www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De ce e asa?


Liviu.Pop
 Share

Recommended Posts

Ce sens are grupul de rezistențe, în loc de o singură bucată? Are vreo influență sau doar nu au găsit rezistență de ~8 ohm/1W? E vorba de un Marshall din seria MG.

Mai văd acolo dedesupt scris BF224. Ce e cu ăla? BF-urile parcă erau tranzistori de RF. Totuși nu-l văd nicăieri în schemă. Ori nu m-am trezit eu, ori ceva îmi scapă.

Atașez schema completă.

 

image.png.21262bbc97a18d76087eb8a1a8163a0b.png

marshall_mg-30dfx_sch.pdf

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Liviu.Pop said:

nu au găsit rezistență de ~8 ohm/1W?

Probabil au găsit că-s mai ieftine patru de 1/4 W, plus că probabil au milioane în stoc. Și/sau e mai eficient la asamblare să nu adauge o piesă singuratică diferită (deși au făcut-o cu cea de 2 W).

Electronic vorbind tho, sunt 2 beneficii posibile:
1. Inductanță redusă (că-s toate în paralel). Ar avea sens, având în vedere aplicația.
2. Ai mai mari șanse să iasă valoarea nominală, că distribui toleranțele. Probabil nu e important aici.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci  1W  ar fi un rezistor " mare "  astfel 4x1/4W  fac acelasi lucru  si cum scrie @FiveseveN

ai o racire  disipatie mai buna ..

1W ? o fi rezistoare de 33 Ohm sau 3000 Ohmi ? ..de obicei la acest circuit  "grup Zobel "  valoarea era intre 3 si 4 ohmi iin functie de amplif "deci probabil sunt de 33 Ohmi si rezulta aprox 8 ohmi ..

..Asa fac din motive de spatiu /miniaturizare  si cu condensatoare electrolitice de valoare mai " mare " pun pe  o " bara "  mai multe in paralel mai ales la SMD -uri dar si in cazul celor de pe circuite imprimate " normale " ( gaseti in PC motherboard condensatoarele din jurul CPU-ului .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.