www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender YJM/Eric Johnson Timisoara


bach
 Share

Recommended Posts

Eu nu iti recomand niciuna, sunt 2 chitari complet diferite, care nu au foarte multa treaba una cu alta. Fiecare e buna pe ce face, dar una e moderna si facuta sa sune pe drive mult si cam atat, cealalta este vintage si suna in consecinta. Ambele sunt bine lucrate, nu acolo ar fi diferenta, ci in specificatii, echipare si daca vrei sau nu scaloped.

Mai bine ar fi sa te hotarasti tu ce vrei si dupa sa mergi la probat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Informatia asta o gasesc pe cam toate forumurile din afara, mai toti asociaza caliatatea EJ-ului cu CS. Treaba cu griful mai grosut suna bine, un aspect care m-ar atrage la viitoarea chitara. Topicul l-am deschis sa vad daca am cum sa gasesc vre-un user din TM/apropiere care sa aiba una sau alta, stiu cam ce fac fiecare in parte si nu incerc sa le compar dar pana la urma pana nu pui mana pe instrument nu sti care-i mai ok.

Just now, bach said:

 

 

10 minutes ago, Alex_Strat69 said:

d.p.m..d.v EJ e cel mai bun strat pana la Custom Shop, dar poate am prins eu modele bune. Grifu la EJ e f comod desi e destul de grosutz. YJM e fain pe drive , nu e neaparat un strat. Problema la EJ pt unii ar fi dozele destul de low output dar pe mine nu m-au deranjat.

Informatia asta o gasesc pe cam toate forumurile din afara, mai toti asociaza caliatatea EJ-ului cu CS. Treaba cu griful mai grosut suna bine, un aspect care m-ar atrage la viitoarea chitara. Topicul l-am deschis sa vad daca am cum sa gasesc vre-un user din TM/apropiere care sa aiba una sau alta, stiu cam ce fac fiecare in parte si nu incerc sa le compar dar pana la urma pana nu pui mana pe instrument nu sti care-i mai ok.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bach said:

Mai trebuie sa apara unu sa-mi zica sa uit de YJM si e scor egal, astept si alte sugesti pe langa cele 2 daca aveti idei, de la Custom Shop in jos :) ca buget

"Uita" de Fender (Strat), altogether .. ?  :-P :))))

.. ok, while we're at it, .. uita-te si la stratu' model(e)

Ritchie Blackmore/Jeff Beck \m/

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Geiger said:

Topicul asta s-a transformat in haterela de Fender... nejutificat.. S-au vazut si custom shopuri jenibile.. si mexicane care rupeau capetele.. Si cu toate astea, am inteles ca Fender stau mai bine la chitare decat Gibson.. recomand un drum in bucuresti si sa probezi orice chitara la guitarshop sau..

Imi cer scuze daca am fost prea subtil.

Link to comment
Share on other sites

Ca o prima parere, asta e cel mai "fat sounding" strat pe care am pus eu mana. Foarte echilibrata, dozele iti lasa senzatia de noiseless in sensul ca au foarte putin hum, chiar si pe higain ( 2 od-uri cascadate), fata de ultimul fender detinut (un am std. 84)  la asta nu simt nevoia sa inchid vreunul din tonuri pentru a reduce din inaltele suparatoare, suna bestial asa cum e. Din pacate poza de mai jos n-o ajuta :) Culoarea asta este greu de reprodus fotografic fara niste lumina naturala serioasa. Am sa incerc sa-i fac niste poze in aer liber.

IMG_20180423_200202.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bach said:

Ca o prima parere, asta e cel mai "fat sounding" strat pe care am pus eu mana. Foarte echilibrata, dozele iti lasa senzatia de noiseless in sensul ca au foarte putin hum, chiar si pe higain ( 2 od-uri cascadate), fata de ultimul fender detinut (un am std. 84)  la asta nu simt nevoia sa inchid vreunul din tonuri pentru a reduce din inaltele suparatoare, suna bestial asa cum e. Din pacate poza de mai jos n-o ajuta :) Culoarea asta este greu de reprodus fotografic fara niste lumina naturala serioasa. Am sa incerc sa-i fac niste poze in aer liber.

IMG_20180423_200202.jpg

E fat pentru ca a fost pastrat in untura de porc. Fiind bio face bine la un ton vintage autentic.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@Blackthorn Singura problemă cu untura e că orice faci, îți ies fie piese de rodeo, fie colinde. Dar în sezon e probabil cea mai sigură opțiune :D

@bachS-o biciuești sănătos. Roșu e mereu frumos, tastiera maple, mhm. Să știi că e probabil mai 'noiseless' așa tot din cauză că sună 'gras' - probabil dozele nu sunt sensibile la o bună parte din spectrul care se transformă apoi în zgomot la modelele mai 'glassy'. Nu am verificat, doar presupun :) Poate mai bine că n-ai luat Malmsteen, trebuie să fie vreo duzină de superstrat-uri care fac treaba aia mult mai bine. Zi-i un Grease of Dover să auzim și noi :P

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, apocapsile said:

@Blackthorn Singura problemă cu untura e că orice faci, îți ies fie piese de rodeo, fie colinde. Dar în sezon e probabil cea mai sigură opțiune :D

@bachS-o biciuești sănătos. Roșu e mereu frumos, tastiera maple, mhm. Să știi că e probabil mai 'noiseless' așa tot din cauză că sună 'gras' - probabil dozele nu sunt sensibile la o bună parte din spectrul care se transformă apoi în zgomot la modelele mai 'glassy'. Nu am verificat, doar presupun :) Poate mai bine că n-ai luat Malmsteen, trebuie să fie vreo duzină de superstrat-uri care fac treaba aia mult mai bine. Zi-i un Grease of Dover să auzim și noi :P

E posibil sa sune ca o grasanca si de la corzile vintage :)

Link to comment
Share on other sites

Îți dai seama dacă ții peste iarnă untura prin măruntaiele unui ES-335, că dai vara cu el niște cântări la terase de lubrifiezi instantaneu toate corzile *cough* vintage *cough* din publc. Nu degeaba suntem singuri în univers, în ciuda optimismului progresist din curentele de ficțiune științifică ;)

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt sigur ca ai facut cea mai buna alegere, ideal era sa deschizi un topic pentru a afla opinia user-ilor RGC si te lamureai clar ce trebuia sa faci ca nu cred ca erau opinii contradictorii... In fine, s-o stapanesti sanatos si sa ne spui cum ti se pare radius-ul, mergea si mai plat de atat sau e exact ce trebuie?

Best!;)

Link to comment
Share on other sites

Topicul a fost deschis cu scopul de a gasi pe cineva de pe forum din TM sau apropiere care are una dintre cele 2 chitare sa pot sa le incerc, din pacate a degenerat discutia :)

Cat despre cea mai buna alegere, nu stiu ce sa zic, desi la baza sunt mai mare fan YJM decat EJ sunt sanse mari ca EJ strat sa fie un pic superior din punct de vedere al constructiei, lemn, vopsea etc, ca si configuratie nu e corect sa le compari. Legat de radius simt ceva subtilitati in postarea ta. Este pentru ca nu-ti place alt radius decat cel corect perioadei sau crezi ca ar fi un dezavantaj ca stratul sa aiba 12"? Trecand de pe Lp direct pe acest strat nu simt ca m-ar deranja, 14-16" nu stiu cum ar fi pe strat cu profilul gatului mai gros, deocamdata incerc sa ma obisnuiesc cu rigiditatea gatului quartersawn. Partea buna e ca daca nu-mi place o vand si iau un YJM, nu am luat-o noua deci nu cred ca voi pierde ceva banuti la o posibila tranzactie.

Link to comment
Share on other sites

Evident prima parte a mesajului era in gluma, daca ai fi deschis un topic pentru asta ai fi avut cel putin 2 opinii contradictorii daca nu chiar 78... Intrebarea cu radius-ul e onesta, am avut si eu un EJ si singura parte care nu mi-a placut la el a fost acest radius de 12, nu mi se pare tocmai comod combinat cu neck-ul destul de gros dar asta e chestie de preferinta personala. Scott Henderson are un strat cu radius de 16 dar intr-adevar neck-ul e mai subtire.

Cele bune

Link to comment
Share on other sites

EJ suna fat, curge grasime de sub degete, radiusul e f ok, dar electronica o face sa sune intr-un fel anume care nu e chiar ok.. Tocmai din cauza asta nu o sa aduca  a malmsteen niciodata.. nici cu ea infipta in setupul lui de scena personal.. Pt ca e ea diferita de.. restul chitarelor.. cu partea de electrica.. Poate tocmai asta ii da acel parfum si rafinament, dar personal consider ca o limiteaza. Sa o canti sanatos, cu toate cele spuse, ramane o chitara f buna.

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.