE-URILE ASTEA SUNT FIX FRECTIE . Ce este bun, e deja luat ,ce este mai putin bun, daca incepi sa te ocupi de ea(el) si sa il pui in valoare ,daca are ceva talent ,risti sa te lase cand ti-e lumea mai draga si sa plece in alte trupe.In general dupa bani ca si certurile pleaca tot de la bani. Ba ca ala a muncit mai mult si trebuie sa ia parte mai mare ,ba ca aia a cantat mai mult cu vocea decat celalt.Si uite asa ,oamenii seriosi sunt ca parul din palma .Iti freci mainile degeaba :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intelegi ce vrei .Ideea este ca multi sunt buni doar pe ce canta ei ,daca ii pui sa cante altceva nu o fac la fel de bine .Eu unul recunosc, nu pot sa cant rock sau jazz pt ca nu am treaba cu segmentul asta de muzica .La fel si unul care canta rock sau canta jazz nu poate sa cante foarte bine si muzica populara . Si ca exemplu iti dau trupele alea de pe la emisiunile tv,gen maruta care are orchestra in platou. Mai au cate un invitat si band-ul canta ceva specific profesiei invitatului. I-am auzit cantand ceva populara si nu m-au fascinat deloc . Ei canta muzica usoara,nu au cum sa faca la fel de bine si partea de populara . Exista intr-adevar si artisti care fac bine orice dar astia sunt unici,gen ANDRA. Fata asta canta orice si o face la fel de bine, si populara si manele si muzica usoara. Am ascultat-o si pe Delia cantand si populara si manele.La populara a fost bine rau dar la manele nu a fost foc . La fel si un solist de muzica populara, pune-l sa interpreteze piese de muzica usoara. N-o s-o faca la fel de bine.Fiecare isi pune amprenta vocii pe stilul pe care canta.

Cat privesc anunturile astea doar 1-2% au sanse sa gaseasca ceea ce cauta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Comparatia ta de aici, e ceva de genul:" ce pacat ca nu sunt si ingineri IT care stiu sa repare si un picior fracturat"...ma scuzi da nu m-am putut abtine...fiecare are o anume specializare profesionala, nu poti sa faci ghiveci asa la comanda,com'on!

Link to comment
Share on other sites

salutare! sunt vocal si as dori sa infiintez o trupa de industrial metal/ neue deutsche harte in constanta. am avut cateva incercari cu alti tineri dar neseriozitatea de care ne lovim zilnic a facut ca acesti oameni sa plece prea rapid. consider ca este un stil extrem de flexibil si ca oricine se poate acomoda cu el daca depune un minim de efort. este un stil inca nepracticat in romania si ar fi o idee cu totul originala pentru aceasta tara. caut chitarist (eventual 2), tobosar, bassist si clapar. este foarte important sa se mearga pe seriozitate si sa se stabileasca toate criteriile inca de la bun inceput. se pot adauga si alte stilulri si poate iesi ceva absolut superb si unic la noi in romania. eu imi doresc sa fac cariera in muzica si sunt o fire extrem de serioasa. numar de contact: 0743 631 465, Paul Sichigea pe facebook. va salut si rock on!! :rock:

Edited by dieselzeit1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Problemele sunt multe. As incepe cu faptul ca nu avem cu adevarat un climat care sa-i promoveze pe cei care ar pot sa faca diferenta. Suntem prinsi in menghina mentalitatii latino-balcanico-romane si nu vrem sa iesim de acolo. Cine vrea cu adevarat sa i se spuna adevarul si poate sa nu ia nimic la modul personal pe plaiurile mioritice?

 

In al doilea rand in Romania nu prea avem pop-ul la zi in muzica si un factor pe care americanii il numesc "IT" nu prea este luat in considerare si nici nu este respectat. In Romania factorul "IT" insemna capra vecinului... Si asta nu ajuta pe nimeni la nimic... The Beatles nu au fost instrumentisti super-grozavi dar au redresat bugetul Marii Britanii. Pentru ca aveau acel factor "IT". Acest "it" se traduce prin carisma si modul in care faci publicul sa rezoneze cu tine. Multi vor sa fie vedete, dar cati sunt calificati sa fie, luand in considerare acest punct de vedere?

 

Nu il ai singur? Nici o problema. Daca gasesti formula de trupa care sa il aibe esti acolo. Dar fara el esti un fals, o imagine de carton... Probabil ca de aceea suntem departe de cei de afara... Nu vad producatori sa vina sa caute in cluburi trupe de succes prin Romania... De fapt pop vine de la popular nu? Trebuie sa fim sinceri si autocritici cu noi insine. Sa avem bunul simt sa recunoastem cat putem si pamna unde. apoi sa maximizam toate acestea. Eu spre exemplu as vrea sa fiu Michael Jackson dar bunul meu simt nu ma lasa sa cred ca merit asta...

 

In al treilea rand termenul de "artist" implica o stare de spirit incompatibila cu mercenariatul si cu atitudinea: "cati bani ies la cantare". Ori esti artist ori esti om de afaceri. Pe locul unu trebuie sa fie muzica si placerea de a face acest lucru. Asa poti deosebi un artist de un mercenar (care ascunde mercenarul din el cu scuza ca el e "profesionist"): daca pe locul unu sunt banii muzica este pe locul doi. Profesionisti sunt si inginerii. Desigur ca ideal este sa traim din asta si sa castigam pe masura investitiei facute. Nu suntem pictori. Succesul in muzica trebuie sa vina in timpul vietii altfel nu va exista deloc! Trebuie munca si sacrificii. Si trebuie sa vezi publicul live in fata ta frematand. Daca nu se intampla asa e cazul sa iti cauti un job normal!

 

In concluzie pana drumul normal (talent, charisma, munca, succes live la public, producator sa te sustina, succes final) nu va exista si in Romania suntem cam la gara... De noi depinde daca se schimba ceva sau nu. Trebuie respectati toti cei care au avut succes in trecut si in prezent. Trebuie sa ii respectam si sa intelegem de ce au avut succesul pe care il vrem pentru noi si sa luam ce ni se potriveste noua ca sa ajungem la un plus de valoare. Nu ajuta la nimic sa tratezi succesul unuia sau altuia ca fiind "nemeritat". Te adresezi publicului din acelasi spatiu demografic. se numeste Romania...

Te-ai gandit vreodata ca unii chiar au terminat un liceu de muzica,conservator adica mercenarii dupa cum ii numesti tu si ca asta este meseria lor din care au nesimtirea de a dori sa castige bani din asta?Ti-ar conveni sa te duci la seviciul tau care banuiesc ca nu are legatura cu muzica si sa muncesti gratis?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.