www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Fingerstyle.


IonutP
 Share

Recommended Posts

Salutare forum.

De cativa ani cant la chitara ca si hobby, am inceput in liceu, acum sunt la facultate, inca sunt cu chitara.

Ca foarte multe persoane, am inceput pe o acustica ieftina, bineinteles cand o cumparasem avea un action foarte mare, deci, ca si incepator, mi-a fost foarte greu la inceput sa cant pe ea altceva decat cantecele mai simple. Curand dupa asta mi-am luat prima electrica, dupa ea a venit alta, si alta, etc. Acustica am vandut-o demult. De atunci am cantat doar la electrica, pot spune ca sunt multumit de stadiul la care am ajuns cu cantatul, doar ca de curand mi-a revenit pofta de a canta la acustica. Cu niste bani pusi de o parte am reusit sa imi iau o acustica pe placul meu, si acum as dori sa invat a canta fingerstyle, deoarece pana acum am cantat in mare parte doar cu pana (foarte rar fara, doar riffuri simplute).

Intrebarea mea este, daca poate cineva sa imi recomande de unde anume sa incep, dupa cum am spus, chitara in punctul asta nu mai imi e straina, nu ma pierd pe fretboard, doar ca ar fii de apreciat niste sfaturi in legatura cu diverse exercitii pentru a dezvolta memoria musculara pentru degetele cu care ciupesc corzile, niste cantece simplute asa ca pentru un incepator in ale fingerstylelui.

Multumesc mult si o zi faina!:)

Link to comment
Share on other sites

Neata,

Eu initial am inceput cu niste cursuri de clasica si acolo era doar fingerstyle. Din ce imi amintesc era o metoda de chitara clasica numita Matteo Carcassi (parca) si avea niste exercitii foarte simple cu arpegieri pe acorduri si aveau digitatie diferita sa inveti sa ciupesti in mai multe feluri. De asemenea mai aveam niste cantecele simpatice si simple care m-au ajutat mult la formarea reflexelor care erau din niste metode ale lui Eythor Thorlaksson. Ai mai jos un link cu cateva. Eu le aveam doar pe cele ale lui Eythor din ce vezi in linkul ala si am avut "volumele" 2 pana la 4. Acum vad ca sunt alte materiale pe site, dar te pot ajuta.

https://www.classical-guitar-school.com/es/Methods

Edit: pe langa asta poti cauta chestii legate de pozitia mainilor la chitara clasica.

Spor la studiu! :D

Edited by Alin N
Link to comment
Share on other sites

Hei! :) Pot sa iti recomand niste cantece fingerstyle, poate te inspira si inveti vreunul:

 

 

(poti gasi mai multe aranjamente fingerstyle pe canalul asta) ^

 

 

(si la tipul asta ^ gasesti multe aranjamente fingerstyle)

 

eu as recomanda Autumn leaves, somewhere over the rainbow sau Scarborough fair, sunt mai usurele, eu cu Autumn leaves cred ca am inceput, parca a fost prima melodie fingerstyle pe care am invatat-o. :)

 

ah, si asta daca iti place bluesu:

 

Edited by iulia_i
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tehnicile mai sus amintite sunt pentru a se folosi pe chitara cu corzi din nylon, recomandand pentru inceput tehnicile astea pe acustica s-ar putea sa il frustreze pe colegul nostru. Tehnica fingerstyle blues-country-rock-n-roll difera foarte mult de cea clasica. Si in plus de asta e mult mai putin rigida. Invata usor usor sa folosesti din ce in ce mai putin pana. O sa vina natural "tehnica". Problema cea mai mare mi se pare atacul uniform decat altceva, dar o sa vina natural si asta cu timpul. In rest e destul de straight forward. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, lefmir said:

Tehnicile mai sus amintite sunt pentru a se folosi pe chitara cu corzi din nylon, recomandand pentru inceput tehnicile astea pe acustica s-ar putea sa il frustreze pe colegul nostru. Tehnica fingerstyle blues-country-rock-n-roll difera foarte mult de cea clasica. Si in plus de asta e mult mai putin rigida. Invata usor usor sa folosesti din ce in ce mai putin pana. O sa vina natural "tehnica". Problema cea mai mare mi se pare atacul uniform decat altceva, dar o sa vina natural si asta cu timpul. In rest e destul de straight forward. 

Corect, Mircea, dar invatandu-le la un nivel de baza, il va ajuta sa faca trecerea mai usor catre orice tip de ciupeala vrea. Va fi deja obisnuit sa ciupeasca cu dej'tele si va adapta modul de ciupit in functie de tehnica de care are nevoie. Nici eu nu folosesc fix tehnica de pe chitara clasica atunci cand cant pe electrica, dar m-a ajutat sa nu vad un pasaj complicat de cantat cu pana, dar usor de cantat cu degetele si sa zic: "Ce drac e asta?". Am stiut cum sa abordez pasajul respectiv si mi-am adaptat ciupeala pe ce aveam de cantat.

Ideea era ca te ajuta foarte mult sa te simti in largul tau sa canti cu degetele, nu neaparat sa faca tranzitia spre clasica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, 

 

Eu sînt în situația inversă: obișnuit cu ciupeala din chitara clasică, acum mă învăț cu pana. Dar transmit următoarele recomandări, pe care le-am preluat de la Jody Fisher sau Justin Sundercoe:

- Începe cu un exercițiu ușor.

- Repetă lent, la început, dar în ritm constant, cu un metronom. Asta ca să poți simți și controla acțiunea fiecărui deget

- Repetă zilnic, cel puțin 15 min. Ai nevoie de această rutină ca să-ți intre în memorie mișcările.

- Repetă cel puțin cîteva luni, 3, 4, 6... pînă îți dai seama dacă această tehnică te avantajează sau nu.

Dacă aș fi în locul tău, aș face următorul exercițiu, numit inspirat Fingers of Freedom, și doar atît, următoarele 3 luni:

https://books.google.ro/books?id=opSjSnGuPVMC&lpg=PP1&dq=30 day workout jody fisher&pg=PA14#v=onepage&q&f=false

 

Spor și cele bune,

Mihai

 

Link to comment
Share on other sites

Poate nu înțelegem noi bine ce îți dorești: chitara clasică e una, fingerstyle este cu totul, cu totul altceva. Hai să le deslușim puțin.

Uite cam ce înseamnă chitara clasică - și cât de diferită e față de fingerstyle

Dacă vrei tehnică și independență, ca idee, plus o sumedenie de melodii nu foarte grele, dar teribil de frumoase, sigur că e bine să începi cu Carcassi, Fernando Sor, Villa Lobos. ce scriau foarte bine mai sus colegii de forum - există, ca idee, un vast repertoriu sud-american care este considerat ”al chitarei clasice” (nu sunt de acord, dar asta e o altă discuție ;)) și este puțin mai plăcut, mai apropiat decât europenii noștri dragi ca Bach.

Ca idee, fingerstyle-ul a apărut ca o combinație între blues și muzica europeană. Sunt unii mari chitariști de fingerstyle, ca Richard Smith, care au într-adevăr la bază chitara clasică; nu e însă un exemplu răspândit. Și nu se cântă musai pe nylon, după cum tocmai ai văzut mai sus.

Dacă însă vrei cu adevărat fingerstyle, atunci observă un pic diferențele. Fingerstyle se bazează pe așa-numitul ”boom-chick”; în cel de-al doilea hyperlink auzi acest ”boom-chick” chiar la început. Plus că tehnica este extrem, extrem de diferită la ambele mâini; dacă te uiți atent la clipul ăsta vei vedea că la mâna stângă aproape toate degetele fac barre-uri, ceva de neconceput (și nepermis, ca stil) în tehnica clasică. Dreapta, în loc să stea elegantă cu degetele care să nu se vadă, are încheietura palmei aproape lipită de cutie (de la Conservator te dau afară dacă faci așa ceva  :rolleyes:). Ca să nu mai zic că degetul mare are o pană pe el care se cheamă ”thumbpick”.

În muzica fingerstyle vei avea (aproape) tot timpul un bas percutant (boom) și un timp doi (chick) care ține loc de armonie, printr-o notă sau acord scurt. Ambele făcute cu degetul mare (sau P, în notația clasică). Timpii ăștia unu și doi gândește-i ca alternanța dintre tobă mare și premier, la ritm, dacă vrei. Peeeeste care vine melodia.

Ideea e să obții independența P-ului de celelalte degete, care să fie libere să cânte armonie și melodie; după părerea mea, un început foarte bun este cu Tommy Emmanuel, care în acest clip îți mai dă și niște nume foarte, foarte mari ale fingerstyle-ului (Merle Travis, Chet Atkins, Jerry Reed) pe care merită să le iei în calcul. 

Uite aici un exemplu de fingerstyle cu care foarte mulți recomandă să începi: Freight Train - e un vechi cântec roots al lui Elizabeth Cotten, care îți arată principiul.

Spor și ține-ne la curent :)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

majoritatea oamenilor de fingerstyle canta si piese de clasica (pe acustica) si au studiat muzica clasica. 

daca studiezi fingerstyle, chestiile gen M John Hurt sunt usoare, dar sa treci direct la Peter Finger e greu. Asa ca nu doare sa studiezi clasica.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
ty[p
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

majoritatea oamenilor de fingerstyle canta si piese de clasica (pe acustica) si au studiat muzica clasica. 

daca studiezi fingerstyle, chestiile gen M John Hurt sunt usoare, dar sa treci direct la Peter Finger e greu. Asa ca nu doare sa studiezi clasica.

Man, tot respectul, dar M John Hurt nu e chiar de colo. Părerea mea. Aaaaa, că îl descifrezi e una, dar să prinzi balansul și simplitatea aia, să îl cânți... mno. Nu mi se pare simplu. Eu... nu prea sunt de acord că marii muzicieni trebuie să fie neapărat virtuozi. Sigur, Andy McKee e senzațional, la fel Vai, Malmsteen, Martin Taylor, Pat Metheny... Dar tare ne bucurăm când auzim un BB King, sau pasajele melodioase ale lui David Gilmour. Gata, mă opresc cu name-droppingul :)

....Altfel, absolut de acord, eu zic că orice ai studia se cheamă că e bun studiat !!

Doar spuneam că tehnica de clasică tinde să fie puțin prea ”curată” pentru chestiile de fingerstyle. Și sper că l-am lămurit pe om cam ce înseamnă fingerstyle, în sensul stilului de muzică. Din nou de acord însă - dacă vrei să cânți ”ciupit” cam orice, inclusiv jazz, tot spre clasică te îndrepți.

Fac însă parte din minoritate. Nu am luat vreo oră de chitară clasică în viața mea. Da, cânt vreo câteva piese de gen, dar din proprie experiență tehnica de clasică uneori te poate împiedica. Uite. Thumbing-ul, să cânți cu degetul mare de la mâna stângă pe corzile mi și la, e anatema în clasică :)... în fingerstyle e musai - în orice alt stil, la alegerea clientului :))....

Bun, am eu un mic cui cu rigiditatea muzicii clasice, recunosc. Am studiat, chiar dacă nu la chitară. Și da, cred că de la un punct încolo ca să poți cânta orice trebuie să te desprinzi. Uite: chiar pe la începutul lui Carcassi, cred, e un paragraf în care scrie că sub nicio formă pe acest plat Pământ nu trebuie ca elevul să atingă cu unghia coarda. Nu e bine, ajunge în iad :))... alte metode de clasică dimpotrivă, cum să cânți fără unghii, e de porc. Ei, fingerstyle-ul e ceva mai permisiv cumva. Ca și jazz-ul :)... fă ce vrei, numa' să-ți iasă :)...

Revenind la PO: @IonutP, în primul rând eu m-aș hotărî ce vreau să cânt. Și aș asculta mult din genul ăla de muzică; orice aș studia, că e clasică, panație sau boomchick, aș studia cu acel scop final în minte. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.