www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Autowah ???


Recommended Posts

Daca a incercat cineva sa cante cu o pedala de autowah/envelope chestii de genul asta pe scena? As putea gasi pe piata o pedala cu care sa pot canta chestii de gen G`n`R/glam Zack Wilde etc.. fara sa stau tintuit intr-un loc si sa tot frec pedala si daca aceste pedale chiar suna (puse in fata pedalei de drive) sau nu o sa iasa nicioadata ce trebuie ca si dintr-o pedala clasica de wah? Alea pe care le-am avut prin procesoare sunt crap-uri oricum. Sau sa nu-mi fac iluzii...

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Snow White Auto Wah de la mad professor e chiar amazing.

Vorbeste cu userul @Mr Vintage sa iti spuna cum e(i-am facut o clona). Raspunde cumva la picking, in functie de atac si tot face amplitudinea aia de wah diferita.

Desi, poate nu e pt tine.  Mie mi-a placut enorm, nu afecteaza tonul, nu da noise, etc.

Link to comment
Share on other sites

Autowah / Envelope ( falower ) Wah  ?

.Ideal est sa ai Envelope Wah  +"Fix Wah "  ( denukire din procesor ZOOM ) acesta din urma in ciuda denumirea improprie nu este " numai FIX WAH " poate fi modulat cu LFO  ( rampa Down  / rampa Up , sinus , triangular rectangular , si cu se,nal de intrare ." F in " plus Tempoul de la 1==2000ms sau  pote fi luat  ca baza de sincronizare  tempoul din DAW  de la 32-ime ..16_ 8_.4_ _2. si cu " dot " " ...1 masura ...4 masuri .. ..intr o pedala ar trebui ca aici sa ai " taptempo"  plus intrsre de Tempo..ptr a sicroniza cu celelate efecte ..etc

Pe langa acesta sa ai posibilitatea de a  face mixaj cu semnalul "dry"  adica balans dry/wet . se poate regla Q-ul filtrului * (rezonanta ) in procesor* Zoom R 8,16,24  se poate pune dupa sau inainte de  ampsim/overdrive /distors ..se poate mixa cu smnalul original ..etc ..se poate folosi si " FIX  Wah " probabil deaici denumirea in procesor ( static ).Seria Zoom R mai are pe langa acesta si un " Autowah " ( anvelope wah ) ce insa are reglaje mai limitate ..are numai " before / after /Sense (-/- ) rezonanta si  volum .Sa nu uit ...are si posibilitatea de a alege  tipul de filtru LP,_BP_ ,HpP  ..pacat ca nu are si  inversarea acestora ..adica " scoop "   ca varianta la BP .

Ptr chitara acel FixWah este mai util ..ptr muzica elctronica amandoua sunt OK .

Ce am auzit/vazut pe youtube in concerte  la unii chitaristi era Wah cu modulatie /sweep ..si nu "EnvelopeWah  " ..

.

In procesoaele  mai simple  nu ai relaj de Q ( calitatea filtrului , , nu ai de obiceio posibilitatea de  a seta Wet/dry  deci trebuie sa rezolvi extern ..cea ce devine   problematic .. in loc de un procesor ce rezolva cam totul ajungi sa ai mai multe plus pedale etc ...

Nu stoiu precis trebuie verificat in procesoarele ZOOM acestea ultimele cred ca au  aceleasi efecte  care de fapt au fost integrate siin ZOOM seria R ( recordere ) doar nu stiu daca au toate reglajele .pe rgc.ro au probabil mai multi procesoare ZOOM din ultimele tipuri  poate ei pot da relatii in legatura cu  existenta sau  lipsa ecestor reglaje ..

Probabil si alte firme au in procesoare Wah=uri destepte  ..probabil ai si Step filter cu reglaje multiple cu modulare cu diferite forme de unda etc ..( diferite trepte combinatiede  niveluri  plus rampa / sinus , rectanguar ca sa ai modulare in toate felurile ..

Wah -urile din diferite procesoare nu sunt rele doar ca unele din cauzea lipsei posibilitatii de a innterveni in reglaje nu suna unde doresti  sau musca prea tare si nu ai reglaj de Q astfel ....sau plaja este aiurea si suna a  " filtru  LP "  ...astfel suna incontinu ca o " broasdca " si nu se integreaza in  piesa..cantata .

Pedala wah " originala "  .. este un " filtru " impefect cu distorsiune cu limitari  etc  un circuit extrem de ieftin facut cu  foarte economic ... de aici vine soundul specific ..aceste imperfectiuni  trebuie " copiate " dar trebuie sa ai reglajele altfel ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Paradoxal, cant de ceva vreme pe un Behringer hell babe, deoarece intra in actiune in momentul in care o actionez, deci nu are acel switch on/of nu are pot, deci nu se uzeaza si are un booster incorporat, ceea ce ma ajuta foarte mult la sustain si sa nu mi se "sufoce" nota pe partea low. Dar asta te tine legat pe scena de pedalboard, sau de locul unde il pui, ca am incercat cu el si separat de pedalier. Procesoare Zoom am si eu, dar efectele respective sunt rudimentare, foarte greu obtii un range care nu-ti omoara nota pe low, si nu-s prea sensitive la modul cum canti.

Link to comment
Share on other sites

 

44 minutes ago, alinu_tau said:

Dar asta te tine legat pe scena de pedalboard, sau de locul unde il pui, ca am incercat cu el si separat de pedalier.

 

poti incerca si varianta asta ::guitar:

 

https://www.musicradar.com/news/guitars/converses-all-wah-is-a-shoe-with-a-built-in-wah-pedal-639558

Edited by Crypto
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.