www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall 8080


Recommended Posts

Salut,am un Marshall 8080 din 92 si vreau sa intreb pe cineva care a avut de-a face cu asa ceva daca lampa din canalul de boost e sursa de drive,sau doar cathode follower? Am gasit pe net cate ceva,dar nu imi e clar. In manualul ampului spune ca si cum lampa ar distorsiona. o sa atasez schematica circuitului. Multumesc! :D

Marshall-Valvestate80-80W-8080-8100-8412-Schematic.pdf

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Blacklight said:

inlocuirea lampii ar modifica mult raspunsul acestuia?

Aproximativ deloc.
Dacă vrei mai mult bas mărește C9. Dacă vrei mai puține înalte adaugă C35 după gust (încearcă 1 nF de exemplu). Eventual poți face bypass la toată secțiunea de "contour" să rămâi cu tonestack-ul clasic de Marshall... Opțiuni sunt multe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FiveseveN said:

Aproximativ deloc.
Dacă vrei mai mult bas mărește C9. Dacă vrei mai puține înalte adaugă C35 după gust (încearcă 1 nF de exemplu). Eventual poți face bypass la toată secțiunea de "contour" să rămâi cu tonestack-ul clasic de Marshall... Opțiuni sunt multe.

Oare poti sa imi explici la c9 ce valoare ar fi mai buna? cu 22nf abia daca se simte cand as creste bass-ul de la ora 12 la maxim. Oare 44nf ar fi de ajuns? Nu prea stiu eu sa citesc diagrame dinastea..^_^

Link to comment
Share on other sites

Ia și tu un 33, 47 și eventual 100 nF doar e 1 leu unul, și vezi după ureche. Dacă vrei să vezi cam ce face fiecare componentă din tone stack joacă-te cu TSC.
Altă chestiune la care m-am gândit: dacă scoți C14 controlul Contour devine un fel de Presence, poate e mai util.

Also ia în considerare că e 1x12" open back totuși, n-o să sune ca un (half) stack oricâte joase ai împinge în difuzor. Încearcă-l și prin alt cab. Bănuiesc că te descurci să legi firele de la difuzor la un jack.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, FiveseveN said:

Ia și tu un 33, 47 și eventual 100 nF doar e 1 leu unul, și vezi după ureche. Dacă vrei să vezi cam ce face fiecare componentă din tone stack joacă-te cu TSC.
Altă chestiune la care m-am gândit: dacă scoți C14 controlul Contour devine un fel de Presence, poate e mai util.

Also ia în considerare că e 1x12" open back totuși, n-o să sune ca un (half) stack oricâte joase ai împinge în difuzor. Încearcă-l și prin alt cab. Bănuiesc că te descurci să legi firele de la difuzor la un jack.

am inteles. Nu are bass in sensul ca e mult prea putin prezent,pentru ca inaltele ies prea mult in evidenta,ca si cum ar fi un filtru de joase pe undeva. o sa incerc,multumesc

Link to comment
Share on other sites

On 5/15/2018 at 22:55, FiveseveN said:

Ia și tu un 33, 47 și eventual 100 nF doar e 1 leu unul, și vezi după ureche. Dacă vrei să vezi cam ce face fiecare componentă din tone stack joacă-te cu TSC.
Altă chestiune la care m-am gândit: dacă scoți C14 controlul Contour devine un fel de Presence, poate e mai util.

Also ia în considerare că e 1x12" open back totuși, n-o să sune ca un (half) stack oricâte joase ai împinge în difuzor. Încearcă-l și prin alt cab. Bănuiesc că te descurci să legi firele de la difuzor la un jack.

Revin cu detalii. Am terminat de modificat urmatoarele: condensator de 47n pentru bass,scos c14 pentru contour,condensator 330p pentru inalte,condensator de 1n la c35. Foarte multumit de modificare,s-a dus partea de inalte care era deranjanta si inutila,iar acum bass-ul si mediile se comporta foarte interesant,cu bass-ul taiat putin,mediile ies in evidenta i stilul tipic Marshall,adica alea care trebuie. Respect pentru sfaturi! :rgcrules:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.