www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setari Basic procesor Boss-GT8


Gherman
 Share

Recommended Posts

Salut! Mi-ar putea explica cineva cum se face mai exact si/sau ce presupun Input level matching si Output level matching? Mentionez ca am o chitara bc rich assasin fx6-doze pasive si un amp peveay 6505 care imi permite sa conectez totul folosind metoda celor 4 cabluri.Notiunile de output si input level matching le-am gasit in Boss GT brilliance dar n-am inteles ce presupun(pg 12 a manualului) Multumesc!

Boss_GT_8_Brilliance.pdf

Edited by Gherman
Link to comment
Share on other sites

scrie acolo

chitara are un output, sa zicem x, iar x1, x2, x3 outputul pe fiecare etapa

Ai mai multe elemente

chitara[x] -------(guitar_out->GT input)--------> GT_pre_fx_loop[x1] ------(GT_send --peavey_in)---> peavey6505_preamp[x2] -------(peavy_send -> GT_return)-----> GT_post_fx_loop[x3] ---(GT_out->peavey_return)----> speaker

ca sa fie treaba buna trebuie ca x = x1 = x2

x = x1  este input level matching (daca e outputul prea mare distorsioneaza, daca e prea mic e incet si pierzi dinamica), verifici cum scrie acolo

x1 = x2 este output level matchig, daca ampul da prea mult output, o sa fie supraincarcate efectele de modulatie, verific la fel cum scrie acolo

Abia dupa ce ai facut nivelele, poti deja umbla la alte nivele. Ideea e ca daca nu le reglezi de la inceput, degeaba iti configurezi pe urma orice, ca nu o sa sune bine. Asta e cam partea cea mai dificila care pe mine m-a facut sa folosesc amp simul din procesor si sa intru din procesor direct in returnul de la amp, dar asta bypasseaza minunatia de preamp din amp, care de regula e mai buna decat cea din procesor (cel putin in cazul tau).

Ideea 4cm-ul este fix asta, daca ai amp(implicit preamp) bun, sa il folosesti pe ala in loc de preampul simulat din procesor

 

4-cable-method-gt-10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de sfaturi! incercand sa reglez lucrurile m-am lovit de alta problema:exista in meniul pe care-l accesezi apasand butonul SYSTEM sectiunile pentru INPUT LEVEL si INPUT PRES.pe care nu stiu cum sa le gandesc pentru chitara mea.Deasemenea mi-ai putea da ceva sfaturi pentru EQ-ul global cel pe care-l accesezi din OUTPUT SELECT?Multumesc anticipat! Saptamana faina!

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt foarte familiar cu GT-8, am avut GT-10. Principial stiu cum functioneaza, dar efectiv setarile cred ca le gasesti pe youtube. EQ-ul poti sa il faci doar dupa ce te asiguri ca volumele sunt ok, si in principiu daca folosesti preampul din 6505, nu cred c aai nevoie de eq din procesor, decat daca ai niste abateri serioase de la un ton "normal". Incearca sa separi pe sectoare sunetul conform imaginii din postul meu anterior, daca nu intelegi ce e in spate degeaba iti zic la cat si cum sa reglezi (asta daca as sti exact). Inteleg fiecare secot si regleaza-l

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.