Metal Head In

expirat vând [EXPIRAT] Fender Stratocaster Standard (MIM)

Recommended Posts

Pret: 2000 RON
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

La vânzare un Fender Stratocaster Standard (MIM) , din 2006 , stare impecabilă .

Toate componentele de pe ea sunt cele stock originale cu care venea din fabrică de la mama ei până la ultimul șurub .

Are următoarele îmbunătățiri :

-Taste jumbo Dunlop 6000 (made in USA) , uzură minimă , mult mai calitative decât ce avea pe el , oferă posibilitate de extra bending și vibrato . Retastarea a fost făcută super profesional de către Rici , tehnicianul formației Cargo .

-Fender YJM brass nut (made in USA) , mult mai bun și mai rezistent decât plasticul cu care venea din fabrică  .

Tocmai ce i-am refăcut set-up-ul și am rămas plăcut impresionat de cât de bine și special poate să sune acest Fender Strat. (MIM) . Chiar are ceva aparte .

Motivul vânzării cred că deja îl știți , nevoie de bani pt. un amplif. Marshall Plexi de 50 watt . 

Mai jos găsiți noi poze . 

Rog să nu postați nici un fel de întrebări / opinii sau păreri pe acest anunț (aviz amatorilor) , păstrăm topicul curat , orice întrebări rog mi le transmiteți în privat și vă răspund cu mare plăcere  .  

20180430_155859.jpg

20180430_155912.jpg

20180430_155932.jpg

20180430_155944.jpg

20180430_160008.jpg

20180430_160058.jpg

• Like 5

Posted (edited)

Preț nou . 1.700 lei .

Specificațiile chitării pt. cei care nu știu sunt următoarele :

-Body alder (arin)

-Neck maple (arțar)

-Fretboard rosewood 

-Radius 9,5

După cum cred că știți deja Fender nu mai fabrică chitări cu rosewood , decât modelele foarte scumpe , fiindcă acesta a devenit arbore protejat de lege . L-au înlocuit cu ceva substitut mai ieftin Pao Ferro , din 2017 încoace , care în opinia mea nu mai sună la fel , nu mai are nici o treabă cu sound-ul original Fender  .

Evident că vor face o campanie de marketing bla bla , să convingă pe toată lumea că e la fel , însă nu e .

Drept consecință chitările Fender cu rosewood vor deveni tot mai rare și tot mai scumpe .

Părerea mea că rosewood-ul a fost , este și va fi cel mai bun lemn pt. fretboard , are acel ton deosebit , cu midrange bun și pt. blues și pt. rock / metal , orice gen practic .   

Mai jos am atașat un mic clip pt. cei care vor să audă cum sună chitara ca idee . 

Edited by Metal Head In
  • Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.