Roberto2001

Chitare Handmade

Recommended Posts

Interesanta lucrare, dar eu totusi nu inteleg, de ce ai copia un model de chitara pe care o gasesti in magazin la pretul de 1600 de lei https://www.mcmusic.ro/electrice-40/ibanez-rga42fm-def-chitara-electrica.html ? Mai ales ca imediat dupa, il pui la vanzare... 

Si mai sunt unele probleme - Ibanez sunt apreciate (de cei care le folosesc) pentru gaturile subtiri si comode... tu l-ai facut gros si neck-thru, imbinarea respectiva corp-neck ii da o grosime si mai mare in si asta o sa deranjeze eventualii cumparatori in zona freturilor aferente. Decat asa, mai bine bolt-on. Si iar ai dat-o in bara cu nut-ul. Daca nu reusesti sa imparti distanta respectiva in 5 parti egale, mai bine ia un nut gata facut. 

Ar trebui sa te gandesti, daca tot ai chef de munca si iti place, sa gasesti modele de chitari care nu se mai fabrica, sau care sunt extrem de scumpe, dar care sunt foarte apreciate si sa le faci la un pret mai accesibil, desi asa ai putea avea probleme in legatura cu marca, patentul, etc si nu e de gluma cu asta, te poti trezi actionat prin tribunale

Nu inteleg de ce tu compari chitara mea cu modelul bolt on de RGA, cand comparatia trebuie facuta cu cea de constructie asemănătoare: https://www.sweetwater.com/store/detail/RGAT62SBF--ibanez-rga-series-rgat62-sapphire-blue-flat

Am zis mai sus grosimile gatului, iar pe langa asta raza tastierei este de 10", iar la ultimele freturi tu consideri ca bolt on se simte mai bine?

La nut am fost sfatuit si de alcineva sa aduc corzile putin mai spre margine, e o problema de cateva minute pentru facerea altui nut.

Eu am folosit fender spacing, de aceea nu am distanta egala intre corzi.

Posted (edited)
4 hours ago, alinu_tau said:

Interesanta lucrare, dar eu totusi nu inteleg, de ce ai copia un model de chitara pe care o gasesti in magazin la pretul de 1600 de lei https://www.mcmusic.ro/electrice-40/ibanez-rga42fm-def-chitara-electrica.html ? Mai ales ca imediat dupa, il pui la vanzare... 

Si mai sunt unele probleme - Ibanez sunt apreciate (de cei care le folosesc) pentru gaturile subtiri si comode... tu l-ai facut gros si neck-thru, imbinarea respectiva corp-neck ii da o grosime si mai mare in si asta o sa deranjeze eventualii cumparatori in zona freturilor aferente. Decat asa, mai bine bolt-on. Si iar ai dat-o in bara cu nut-ul. Daca nu reusesti sa imparti distanta respectiva in 5 parti egale, mai bine ia un nut gata facut. 

Ar trebui sa te gandesti, daca tot ai chef de munca si iti place, sa gasesti modele de chitari care nu se mai fabrica, sau care sunt extrem de scumpe, dar care sunt foarte apreciate si sa le faci la un pret mai accesibil, desi asa ai putea avea probleme in legatura cu marca, patentul, etc si nu e de gluma cu asta, te poti trezi actionat prin tribunale

N-are absolut niciun sens ce ai zis aici ... Adica practic Suhr n-au sens pentru ca un Strat Bullet e 5 milioane ... go away si nu fi cancer

Edited by SKU
  • Like 1
  • Thanks 1

Posted (edited)
On 29/08/2018 at 08:03, alinu_tau said:

Omu a zis rga (look) (a)like nu rga, și neckthru nu are treabă cu rga-ul, iar spațierea aia e preferința lui, nu te încurcă, ba chiar te ajută în general.

Dacă tot trollezi, măcar trollează și tu ca lumea, că te faci de râs :)

LE - pariez că la blind test fugi acasă cu chitara făcută de Roberto, nu cu Ibanezul. Just a hunch și nu pentru că ar fi ibanezul rău.

LLE - Dacă-ți știi Ibanezul, pipăi la gât și când ai găsit voluta (care la rga nu e), te oprești și o iei acasă ;)

Edited by apocapsile
  • Like 2
  • Thanks 1