www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dezacordare chitara electroacustica


kiske13
 Share

Recommended Posts

Salutari.

Am o mică problemă şi o presupunere şi sper să mă ajute cei care s-au lovit de această situaţie.

Am o chitara electroacustică Yamaha APX500. Îmi place la nebunie, gât, sunet tot.

Aş face un upgrade la APX700 sau 900 dar momentan nu-mi permite buzunarul.

Chitara o ţin pe un suport perete. Am temperatura relativ constantă în cameră, numai când aerisesc mai scade puţin.

Chitara câteodata se dezacordează uşor (sub un semiton), dar toate corzile.

Dacă prind un acord sună bine, dar dacă verific acordajul, toate corzile sunt mai jos, sau mai sus.

Eu presupun că din cauza materialului se intamplă acest fenomen.

Este pur placaj!!!

La un moment m-am gandit să schimb nut-ul şi cheiţele cu ceva de marcă, dar nu sunt convins că aceste modificări vor aduce rezultate.

Păreri?!

Yam.JPG

Link to comment
Share on other sites

pune si tu o poza cu zona unde este pana acum, din profil, pt a vedea daca face "burta". am dat un apx500 pt ca facea burta. incercam sa o tin acordata cu un ton mai jos...

si inca o poza cu cheitele, zona unde sunt corzile prinse. poate, si nu vreau sa dau cu parul, poate nu le-ai pus bine... corzile... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna cateodata? E normal sa se dezacordeze. 

Laminatul nu se misca precum solidul.

Daca ai fi avut neck laminat, ar fi fost mai stabil, dar ce tre sa fie laminat, nu e. 

Temperatura conteaza mai putin decat umiditatea. Cand deschizi geamul, daca ploua creste repede umiditatea si in general in ro e uscat pt chitare.

Umiditatea tre sa stea intre 40-60

Nu conteaza grosimea corzilor daca truss rodul e tensionat cum trebuie (si daca nu sunt prea groase). Ce burta sa faca cu corzi de 10...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

Nu conteaza grosimea corzilor daca truss rodul e tensionat cum trebuie (si daca nu sunt prea groase). Ce burta sa faca cu corzi de 10...

Recomand sa verifice trussrod-ul , pentru ca am vazut cazuri in care, sa spunem ca setupul parea OK, trussrod-ul era destrans, sau nu sufficient de strans, si astfel gatul se ''juca'' intre marja aia ce o permitea trussrodul neajustat, facand fix ce spune el, se ducea ''totul'' mai sus sau mai jos, ca general tuning.

Pe langa asta: 90% din oamenii ce au venit la mine, nu aveau corzile puse correct, sau exista problema de ''snag'' la nut slots; desi, daca foloseste gauge mic, imi e greu sa cred ca asta e problema, dar sa aiba in vedere oricum.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Numai săptămâna viitoare pot face poze.

La umiditate chiar m-am gandit. Vreau să cumpăr un case si un higrometru.

Câteodată soţia mai pune un uscător de rufe în cameră. Este posibil să modifice umiditatea drastic, după care revine la "normal".

Cu trussrod nu am probleme. Este setat chiar ok.

Dacă nu puneam corzile corect, se dezacordau uniform toate corzile?

Link to comment
Share on other sites

Se dezacordeaza un semiton concomitent pe toate corzile ! la asa ceva trebuie un vibrator Steinberger , este  o " minune "  si precis nu are nici o legatura cu " cheitzele "  ce treaba sa aiba cheile de acordaj cum sa se dezacordeze fix un semiton   mai putin sau m,ai mult si  sa ramana intervalele dintre corzi nealterate !? Ar fi niste " cheitze." minune ..hehe mai ceva ca cele de pe Gibson LP " robot " ..

Probabil gatul si corpul " lucreaza " alta explicatie nu prea se arata ., corzile si ele dar nesemnificativ fata de lemn .

Grosimea /tensiunea corzilor probabil are efect numai asupra  magnitudii  fenomenului ...corzi mai groase si tensionate probabil  vor trage mai mult lemnul , corzi mai subtiri mai putin etc ..

Placajul de obicei doar se " destrama " din cauza umezelii dar ar trebui o doizaserioasa ca sa se umfle lemnul si sa se desprinda de adeziv .Cum este si lacuita chitara  trebuie sa aiba o oarecare  protectie la umezeala .Eventual un lemn  care din fabricatii era prea umed  si se usuca acum ar fi o problema ce duce pana la incovoierea gatului datorita tensiunii constante asupra lemnului in curs de uscare ...

De pe lemnul umed se desprinde lacul  , se vcrapa etc ..cum se schimba volumul lemnului/ se contracta  iar lacul ramane rigid .. etc ..* lacul mai pote crapa si  din cauza de calitatea lui dar de obicei contractarea volumului  duce la acest fenomen .

O acordezi cand dai de problema si canti ..daca nu observi mari diferente  la " actiunea" corzilor  nu este nici o problema .Orice chitara din lemn " lucreaza '  . probabil la temperatura mai repede si mai  incet la schimbarea de umiditate .Dar depinde si de natura lacului ...

Este interesanta aceasta  "dezacordare perfecta " .

Cred ca nu este nici o problema , acordezi chitara si canti , din moment ce este stabilizata la conditiile date nu se va dezacorda  cat canti la ea doar nu canti zile intregi ca sa prinzi schimbare majora de temperatura si umiditate  si oricum o acordezi si in timpul cat canti deoarece se va dezacorda si de la cantat cum tragi de corzi ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Come

inseamna ca nu ai absolut nici o problema ,chitara este OK !! la orice chitara se intampla asa .indiferent cat a costat si ce marca este .

Inainte de a incepe sa canti o piesa verifici daca chitara este acordata ..si acasa si pe scena ..si la ionceput si intre piese ..la nevoie te acordezi in timpul cantatului cand se lasa o coarda de la benduri sau etc ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.