www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitare Handmade


Roberto2001
 Share

Recommended Posts

@kiske13

Multumesc de feedback!

Gatul are un unghi pentru care bridge-ul este nevoit sa stea in pozitia aproape cea mai de jos, in nici un caz ridicat, cum poate induce in eroare pozitiile din care am facut pozele. Gatul este ridicat la doza de neck 5 mm, tot fretboardul.

Chestia cu piesele din china mi se pare ok. Am fost sfatuit de lutieri sa folosesc aceste piese, pentru raportul lor calitate/pret.

Cum am spus, chitara este foarte stabila; am mentionat mai sus ca a iesit peste asteptari, asta se datoreaza pieselor care isi fac treaba cum trebuie. Initial am pus in calcul schimbarea cheitelor din teama de nestabilitate, dar nu este necesar. Se simt bine, tight, sunt vopsite cum trebuie etc.

Nu ma consider un custom shop, chestia custom vine doar de la chestiile estetice pe care le-am facut chitarei: headstock-ul, gravura, ergonomia corpului. Restul sunt doar imprumutate de la original. Ramane la latitudinea fiecaruia perceperea de 'custom'.

 

Lemnul este de la Vasco Forest, umiditate testata pentru cele 2 scanduri: 9% pentru ambele la inceput, ulterior le-am lasat in mansarda, pana s-au eliberat de 1%, procent destul de important.

 

 

 

Edited by Roberto2001
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e pe gustul meu, dar mi se pare o treabă care nu a ieșit rău deloc.

Strict pentru vânzare, eu zic că timpul și energia investite fac ceva bani, dacă chitara sună ok, se simte bine și toate alea.

Observația mea principală e că dacă tot faci Custom, mai bine nu pui chiar cele mai ieftine ceramice și la fel cu electronica. Ai doze Tonerider la preț bun, Alnico 2 și 4 și 5 și 8, asta ar merge cu Generator Neck și Alnico8 bridge splitabile. Ai irongear cu doze wiring poturi și hardware decente, bune. Chestii bune, nu scumpe. Au și Artec seturi ok de LP, eu am dat 150 de lei pe unul foarte mișto și încă ~100 pe restul electronicelor din ea (Bourne, Orange Drops, fir push-back cloth ecranat, switch Gotoh) - până la Emerson Custom nu ai ce găsi mai bun și fac pariu că Emerson are taper mai meh (cts)

Timpul tău e timpul tău, tocmai de asta e păcat. Fiindcă, după logica mea, de cam 2800-3000 fac strat sau tele cu doze boutique, wiring top și hardware excelent, wilkinson-gotoh, cu tot cu gât și corp pe gustul meu. De aia zic, măcar de lua ochii și cu dotări mai decente, altfel nu cred că va rupe lumea telefonul să întrebe unde lasă banii.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Felicitări, foarte frumos! Întrebare bazată strict pe gusturile proprii: nu crezi că ar merge puțin mai finuță trecerea dinspre fretul 1 spre headstock? Nu mă refer la volută, pare foarte butucănos în laterale. E doar o părere, spor la treabă!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

@Mr Vintage Multumesc de cuvintele frumoase!IMG_20180816_161149.thumb.jpg.c55a1100c7e24d22ab9d2e5318ac9002.jpgIMG_20180816_161237.thumb.jpg.2e296f04c4d83e20fc967180b50005c9.jpg

Astea sunt grosimile la primul, respectiv al 12-lea fret + 2 bucăți de banda adeziva pe fiecare parte a șublerului, deci ar fi o idee mai subtire decat ce arata el.

Dozele nu mai sunt Fleor :)

Am ales Donlis, bazat pe review-uri din afară: http://www.strat-talk.com/threads/a-double-cream-humbucker-set-that-isnt-dimarzio-and-costs-only-25.409574/

 

Cum am spus mai devreme, am legat doza de bridge direct la jack. Cu tot cu impamantare si ecranarea cavității nu "tipa" deloc atunci cand nu o cant, in ciuda faptului ca e o doza high-output.

Notele sunt bine definite, mid-urile bune, suna mai mult decat ok.

 

In rest, momentan am 17 ani, nu ma gandesc serios la o meserie de genul, ramane doar hobby-ul preferat.

 

Edited by Roberto2001
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca e asa, probabil ai vazut ca am fost descurajat de niste colegi de aici cand am pus Iron Cross-ul la vanzare.

Am gresit si eu in primul rand pentru cererea acelei sume la inceput, dar ei tot o tineau pe calomniile lor.

 

Chitara asta e mai bine contruita decat predecesoarele, sper sa continui cu aceeasi evolutie si la altele.

Edited by Roberto2001
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Interesanta lucrare, dar eu totusi nu inteleg, de ce ai copia un model de chitara pe care o gasesti in magazin la pretul de 1600 de lei https://www.mcmusic.ro/electrice-40/ibanez-rga42fm-def-chitara-electrica.html ? Mai ales ca imediat dupa, il pui la vanzare... 

Si mai sunt unele probleme - Ibanez sunt apreciate (de cei care le folosesc) pentru gaturile subtiri si comode... tu l-ai facut gros si neck-thru, imbinarea respectiva corp-neck ii da o grosime si mai mare in si asta o sa deranjeze eventualii cumparatori in zona freturilor aferente. Decat asa, mai bine bolt-on. Si iar ai dat-o in bara cu nut-ul. Daca nu reusesti sa imparti distanta respectiva in 5 parti egale, mai bine ia un nut gata facut. 

Ar trebui sa te gandesti, daca tot ai chef de munca si iti place, sa gasesti modele de chitari care nu se mai fabrica, sau care sunt extrem de scumpe, dar care sunt foarte apreciate si sa le faci la un pret mai accesibil, desi asa ai putea avea probleme in legatura cu marca, patentul, etc si nu e de gluma cu asta, te poti trezi actionat prin tribunale

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce tu compari chitara mea cu modelul bolt on de RGA, cand comparatia trebuie facuta cu cea de constructie asemănătoare: https://www.sweetwater.com/store/detail/RGAT62SBF--ibanez-rga-series-rgat62-sapphire-blue-flat

Am zis mai sus grosimile gatului, iar pe langa asta raza tastierei este de 10", iar la ultimele freturi tu consideri ca bolt on se simte mai bine?

La nut am fost sfatuit si de alcineva sa aduc corzile putin mai spre margine, e o problema de cateva minute pentru facerea altui nut.

Eu am folosit fender spacing, de aceea nu am distanta egala intre corzi.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, alinu_tau said:

Interesanta lucrare, dar eu totusi nu inteleg, de ce ai copia un model de chitara pe care o gasesti in magazin la pretul de 1600 de lei https://www.mcmusic.ro/electrice-40/ibanez-rga42fm-def-chitara-electrica.html ? Mai ales ca imediat dupa, il pui la vanzare... 

Si mai sunt unele probleme - Ibanez sunt apreciate (de cei care le folosesc) pentru gaturile subtiri si comode... tu l-ai facut gros si neck-thru, imbinarea respectiva corp-neck ii da o grosime si mai mare in si asta o sa deranjeze eventualii cumparatori in zona freturilor aferente. Decat asa, mai bine bolt-on. Si iar ai dat-o in bara cu nut-ul. Daca nu reusesti sa imparti distanta respectiva in 5 parti egale, mai bine ia un nut gata facut. 

Ar trebui sa te gandesti, daca tot ai chef de munca si iti place, sa gasesti modele de chitari care nu se mai fabrica, sau care sunt extrem de scumpe, dar care sunt foarte apreciate si sa le faci la un pret mai accesibil, desi asa ai putea avea probleme in legatura cu marca, patentul, etc si nu e de gluma cu asta, te poti trezi actionat prin tribunale

N-are absolut niciun sens ce ai zis aici ... Adica practic Suhr n-au sens pentru ca un Strat Bullet e 5 milioane ... go away si nu fi cancer

 

Edited by SKU
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.