www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distribuitori de componente electronice ieftini si de incredere?


Recommended Posts

Salut!

Cei care construiti pedale / amp-uri, de unde achizitionati componentele electronice?

Eu am facut cateva comenzi de pe Aliexpress, dar sunt multe zvonuri cum ca poti da usor de vanzatori care au componente fake, in principal IC-uri, tranzistori.

Deci, daca doriti, impartasiti si cu noi, distribuitori de incredere, cu preturi rezonabile, de la care ati achizitionat / achizitionati componente. (fie ei selleri de pe aliexpress cu care ati avut o experienta placuta).

Merci!

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, vldmlt said:

mai exact de ce componente ai nevoie ? 
In afara de  switch-uri 3PDT , integrate si tranzistoare vintage sau "mai speciale" , gasesti cam totul pe la noi (vezi TME, Farnell).
 

In principiu ICs, tranzistori, diode.

Merci de ponturi. Am vazut ca au destul de multe componente, dar sunt cam "pricy".

Edited by Alex_Sidewinder
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Alex_Sidewinder said:

In principiu ICs, tranzistori, diode.

Merci de ponturi. Am vazut ca au destul de multe componente, dar sunt cam "pricy".

La TME nu mi se par chiar pricy  cat timp nu construiesti in serie (chiar si asa, ai discount la canitati mari),  plus de asta macar stii ce cumperi. 
Iar la Aliexpress si restul, gandeste-te ca ai un timp de asteptare destul de mare. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca nu te deranjaza timpul de asteptare, e-bay e destul de ok pentru componente. Daca iti trimite cineva fakes (se mai intampla), deschizi un claim si iti iei banii inapoi. Din experienta mea, daca iti iei de pe e-bay, ia-ti piese comune care se gasesc pe toate drumurile. Daca incepi sa cauti chestii un pic exotice (j-fet de exemplu) e bine sa eviti china. Si ca vanzator de evitat ar fi POLIDA si oricine are afiliere cu. Am avut 'ghinion' la ei de mai multe ori cu piese fake.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mai jos ai citeva site-uri de unde poti cumpara componente electronice, mai ales ca sint dedicate hobby-urilor muzicale. Al cincilea din lista e in Bucuresti si e un pic mai scump decit celelalte. Mai sint si altele in Europa, Asia, USA, dar eu de aici cumpar din cind in cind atunci cind am nevoie si n-am intimpinat niciodata probleme. Fireste, si ebay este o varianta la care recurg uneori.

www.taydaelectronics.com

www.banzaimusic.com

www.musikding.de

www.mammothelectronics.com

http://adelectrocom.ro

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.