www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitare Handmade


Roberto2001
 Share

Recommended Posts

 

Ola! Am sa postez aici progresul chitarelor pe care le fac.

Azi m-am apucat de faurit un Iron Cross.

p2_udo4fvgbl_ss.jpg.d62e3f5d733f4b3d55c816b7d66c4315.jpg

 

2-3 poze din ce am reusit sa fac azi in cateva ore, timp irosit dupa o zi inutila din Scoala Altfel :)

29829297_896270543879506_547354758_o.thumb.jpg.8eb456412a9fb60682b0e4f24fe49d96.jpg

Unghiul capului, l-am facut de 10 grade.

29830872_896270537212840_1472745833_o.thumb.jpg.8210539cd179a291e93ff9f408ae2933.jpg

29748649_896270517212842_1243078383_o.thumb.jpg.d2ac097884b8223d18c701f05c69907a.jpg

29855339_896270580546169_836055572_n.thumb.jpg.8ed1b039090cb532d6ee9c9aa6f027ff.jpg

Pentru corp am tei dedesubt si top de paltin.

Gatul e din paltin.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Acum 1 minut, Roberto2001 a spus:

La ce l-ai testat tu? Sunt curios.

Nu stiu daca mai este pe rgc, am incarcat mai demult un proiect de Les Paul, pe care l-am facut cu un prieten tamplar. Corpul era din doua bucati, lipit cu aracet, si dupa cam 3 ani s-a desfacut. Aracetul in timp se usuca si se sfaramiceaza, numai tinand.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, szeki said:

Nu stiu daca mai este pe rgc, am incarcat mai demult un proiect de Les Paul, pe care l-am facut cu un prieten tamplar. Corpul era din doua bucati, lipit cu aracet, si dupa cam 3 ani s-a desfacut. Aracetul in timp se usuca si se sfaramiceaza, numai tinand.

 

Interesant..... n-am mai auzit asa ceva. Daca e cum spui tu atunci de ce inca mai e pe piata? :))))

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 1 minut, Roberto2001 a spus:

Interesant..... n-am mai auzit asa ceva. Daca e cum spui tu atunci de ce inca mai e pe piata? :))))

Sunt foarte multe lucruri pe piata , cum zici tu, care n-ar trebui sa fie. Dar e proiectul tau, faci cum vrei. Dar nu o sa vezi la nici un constructor mai rasarit de chitara sa foloseasca aracet.

Bafta cu proiectul.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Roberto2001 said:

Interesant..... n-am mai auzit asa ceva. Daca e cum spui tu atunci de ce inca mai e pe piata? :))))

Fiindcă se găsește cine să-l cumpere și să-l folosească...dar oricine a făcut orice mizerie din lemn vreodată știe că aracetul ăla nu ține. Try scotch.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

pentru chestii gen scarf joint baga epoxy cu incredere.

restu ce ar trebui sa fie ''dezlipibil'' baga titebond i. ii si iii se dezlipedsc greu. la fel si fish glue.

daca vrei, iti aduc kilu de hide glue pe care il am si nici nu am de gand sa il folosesc, probabil tu vei fi mai priceput sa il folosesti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sunt multe tipuri de aracet,care se albeste dupa uscare,e de constructii,interior,exterior,rezistent la apa, pentru hartie.Pentru lemn,cel cu numarul D3 e profesional,de calitate,ramane transparent dupa uscare si tine o viata,si pretul e .....nu 2 lei cat e o cutie de aracet ptr costructii

Edited by miki
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, miki said:

sunt multe tipuri de aracet,care se albeste dupa uscare,e de constructii,interior,exterior,rezistent la apa, pentru hartie.Pentru lemn,cel cu numarul D3 e profesional,de calitate,ramane transparent dupa uscare si tine o viata,si pretul e .....nu 2 lei cat e o cutie de aracet ptr costructii

Da, eu am folosit pentru scarf joint "Moment D3".

Colegii de aici m-au convins sa iau ceva profesional, asa ca am luat un Bizon Poliuretanic. Tocmai ce am lipit lemnele de corp cu dansul.

Link to comment
Share on other sites

D3 este rezistent la apa.nu are nici o legatura cu profesionalismul.

Daca folosesti d3 de ex la lipirea unui neck de acustica nu o sa se mai poata face neck reset niciodata fara sa faci chitara praf.

Nu inteleg acest fenomen specific romanesc de a te zgarci la materiale.E o gramada de munca pe care o faci in zadar pt un *** de adeziv  titebond pe care il iei de pe ebay/amazon cu 50 60 de lei si ai siguranta pe el.

ps:iti recomand sa folosesti niste bucati de lemn intre menghine si piesa pt ca raman urme in ea si nici nu ai o apasare uniforma.

Edited by Vince Windrider
Link to comment
Share on other sites

usor,usurel,ca faci riduri prea devreme.era vorba,ca aracetul nu tine,nu e bun  de nimic,vezi ce au scris mai sus "expertii"care au folosit:"Nu stiu daca mai este pe rgc, am incarcat mai demult un proiect de Les Paul, pe care l-am facut cu un prieten tamplar. Corpul era din doua bucati, lipit cu aracet, si dupa cam 3 ani s-a desfacut. Aracetul in timp se usuca si se sfaramiceaza, numai tinand." "Fiindcă se găsește cine să-l cumpere și să-l folosească...dar oricine a făcut orice mizerie din lemn vreodată știe că aracetul ăla nu ține. Try scotch."

Link to comment
Share on other sites

Poliurile gen Gorila mai ales sunt bune pentru suprafete mari ca se dilata si acopera goluri, gen lipit placi cum ai facut tu, dar au apa si nu prea se preteaza la grif, de aia e mai bun epoxy pentru grifuri. Si nici poli nu prea se mai poate dezlipi usor la nevoie, deci... tot vei avea nevoie de niste titebond pentru neck joint si fretboard.

Tom Bills (si zicea el ca si) Benedetto lipesc si dovetailuri de acustica cu epoxy, care intr-adevar nu se mai dezlipesc, dar daca sunt executate perfect nu au nevoie de reset ca nu mai esueaza adezivul si nu e apa care sa dauneze...

Am un tutorial cu lipiciuri si la ce se preteaza fiecare tip daca va intereseaza... de la Bills

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Arata bine chitara, ca constructie, dar, dupa parerea mea, ai cam dat-o in kitsch cu craniul de pe spate, ii da un aer ieftin. O face sa arate mai mult a jucarie, e pacat.

Si inca o observatie, headstock-ul e cam ascutit un pic, nu prea se potriveste cu forma de les paul. Din ce am observat la modelele cunoscute, daca nu se merge pe reteta Gibson de headstock "lopatica", care e standardul (si nu numai prin prisma faptului ca ei l-au conceput - l-au gandit si bine!), headstock-ul trebuie sa dea impresia de "solid/grasun" ca sa para din acelasi film cu corpul rotunjit (dupa ochiul meu, desigur). Cazul extrem ar fi PRS-urile unde headstock-ul e un pic mai subtire sus dar echilibreaza cu niste "aripioare" mai pronuntate la imbinarea cu gatul, si tot a lopatica arata. 

Am zis sa punctez chestiile astea negative tocmai pentru ca, in opinia mea, daca le corectezi, ar fi o chitara care arata foarte misto.

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, manbearpig said:

Arata bine chitara, ca constructie, dar, dupa parerea mea, ai cam dat-o in kitsch cu craniul de pe spate, ii da un aer ieftin. O face sa arate mai mult a jucarie, e pacat.

Si inca o observatie, headstock-ul e cam ascutit un pic, nu prea se potriveste cu forma de les paul. Din ce am observat la modelele cunoscute, daca nu se merge pe reteta Gibson de headstock "lopatica", care e standardul (si nu numai prin prisma faptului ca ei l-au conceput - l-au gandit si bine!), headstock-ul trebuie sa dea impresia de "solid/grasun" ca sa para din acelasi film cu corpul rotunjit (dupa ochiul meu, desigur). Cazul extrem ar fi PRS-urile unde headstock-ul e un pic mai subtire sus dar echilibreaza cu niste "aripioare" mai pronuntate la imbinarea cu gatul, si tot a lopatica arata. 

Am zis sa punctez chestiile astea negative tocmai pentru ca, in opinia mea, daca le corectezi, ar fi o chitara care arata foarte misto.

Pai tocmai de lucrul asta m-am ferit, de un cap butucanos. Asta al meu mai slim merge ok cu corpul ergonomic, grosimea de 4 cm.

Nazistul ala de pe spate, pentru mine, merge foarte bine cu tema chitarei, si parca era gol spatele fara vreun fel de gravura. Asta e doar stilul meu de a customiza o chitara.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Imi cer scuze că am intervenit pe sectia de vânzări, nu era locul!!!! 

Aici insă țin să subliniez anumite lucruri. 

Ești ambițios și îmi place acest lucru, actualmente tineretul este intetesat doar de telefoane. 

Dincolo de ambiție, ai nevoie de experiență! 

Chitara arată ok. Personal mie nu-mi place, dar arată ok. Gâtul se inclină inspre spatele chitarei, motiv pentru care bridge-ul este foarte ridicat. 

Piese china. Nu poți (adică poți, dacă este doritor!) cere sume vestice pe piese alibaba, care se livrează gratuit in Ro. 

Subliniez și apreciez hobbyul tău, dar consider că după, a treia chitară cum ai spus,  să te consideri custom shop. 

Lemnul de unde provine? 

Din păcate și constructorii au deficiență de lemn uscat de calitate. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.