www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez RGMS8 multiscale 8 string


manbearpig
 Share

Recommended Posts

O sa fac si eu o scurta prezentare si un demo pentru proaspatul Ibanez RGMS8. Pana acum nu prea sunt recenzii sau pareri pe net, poate e inca prea noua si nu s-a incumetat lumea sa o incerce. Ei bine, este o chitara excelenta cu niste mici adaugiri ce fac sa isi merite banii. Am renuntat la un RG8 simplu, fara freturi evantai, pentru a o lua pe asta. Cum ziceam, pe scurt:

Pro:

-multiscale 25.5" -27.26", pentru mine este potrivit

-atent finisata, fret-urile lucrate frumos

-gat foarte comod

-reglaj de truss rod la imbinarea gatului cu corpul; foarte usor accesibil si usor de reglat

-cheita de acordaj pentru coarda a8-a este mai mare (la fel si santul corzii prin corp), se poate pune o coarda groasa fara probleme  

-dozele suna foarte bine si clar, vine din fabrica cu switch cu 5 pozitii, dintre care un split coil (gen strat pozitia 2/4) si humbucker neck in paralel, pe langa cele 3 pozitii standard H-H

-bridge mono-rail, comod la mana

Observatii:

-pot-ul de ton nu era bine strans, ori din fabrica ori a luat o tranta in timpul transportului (thomann)

-set-ul de corzi cu care vine e .009/.011/.016/.024/.032/.042/.059/.080; in afara de coarda de .80 care se tine chiar bine in F#, restul sunt spaghete

-cablul de la doza de bridge iesea usor in afara (intre banda adeziva si infasurarile propriu-zise), destul cat sa incomodeze cand imi sprijineam degetele pe marginea dozei (s-a rezolvat cu cateva apasari mai hotarate)

-un singur tip de finisaj al corpului exista momentan: negru lucios, perfect pentru adunat amprente

Contra:

-bridge-ul nu este legat la masa si nici nu exista canal in corp pentru asta; astfel, uneori am zgomot care nu dispare cand ating corzile (la conexiunea cu interfata audio nu am probleme, spre exemplu); legarea la masa ar fi ingreunata si de faptul ca bridge-ul are elemente separate, e posibil sa nu faca contact toate intre ele;

Demo:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am avut o problema asemanatoare la un HB, tot 8string, tot multiscale. In cele din urma, zgomotul se producea in spatele nut-ului. Ar trebui un string-tree, dar in lipsa de asta, am legat corzile cu un soricel si a disparut sunetul. Nu zic ca ar fi aceeasi problema, dar poti sa verifici.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.