www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez SA160 sau Epiphone LP standard?


 Share

Recommended Posts

Salut

Am un Ibanez Gio ieftin pe care l-am primit de mult si care a stat cam 4 ani abandonat dupa usa. Griful este deja destul de stramb si mi se pare greu de cantat pe ea, asa ca vreau sa imi iau alta chitara. Stiu ca griful poate fi indreptat dar vreau eu neaparat sa imi iau alta :). Cant la chitara de aproape un an, asa ca nu caut ceva scump. Ma gandeam la un Epiphone Les Paul Standard sau un Ibanez SA160. Nu reusesc sa ma decid care sa o iau, ambele imi plac la fel de mult. Stiu ca sunt doua chitare complet opuse, iar Ibanez-ul are whammy bar-ul dar mie imi place putin mai mult cum arata modelul Les Paul, asa ca am decis sa renunt la toate aceste criterii si sa va intreb pe voi. As vrea sa stiu care vi se pare ca suna mai bine, care e mai confortabila si care va place mai mult sau ce chitara imi recomandati voi.

Multumesc anticipat :)

 

Edited by razvan1
am uitat ceva....
Link to comment
Share on other sites

cele doua chitari sunt constructiv total diferite. daca esti obisnuit cu un Ibanez, atunci pe un LP va fi destul de ciudat sa canti, mai ales in partea de jos a gatului (taste 16-22) datorita neck joint undeva la tasta 16. Insa este chestie de obisnuinta.

cat despre partea "care vi se pare ca suna mai bine" este subiectiv. LP este o chitara clasica, iar Ibanez-ul este prezentul. Foarte diferite, ambele iubite, fiecare cu pro si contra. cel mai simplu ar fi sa pui mana pe una sa vezi cum se simte.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de raspunsuri! Modelul SG nu prea este pe stilul meu dar mersi oricum de sugestie. Eu am incercat un Ibanez SA160 intr-un magazin si mi-a placut foarte mult cum se simte (nu foarte diferit de Ibanez-ul meu, atat doar ca se canta mai usor), era putin ciudat deoarece nu sunt obisnuit cu pozitia puntii. Mi-a mai placut foarte mult la el faptul ca este subtire si se simte destul de solid. Despre doze... nu stiu ce sa zic, nu imi dau seama. Am cantat pe un amplificator de modelling de la Vox (foarte tare) si am zis ca suna destul de bine. Am cantat si pe un Epiphone LP dar era modelul studio. Nu cred ca e mare diferenta, poate e chestie numai de aspect sau de doze. In orice caz, si Epiphone-ul este foarte frumos, poate nu asa confortabil ca un Ibanez, dar mi-a placut. Cu toate astea, cred ca am sa cumpar Ibanez-ul care e ceva mai ieftin decat LP-ul si ceva mai confortabil. 

Mersi inca o data pentru raspunsuri si va urez o zi buna! :)

Link to comment
Share on other sites

Salut
Am un Ibanez Gio ieftin pe care l-am primit de mult si care a stat cam 4 ani abandonat dupa usa. Griful este deja destul de stramb si mi se pare greu de cantat pe ea, asa ca vreau sa imi iau alta chitara. Stiu ca griful poate fi indreptat dar vreau eu neaparat sa imi iau alta :). Cant la chitara de aproape un an, asa ca nu caut ceva scump. Ma gandeam la un Epiphone Les Paul Standard sau un Ibanez SA160. Nu reusesc sa ma decid care sa o iau, ambele imi plac la fel de mult. Stiu ca sunt doua chitare complet opuse, iar Ibanez-ul are whammy bar-ul dar mie imi place putin mai mult cum arata modelul Les Paul, asa ca am decis sa renunt la toate aceste criterii si sa va intreb pe voi. As vrea sa stiu care vi se pare ca suna mai bine, care e mai confortabila si care va place mai mult sau ce chitara imi recomandati voi.
Multumesc anticipat
 
Salut, am eu un SA120 dacă te interesează.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salutare , 

Prin liceu , dupa primul an de  cantat pe acustica , am zis ca e vremea unei electrice .Buget restrans ,  Decizii decizii . Pendulam intre ibanez si chitarele de tip gibson (vintage , epiphone) . 

Am ascultat pareri in stanga si in dreapta , dar cel mai bine m-am convins cand am fost la magazin . Am vazut ibanezul (sa120 , asemanator cu sa160 - diferenta fiind configuratia dozelor H-H fata de H-S-S ) l-am pus in mana si m-am convins singur ca e mai comod si are  un sunet mai pe placul . 

Asadar parere mea , intarita de alti compatrioti forumisti , este sa mergi mai intai in magazin sa te convingi singur cum iti sta cu ambele chitari in mana , cat de confortabil suna si daca iti place sunetul scos . 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut,

La 13.03.2018 la 16:59, autumnal hysteria a spus:

Salut, am eu un SA120 dacă te interesează.
 

Daca era vorba de vanzare, mersi de oferta, dar deja am comandat un SA160. Imi pare rau, nu stiu ce sa zic...

Acum 8 ore, raducu a spus:

Salutare , 

Prin liceu , dupa primul an de  cantat pe acustica , am zis ca e vremea unei electrice .Buget restrans ,  Decizii decizii . Pendulam intre ibanez si chitarele de tip gibson (vintage , epiphone) . 

Am ascultat pareri in stanga si in dreapta , dar cel mai bine m-am convins cand am fost la magazin . Am vazut ibanezul (sa120 , asemanator cu sa160 - diferenta fiind configuratia dozelor H-H fata de H-S-S ) l-am pus in mana si m-am convins singur ca e mai comod si are  un sunet mai pe placul . 

Asadar parere mea , intarita de alti compatrioti forumisti , este sa mergi mai intai in magazin sa te convingi singur cum iti sta cu ambele chitari in mana , cat de confortabil suna si daca iti place sunetul scos . 

 

Salut, mersi de raspuns! Am comandat deja un SA160. Din momentul in care am vazut-o stiam ca va fi urmatoarea chitara, dar eram foarte nehotarat. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.