www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conectare tobe electronice la PC


Recommended Posts

Ce DAW folosești? Dacă folosești Reaper, Options>Prefferences>Midi devices. Vezi dacă-ți apar acolo tobele. La Addictive Drums trebuie să routezi canalul ăla, să ia input de la midi. 

Ele nu au un driver, ceva? Știu că multe scule midi sunt plug and play, dar vezi poate ai nevoie de vre-un driver de pe site-ul lor. 

Link to comment
Share on other sites

Vezi să dai dublic click pe ele la midi acolo si sa ai activat "Enable input from this device" și "Enable input for control messages". Fiind pe USB, outputul nu e necesar să-l ai selectat, așa că în căsuța de jos, lasă disable tobele. 

 

Ok... Acum te duci pe canalul pe care ai VST-ul. Aici nu știu, poate ai mai multe, sau doar unul, dacă îl armezi și bați în tobă, nu auzi nimic? E butonul rosu din stanga canalului. Ăla ar trebui să fie apăsat și record monitoring on, e prin mijloc, arată ca un difuzor. 

Pe urmă, ar trebui să ai IN>Midi. El default, e "Record input (audio or midi)", ar trebui să-ți ia midi, iar mai în dreapta ar trebui să ai MIDI:All

REAP.png.152675f31c1381657c4b9208deb68d9e.png

 

Ar trebui să auzi, măcar să vezi ceva mișcându-se pe-acolo când lovești tobele. 

Link to comment
Share on other sites

Addictive Drums e mai ciudat, are o "hartă" proprie, care nu bate cu altele. 

Dar o poți modifica. Pentru început poți căuta prin preseturi, poate găsești ceva care se potrivește. La Addictive Drums 2, dacă dai click pe "?" din dreapta sus, pe urmă Map Window, ai fereastra care îți arată toate asocierile. În stânga sus ai Map Preset, din care poți alege mai multe preseturi. De pe la Alesis, Roland, Yamaha, le poți încerca, vezi dacă se potrivește ceva la tobele tale. Dacă nu e nimic să se potrivească, trebuie să le modifici tu manual. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de ajutor! Totul functioneaza bine.

Inca o intrebare daca nu te superi.. kick.ul suna foarte vibrant, are bass mult si parca ecou.. nu sti cumva cum sa il fac sa sune mai direct, in special pt. metal/rock.

Stiu ca acolo la Edit are o gramada de setari EQ, dar nu prea stiu ce sa invart pe acolo :))

Edited by Richard Spikard
Link to comment
Share on other sites

Eu cel mai bine m-am descurcat în felul următor. Am încărcat VST-ul pe canale separate pe fiecare element și am adăugat efecte fiecărui element, în funcție de preferințe. Cum zici tu, că vrei kick-ul mai comprimat, îi poți adăuga un compresor, îi mai pui și un EQ și-i mai tai din ce frecvențe consideri tu și l-ai rezolvat. Te poți juca și cu setările din Addictive Drums, dar parcă ai mai multe opțiuni dacă adaugi tu efectele. 

Link to comment
Share on other sites

Man, motivele pot fi multiple (aproximativ în ordinea descrescătoare a probabilității):

  • Adaptor jack mare-mic la 2 lei care a cedat psihic și/sau fizic.
  • Adaptor jack mare-mic la 2 lei care nu e stereo <_<.
  • Cablul căștilor desprins de la mufă.
  • Cablul căștilor desprins de la difuzor.
  • Cablul căștilor întrerupt pe lungime.
  • Difuzorul ars în casca dreaptă.
  • Mufa din interfață desprinsă de pe placă.
  • Ai panoramat pe stânga masterul din Reaper.
  • Ai panoramat pe stânga canalele din Reaper.
  • Ai panoramat pe stânga ieșirea din mixerul Windows.
  • Ai panoramat pe stânga ieșirea din aplicația de configurare a interfeței.
  • Ai panoramat pe stânga masterul din AD.
  • Ai panoramat pe stânga canalele din AD.
  • Ai surzit în urechea dreaptă.
  • Noua Ordine Mondială nu include casca ta dreaptă în planul său grandios.

Pe scurt, dacă ne-ai da mai multe informații cresc șansele să ne apropiem de diagnostic, altfel poa' să fie o sută de lucruri. Căștile merg dacă le folosești cu altceva (e.g. telefon)? Ieșirea de căști din interfață e bună, merge cu alte căști/boxe etc.? VU-metrul de pe master din Reaper indică ce te-ai aștepta?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Addictive Drums e un program separat, cu o librarie de sample-uri. El primeste de la tobe numai niste semnale de control care ii spun ce sample sa ruleze si la ce intensitate. Nu are nicio legatura cu modulul tobei electronice, pentru ala nu inseamna nimic preset-ul facut in AD. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.