www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
mmihai3

expirat vând [EXPIRAT] Chitară electrică Ibanez RGR321EX 2007

Recommended Posts

Pret: 900 RON
Link producator: http://ibanez.wikia.com/wiki/RGR321EX
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Vând aceasă chitară, cumpărată de pe Thomann, de nouă, în 2007. A fost folosită puțin, am vândut-o când am fost pe afară, apoi recumpărat-o. Tastele sunt intacte, nimeni nu a folosit benduri pe ea. Un relativ echivalent în producție: Ibanez RG421EX - https://www.thomann.de/ro/ibanez_rg421ex_bkf.htm. Chitara este în stare foarte bună, și electric, și mecanic (citește mai jos despre controlul de volum), ușor de cântat, are un action mic iar acordajul nu se dereglează, dacă nu sunt atinse tunerele. O vând pt că mi-am cumpărat alte chitare, cu coil split / single coil, pentru necesitățile de acum, iar pe aceasta nu o mai folosesc.

ibanez_new_05.thumb.jpg.17f401bd4159c4fa995f4f782904b5af.jpg

Modificări:

- potențiometrii au fost schimbați, acum vreun an și ceva, cu Göldo de 500K, de pe Thomann. Aceștia noi se învârt mult mai ușor decât cei originali; un dezavantaj este că dacă atingi controlul de volum, care e cam aproape de corzi, îl poți roti fără intenție.

- ramele de doze negre le-am înlocuit cu rame cromate - poza fără blitz, pentru design comparativ cu celelalte două chitare ale mele. Am și ramele originale, le predau fără cost adițional, la cerere (nu de alta dar altfel uit de ele xD). Una a fost un pic polizată pe interior-lateral, ca să încapă o doză trembucker (F-size).

- condensatorul l-am înlocuit cu unul de 27nF, mi s-a părut cel mai echilibrat sunet pentru ea.

ibanez_new_01.jpg

ibanez_new_02.jpg

ibanez_new_03.jpg

ibanez_new_04.jpg

• Like 1

*bump*

Update: i-am pus la loc capacele negre, pt că mi-a trebuit unul cromat la Fender (cel stock era un plastic ordinar).

La cerere, îi pot înlocui una sau ambele doze cu ce am la vânzare:

1. Seyour Duncan TB-14 - Custom 5 (+170 lei): recomandată pt bridge. Pe aceeași idee cu sunetul dozelor originale ale chitarei - adică mai puține medii, mai spre metal, dar mai definit și cu mai mult atac.

2. DiMarzio DP156 - Humbucker from Hell (+200 lei): recomandată pt neck. O doză bright, care compensează excesul de bași la dozele humbucker în poziția aceasta.

3. DiMarzio DP155 - the Tone Zone (+200 lei): recomandată pt bridge. O doză dark, care compensează lipsa de bași la dozele în poziția aceasta.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.