www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender YJM/Eric Johnson Timisoara


bach
 Share

Recommended Posts

16 hours ago, adrianni said:

Evident prima parte a mesajului era in gluma, daca ai fi deschis un topic pentru asta ai fi avut cel putin 2 opinii contradictorii daca nu chiar 78... Intrebarea cu radius-ul e onesta, am avut si eu un EJ si singura parte care nu mi-a placut la el a fost acest radius de 12, nu mi se pare tocmai comod combinat cu neck-ul destul de gros dar asta e chestie de preferinta personala. Scott Henderson are un strat cu radius de 16 dar intr-adevar neck-ul e mai subtire.

Cele bune

E ciudat putin profil gros cu radius 12" dar cred ca tine de obisnuinta, pe mine ma chinuie putin tensiunea corzilor care nu sunt extraordinar de groase (10-46) dar trebuie sa te lupti putin cu bend-urile, o sa incerc un se de 9 poate e mai pe gustul meu.

 

9 hours ago, Geiger said:

EJ suna fat, curge grasime de sub degete, radiusul e f ok, dar electronica o face sa sune intr-un fel anume care nu e chiar ok.. Tocmai din cauza asta nu o sa aduca  a malmsteen niciodata.. nici cu ea infipta in setupul lui de scena personal.. Pt ca e ea diferita de.. restul chitarelor.. cu partea de electrica.. Poate tocmai asta ii da acel parfum si rafinament, dar personal consider ca o limiteaza. Sa o canti sanatos, cu toate cele spuse, ramane o chitara f buna.

Nu era vorba sa cumpar un strat care sa sune a malmsteen, daca vroiam strict malmsteen luam YJM-ul, vroiam o chitara buna care sa nu coste cat un CS.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, cât ține de strat-uri, mie Vintage V6 cu ceva bibileală și upgrades  gen electronică, prăguș, poate dar nu neapărat locking tuners și ce doze îți place mi se pare că e perfect. Nu comentez stabilitate în timp sau în condiții grele, acolo s-ar putea vedea diferența. Are radius 12" dar profilul de gât e un C subțirel, foarte foarte comod. Dar pricep șmecheria cu gâtul gros cu radius mic (sau mare, whatever, dar e mai comună parcă forma aia de U cu 7.25").

De fapt, ce voiam să zic nu era că Vintage, ci mai degrabă că radius 12" cu profilul ăla de C subțire mi s-a părut senzațional. Dacă ai mâini mai mari, poate nu e comod și mergi pe ceva mai gros, cred că ține mult de obișnuință și fizicul fiecăruia care-i mai potrivit și ce radius e prea plat sau rotund. Și forma aia asimetrică de Wolfgang mi s-a părut foarte comodă, best of everything, cu tot cu radius 12-16". La un strat ar merge gât cu 9.5"-12", care se găsește dar e 2.700 de lei sau așa ceva separat.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Dap, e ceva - contează însă foarte mult cum e sculptat pentru senzația pe care o lasă. Foarte lat nu e, la 42mm. Dar parcă toate gâturile în V sunt ceva mai grosuțe.

@Geiger Ești amuzant, nu e lat dar și pe site-ul Fender scrie așa:

The thick “Soft V”-shaped neck slightly smooths the sharpness of a “V” profile, rounding it out so it’s more comfortable for rhythm and lead playing.

Știi matale ceva ce ăia de la Fender nu știu? :P

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.