www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Toata Lumea Cauta - Nimeni Nu Gaseste...


Guest cee
 Share

Recommended Posts

Multumesc omului-stratocaster, nu am nimic cu tine frate chitarist, poti sa fii chinez, ungur, urubambez, limba romana e limba romana,traiesti totusi in Romania si e o chestie de bun simt sa stii sa vorbesti si sa scrii corect romaneste.

P.S.: Uita-te in buletin la "cetatenie" si zi-mi ce scrie acolo, esti cetatean roman sau ungur? Apropo: Numele meu de familie este Springer, si?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am cam ajuns la concluzia ca in Romanica nu prea se poate face muzica cum trebuie. Singurele genuri practicate pe aici sunt thrash, black, death sau chestii super vechi (70s,80s). Nimeni nu vrea sa incerce ceva nou si s-a creat o monotonie ingrozitoare in scena romaneasca de metal. Sa nu mai spun ca 90% din trupele romanesti pe care le-am ascultat suna absolut grotesc. Cu asemenea trupe, scena nici nu poate fi ridicata mai sus de underground. Din pacate, chiar nu ai ce sa incurajezi in Romania. Nu o sa ma duc niciodata sa dau bani pe bilet ca sa ies dupa o ora cu urechile in pioneze, indiferent ca sunt prieteni de-ai mei care canta sau alta situatie de genul asta. Daca suna praf, nici nu ma intereseaza. Nici macar like pe Facebook nu le dau.

 

Cand va aud innebunesc. Cine va impiedica, bre, sa faceti muzica? Si exact aia care va place?

Ii ascultam acum ceva vreme pe radio pe neste unii de la marea trupa AB4, care cica s-ar fi autoexilat prin Italia pentru ca in Romanica nu puteau sa-si atinga idealurile muzicale si nu erau apreciati la adevarata valoare. Acum cica s-au intors. De ce? Nu stiu. Dar cand le-am auzit versurile m-am kakat pe mine de ras. laugh.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tare domnul Pompiliu, si de apreciat dudu, care-l descrie asa frumos. Si da, asa este, Pompiliu este de vina, mai ales ala din oglinda :) Toti gsndim: nu nu...eu nu :) BA DA, si tu ai un Pompiliu inauntru :)

Edited by bassplayer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc omului-stratocaster, nu am nimic cu tine frate chitarist, poti sa fii chinez, ungur, urubambez, limba romana e limba romana,traiesti totusi in Romania si e o chestie de bun simt sa stii sa vorbesti si sa scrii corect romaneste.

P.S.: Uita-te in buletin la "cetatenie" si zi-mi ce scrie acolo, esti cetatean roman sau ungur? Apropo: Numele meu de familie este Springer, si?

 

Nu, nu este de bun simt, daca limba sa nativa nu este romana si nu o foloseste zi de zi este normal sa nu vorbeasca foarte corect. S-a facut inteles si, spre deosebire de tine, a contribuit la discutie in loc sa o intrerupa mitocaneste. Iti recomand forumurile ziarelor de larga circulatie, acolo probabil te-ai simti in elementul tau, nu este discutie in care sa nu apara "conflicte" patrioretarde gen romani vs maghiari, ardeleni vs munteni etc. Astia suntem, atat putem.

Edited by locdog
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu este de bun simt, daca limba sa nativa nu este romana si nu o foloseste zi de zi este normal sa nu vorbeasca foarte corect. S-a facut inteles si, spre deosebire de tine, a contribuit la discutie in loc sa o intrerupa mitocaneste. Iti recomand forumurile ziarelor de larga circulatie, acolo probabil te-ai simti in elementul tau, nu este discutie in care sa nu apara "conflicte" patrioretarde gen romani vs maghiari, ardeleni vs munteni etc. Astia suntem, atat putem.

 

Mersi locdog ,vad ca mai sunt si chitaristi care nu se uita la natie ci la omenire.As vrea eu sa-l vad pe domnul chitarist din bucuresti pe care la deranjat greselile mele gramaticale sau de exprimare daca timp de 30 de ani ar trai intre mai multi maghiari decit romani..Am copilarit intr-un cartier unde au trait romani si maghiari impreuna si eu de la ei am invatat sa vorbesc si sa ma descurc ca cetatean roman si citiva dintre ei acum vorbesc bine limba maghiara .Cit despre conflictele intre maghiari si romani ai dreptate am avut parte de multe ori in viata mea .Mersi frumos ca mai inteles-cu respect.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sincer, eu nu cred ca @randox a dorit sa mute discutia in zona pe care o indici tu. @randox, nefiind, poate, atent la un anumit amanunt, s-a referit doar la modul tau, oarecum defectuos, de exprimare in limba romana.

 

parerea mea, uitandu-ma la numele tau, este ca limba ta nativa nu este limba romana, dar chiar si cu aceste greseli de exprimare, reusesti sa te faci inteles foarte bine. ca sa fiu sincer, eu mi-as dori sa ma pot exprima atat de bine in limba maghiara, precum o faci tu in limba romana iar mesajul pe care ai dorit sa-l transmiti in posturile anterioare consider ca a fost pertinent si ca trebuie inteles ca atare.:respect:

din pacate, eu pot spune ca am intalnit, inclusiv pe acest forum, nativi de limba romana, care se exprima mult mai prost decat tine.

 

in ceea ce priveste partea cu chitara, da-mi voie sa-ti spun ca, in general, chitaristii pot fi clasificati dupa diverse criterii muzicale, dar in niciun caz, limba nativa nu poate fi vreun criteriu elocvent.

mai mult, as putea spune, ca la noi in tara, pentru adevaratii iubitori de cultura, s-a dovedit ca ceea ce ii uneste pe muzicieni este, fara indoiala, dragostea pt. muzica, netinand niciodata cont de bariere de odin etnic. se poate vedea acest lucru analizand componenta unor formatii de rock de succes de la noi cum ar fi: Phoenix, Clasic XX, Progresiv TM, Metropol etc.

inca o data :respect:

Multumesc ca mai inteles stratman .Ai dreptate si ma bucur sa vad ca muzica poate sa ne uneasca .Cu respect un chitarist de rock 'nd roll din Oradea.-cit despre Phoenix ei sunt prieteni vechi cu cea mai renumita trupa de rock din Ungaria Omega .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc ca mai inteles stratman .Ai dreptate si ma bucur sa vad ca muzica poate sa ne uneasca .Cu respect un chitarist de rock 'nd roll din Oradea.-cit despre Phoenix ei sunt prieteni vechi cu cea mai renumita trupa de rock din Ungaria Omega .

 

iar eu pot sa-ti spun ca una dintre trupele de rock care m-a fascinat intotdeauna este Locomotiv GT. :respect:

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

HA! Ce ma distreaza chestiile astea dintre unguri romani sau punkeri si rockeri. De exemplu venise decurand o trupa la sala ale carei membrii sunt secui. Dupa repetitii i-am intrebat de cand canta si alte chestii. Unu dintre ei mi-a zis: "poi cantam de ceva vreme........am vrut sa venim mai din timp la sala ta de repetitii dar am crezut ca esti nationalist si o sa te legi de noi ca suntem unguri". :blink:

 

La fel a zis si o trupa de punk: "Ne-a fost teama sa venim ca noh tu esti rocker iar noi suntem punkeri, si am crezut ca o sa sari cu bara de la sifonier la noi" :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba sa sti ca exista asemenea separatisme. Iti dau un exemplu:

Nu vreau sa mai am de a face cu niste crestini deosebit de credinciosi. Era cat pe ce sa cant cu asemenea specimene (cand m-au contactat nu cunosteam situatia, mi-au zis ca voiau sa cante heavy metal)Ei aveau nevoie de a 2-a chitara si de basist, asa ca am vorbit cu un amic, ne-am luat instrumentele si am mers sa ne intalnim cu ei. In mod normal m-ar durea in paispe de credinta lor, dar imi dadeau incontinuu sfaturi care sunau a copy/paste dintr-o carte pentru pocaiti si aveau impresia ca sufar din cauza lipsei de credinta. Le-am explicat clar ca ma doare undeva de asemenea lucruri si ca ma simt extraordinar de bine asa cum sunt, dar ei s-au hotarat "sa ma aduca pe calea cea buna". Unul din ei a vrut sa-mi dea cadou o cruce de atarnat la gat, a fost foarte deranjat ca am refuzat cadoul. Dupa ce pe amicul meu l-a sunat prietena lui, tembelii au inceput din senin sa vorbeasca despre sexul inainte casatorie (nu avea nici o tangenta cu ce vorbise la telefon), apoi despre sarutul inainte de casatorie. Am rezistat aproape 2 ore. Amicul meu (basistul) a lasat pe unul din ei cu ochiul umflat drept urare de "nu ma uita".

Edited by draugr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am niste baieti ce canta rock crestin la sala. Cand au venit prima data la repetitii si au intrat in hol unde cei 4 pereti sunt plini de postere de sus pana jos se uitau mai sa-si rupa gaturile la logourile insangerate. Le-am spus frumos sa nu inceapa cu faze din alea ca de ce nu am pus o icoana pe perete sau de ce am o mana tatuata ca nu isi au rostu sau ce canta aia din sala alaturata (se auzeau grohaiurile celor de la Malparaxis dincolo). Baietii au inteles mesajul si totul e ok, cel putin momentan.

 

Am avut si io altercatii de genu la viata mea......pur si simplu mi se pare aiurea sa ii bagi pe gat cuiva chestii religioase. Pun pariu ca ala care a incasat-o se crede acuma mare martir. :lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ba sa sti ca exista asemenea separatisme. Iti dau un exemplu:

Nu vreau sa mai am de a face cu niste crestini deosebit de credinciosi. Era cat pe ce sa cant cu asemenea specimene (cand m-au contactat nu cunosteam situatia, mi-au zis ca voiau sa cante heavy metal)Ei aveau nevoie de a 2-a chitara si de basist, asa ca am vorbit cu un amic, ne-am luat instrumentele si am mers sa ne intalnim cu ei. In mod normal m-ar durea in paispe de credinta lor, dar imi dadeau incontinuu sfaturi care sunau a copy/paste dintr-o carte pentru pocaiti si aveau impresia ca sufar din cauza lipsei de credinta. Le-am explicat clar ca ma doare undeva de asemenea lucruri si ca ma simt extraordinar de bine asa cum sunt, dar ei s-au hotarat "sa ma aduca pe calea cea buna". Unul din ei a vrut sa-mi dea cadou o cruce de atarnat la gat, a fost foarte deranjat ca am refuzat cadoul. Dupa ce pe amicul meu l-a sunat prietena lui, tembelii au inceput din senin sa vorbeasca despre sexul inainte casatorie (nu avea nici o tangenta cu ce vorbise la telefon), apoi despre sarutul inainte de casatorie. Am rezistat aproape 2 ore. Amicul meu (basistul) a lasat pe unul din ei cu ochiul umflat drept urare de "nu ma uita".

Eu am vazut/auzit o trupa d'asta care canta de-ti rupea capu'

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest xXCallingXHeavenXx

Daca tot exista topicul asta, am o intrebare. De ce nu se incearca formarea unei trupe cu membrii care cauta una?Am observat o chestie, si anume ca toata lumea de pe forumul asta (si de pe altele, daca stau bine sa ma gandesc) isi cauta cate o trupa completa. Ceea ce vreau sa zic e ca cei care vor o trupa ar putea incerce sa faca una cu instrumentistii, de pe forumu' asta, de exemplu, care cauta trupa. De exemplu, de ce un clapar nu poate lasa comm la un post pus de un basist care isi cauta o trupa?Asa ar fi mult mai simplu, zic eu, si ar fi 2 oameni deja. Si chestia ar putea continua pana ar fi trupa completa. Ce ziceti? :yay:

Edited by xXCallingXHeavenXx
Link to comment
Share on other sites

Daca tot exista topicul asta, am o intrebare. De ce nu se incearca formarea unei trupe cu membrii care cauta una?Am observat o chestie, si anume ca toata lumea de pe forumul asta (si de pe altele, daca stau bine sa ma gandesc) isi cauta cate o trupa completa. Ceea ce vreau sa zic e ca cei care vor o trupa ar putea incerce sa faca una cu instrumentistii, de pe forumu' asta, de exemplu, care cauta trupa. De exemplu, de ce un clapar nu poate lasa comm la un post pus de un basist care isi cauta o trupa?Asa ar fi mult mai simplu, zic eu, si ar fi 2 oameni deja. Si chestia ar putea continua pana ar fi trupa completa. Ce ziceti? :yay:

 

Eu nu am gasit nici asa nici asa.

 

- De exemplu am un anunt in care caut persoane dispuse sa inceapa o trupa si nu s-a aratat nimeni interesat. Probabil alte preferinte muzicale, chestii-trestii, cine stie?

- Iar din cei care ma contacteaza pentru anuntul de gen "caut trupa", de obicei imi scriu o data pe messenger sau mail, gen "salut, ce faci?" dupa care nu mai aud nimic de la ei, nici nu-mi mai raspund daca le scriu eu. Probabil ii sperie varsta mea, sau aspectul pe cei cu care chiar ma intalnesc in persoana. Din nou, nu pot sa-i invinuiesc, fiecare cauta ceva anume, asta e! In 99% din cazuri nici nu se ajunge efectiv la cantat.

Chiar am patit sa ma contacteze un tip, mi-a zis ca vrea sa-si faca o formatie, cauta basist si mi-a cerut o poza cu mine. I-am zis ca ne putem intalni si discuta si asa o sa ma si vada, la care mi-a raspuns ca "asa nu merge, daca nu-i trimit o fotografie cu mine sau niste linkuri de facebook n-avem ce discuta". Dupa asta i-am sugerat voalat ca "eu nu ma dau la fund ... in piscina" si s-a suparat.

 

Am incercat si cu oameni care tocmai s-au intalnit pentru prima data, dar problema a fost ca fiecare are alte idei si foarte repede isi dau seama ca nu au nimic in comun unii cu altii si nu tine treaba. Fara posibilitatea de a forma un colectiv cat de cat, devine o "trupa prin corespondenta". Oamenii se vad doar la sala 2-3 ore pe saptamana si asta-i tot, in rest doar mailuri: "hai sa facem coverul ala... uite linkul de youtube".

 

Sau cealalta situatie, format o trupa de la zero. Gasesti o persoana cu care te intelegi cat de cat si apoi pana mai gasesti pe inca cineva se satura de asteptat cel cu care am vorbit deja si se lasa pagubas. Nu pot sa-i invinuiesc, nici mie nu-mi place sa mi se spuna "hai sa facem o trupa" si dupa aia ... pauza fiindca n-am gasit oameni.

 

Pana mea! Ce pot sa zic? Daca e sa mearga, merge! Daca nu, nu! Fiecare are pretentiile si lucrurile pe care e dispus sa le faca si pe care nu, iar astea nu se potrivesc intotdeauna cu ale celorlalti din jur.

Eu de exemplu, nu vreau sa fac coveruri si n-am tangente cu genul metal. Si am observat ca lucrurile astea doua reprezinta cam 95% din oportunitatile de a canta cu cineva in Bucuresti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca tot exista topicul asta, am o intrebare. De ce nu se incearca formarea unei trupe cu membrii care cauta una?Am observat o chestie, si anume ca toata lumea de pe forumul asta (si de pe altele, daca stau bine sa ma gandesc) isi cauta cate o trupa completa. Ceea ce vreau sa zic e ca cei care vor o trupa ar putea incerce sa faca una cu instrumentistii, de pe forumu' asta, de exemplu, care cauta trupa. De exemplu, de ce un clapar nu poate lasa comm la un post pus de un basist care isi cauta o trupa?Asa ar fi mult mai simplu, zic eu, si ar fi 2 oameni deja. Si chestia ar putea continua pana ar fi trupa completa. Ce ziceti? :yay:

 

din pacate, genul asta de matematica absurda pe care il propui tu, ma duce cu gandul la cum este sa aduni mere cu pahare cu lapte sau pepsi cu carne de porc, doar pe principiul ca toate sunt comestibile. :P

Edited by StratMan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest xXCallingXHeavenXx

din pacate, genul asta de matematica absurda pe care il propui tu, ma duce cu gandul la cum este sa aduni mere cu pahare cu lapte sau pepsi cu carne de porc, doar pe principiul ca toate sunt comestibile. :P

 

 

din pacate, nimeni nu a incercat genul asta de matematica absurda ca sa poata spune concret daca se mananca pepsi cu carne de porc(ma indoiesc ca ai incercat combinatia asta). Era o propunere. Ti se pare mai logic sau mai usor sa stai sa astepti o trupa la care sa-i mai lipseasca un membru decat sa incerci sa formezi una cu membrii care cauta si ei o trupa? Mai ales daca membrii vor sa se axeze pe acelasi gen de muzica. Ma rog, acuma, fiecare intelege ce vrea, da' totusi...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ce adevar scrie aici....hehe......cat e de adevarat , mai ales faza ca toti se cred "artisti" si nu isi permit decat "profesionisti" si alti "artisti" la randul lor . Restul , exclus. Sau cum poate o prietenie la un joc de pokemon pe xbox 360 poate decide cine paraseste trupa , ca nu sunt indeajuns de "artisti" , pt ca NU SE JOACA POKEMON SI NU DEVENIM BUNI PRIETENI ALTFEL !!!! (vorbesc aici de persoane peste 20 de ani , nu 15....) . Asa ca , ori va jucati toti pokemon , ori niciunul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ma mai gandesc la ceva, sper ca e ok ca postez aici(m-am luat dupa titlu) daca nu e ok , rog un admin sa imi mute postul unde trebuie - pe parte organizatorica, ar fi util sa fie un "template" al fiecarui anunt cu campuri intr-o anumita ordine gen "oras" "gen abordat" "instrumentul la care canti" "gen abordat" "influente muzicale" "experienta - in ani, luni, etc..." "daca mai e valabil anuntul sau intre timp omul si-a gasit trupa" si sa existe un fel de formular de cautare (filtrare, ca pe mobile.de) unde sa se bifeze ce vrea omul care cauta si sa obtina o lista de rezultate la cautare. Ar fi mai putin consumator de timp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1.Eu am cam ajuns la concluzia ca in Romanica nu prea se poate face muzica cum trebuie. 2.Singurele genuri practicate pe aici sunt thrash, black, death sau chestii super vechi (70s,80s). Nimeni nu vrea sa incerce ceva nou si s-a creat o monotonie ingrozitoare in scena romaneasca de metal. Sa nu mai spun ca 90% din trupele romanesti pe care le-am ascultat suna absolut grotesc. Cu asemenea trupe, scena nici nu poate fi ridicata mai sus de underground. Din pacate, chiar nu ai ce sa incurajezi in Romania. Nu o sa ma duc niciodata sa dau bani pe bilet ca sa ies dupa o ora cu urechile in pioneze, indiferent ca sunt prieteni de-ai mei care canta sau alta situatie de genul asta. Daca suna praf, nici nu ma intereseaza. Nici macar like pe Facebook nu le dau.

 

Adevarul e ca nici tu nu esti mai presus in "Romanica" , iar daca te plangi ca nu apar chestii noi, de ce nu pui curul la bataie sa faci chestii noi ? Tu nu faci parte din monotonie ?

 

"Daca suna praf, nici nu ma intereseaza. Nici macar like pe Facebook nu le dau." - e tipic , toate trupele romanesti sunt praf.

Nici eu nu ti-am dat like pe facebook.

Edited by cedrik
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Din punctul meu de vedere la "toti cauta nimeni nu gaseste":

Daca vezi un anunt bine facut iti poti da seama care e si care nu trupa serioasa sau dupa caz veche. Daca aia scriu ca au facut invetitii de sute de milioane, au sala lor, scule, aer conditionat, clape de x mii de euro, amp pe lampi de x mii de euro, etc, canta de mult timp, fac bani din cantari, canta des, sunt frumosi, luxosi, snobi :nay: si tu abia poti sa canti piese simple, nu te duce la casting. Numai le consumi timpul. Nu da telefon, nu ii deranja si daca totusi o faci, NU II MINTI cand te intreaba (cum bine stim ca fac unii). Tot ce o sa reusesti este ca o sa ii enervezi si o sa pierzi cateva ore bune din viata a 4-5 oameni. E ca si cum un mos cu chelie de 1,60 m fara dinti in gura, sarac si prost se da la o femeie fatala. Ce credeti ca se intampla...

 

Daca vedeti ceva de genul: trupa la inceput, cautam idei si in general un drum al nostru, etc, Acolo e de incepatori. E mult mai bine asa. Toti am fost la inceput, tuturor ne-a placut sa avem colegi buni cu care sa iti fie drag sa canti. Dar nu poate din prima. Gata am luat chitara de trei luni, cant 4 ore pe zi, deci sunt un mare chitarist. Daca esti asa de mare ia "Sweet home Alabama" invat-o bine, vezi cat imp iti ia, si dupa aia transpune-o in alta gama aleator. Fa asta cu trei game diferite. Vezi cum suni si in cat timp le faci acceptabil. Inmulteste efortul asta cu 60-70 si vezi cat ti-ar lua sa faci un program de 3-4 ore de cantat incontinuu. Eh atata timp trebuie studiat la nivelul la care esti. Ramai realist si MUNCESTE, CRESTE cu o trupa mica pe care o poti face mare sau o poti schimba pe una mai buna. In general, din experienta mea, o trupa care nu suna bine la inceput nu prea are cum sa sune bine pe parcurs fara 2-3 ore de studiu din partea tuturor mebrilor ei pe ZI.

 

Nu poti canta cu oameni valorosi din prima pentru ca aia stiu exact ce vor si nu merge cu fofarlica, ca stai ca nu o stiu in gama asta. Asta e la inceput. Nimeni nu are pretentia sa canti o piesa perfect cand schimbi gama dar sa fie "pe-acolo" cu un minim de efort. Daca nu poti sa faci asta insemana ca esti la inceput si ca mai ai de lucrat. PEACE

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ursu Brun, habar n-ai, nu asa se face, se procedeaza dupa urmatorii pasi care trebuiesc urmati exact in ordinea asta (pasi studiati si analizati pe forum de catre multi forumisti.)

 

1. ai nevoie de o chitara cat mai V, W, Y, cat mai neagra si cat mai rock cu putinta.

2. neaparat ia-ti un procesor cat mai infect dar care are 18 feluri de distoarse cat mai infecte.

3. un amplificator de care te tine buzunarul dar care sa sune tare si cat mai infect.

4. 2 dvd-uri cu Metallica sau orice alta trupa care a fost prin Romania (ca doar acolo i-ai vazut si auzit prima oara), aceste dvd-uri au ca scop alegerea formei chitarii, a frezei si a hainelor.

5. (asta e facultativ) iei cateva lectii de chitara.

6. iti faci cont si cauti trupeti, nu conteaza daca stiu sau nu sa cante, idee este sa va vedeti la sala de repetitie inchiriata ca sa beti cateva beri,sa va acordati 1 ora, sa vada gagicile ce marfa e sa ai trupa si cat de fraieri sunt aia care nu au.

7. scrii absolut, dar absolut pe toate forumurile despre faptul ca industria muzicala romaneasca e de *****, trupele mai vechi sunt de ***** si in general cam tot despre care n-ai habar e de *****.

 

P.S. daca am uitat ceva, e din cauza varstei si datorita faptului ca sunt mai batran, sunt fireste..... de *****..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Doamne dumnezeule, asa e. De aia nu-mi gasesc eu clapar si caut de saptamani intregi. hmmm Adevarul e ca mi-au venit pe la sala vre-o 3 "clapari" si n "chitaristi". La unii mai era putin si ii dadeam afara. Urechi de tabla, distors cat cuprinde si din ala "jeg" si pe sistemul "da' unde-i frigiderul cu dozele k eu beau numai Leffe". La clapa ce sa mai zic.

 

La vre-o 2 care erau chiar praf le-am si zis: "Mah cand te duci la un chef si ti se dau sume mari, daca il strici, iti sparg aia capul". Unii sunt chiar inconstienti. :death:

Eu unul am observat ca exista o rasa foarte speciala de "muzichitrosi" care nu au nici scule bune, nici talent, nici nu muncesc si sunt si saraci. Aia sunt cei mai tari ca au cantat ei cu "clasica" sub un salcam in curtea liceului "Draga Oteie" si toata fetele din clasa s-au udat dar cand ii le pui chitara in brate la o piesa pe care nu o stiu nici nu iau gama.

Link to comment
Share on other sites

Apropos: Daca se cauta un flautist megeti si pe forumuri de suflatori si puneti si acolo anuntul, daca vreti clape mergeti si pe forumirile de clapa (vedeti ca de obicei astia sunt mai exclusivisiti si va trebuie invitatie la unele), etc. Nu puneti numai pe RGC cand vreti si altceva decat chitara.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Cu referire la remarca ta cu muzichitrosii: Sunt absolut de acord DAR te rog sa nu uiti in ce tara traiesti. La un salariu de 300-400 de euro pe luna , chiar si mai mic daca ai in jurul a 20-25 de ani, nu prea ai cum sa investesti bani in scule muzicale. Apoi, nici muzician dedicat nu poti fi pentru ca nu faci bani si nu poti trai doar din muzica, deci de-aici nivelul lor de pregatire.

Deci "claparii" si "chitaristii" care ti-au venit la auditie sunt niste oameni care, fie n-au job si deci n-au cum sa-si cumpere scule profi, fie au un job platit prost care le ocupa mai tot timpul si tin muzica doar ca pe un hobby.

Si acu, pune-te in pozitia de om sarac, cand cineva iti ofera o bere buna e ca si cum vine Mos Craciun.

IN CONCLUZIE: Nu ne-am nascut in locul potrivit daca vrem sa facem muzica la nivel profi. Mare respect pt cei ce reusesc sa se mentina la un anumit nivel, cu exceptia bineinteles a fustelor scurte si a celor carora le-a trecut de mult timpul si nu vor sa se mai dea jos, sa mai lase loc si pentru cei tineri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.